Týdenní souhrn
(13. – 17. 5. 2024)

 
 

Inflace v dubnu 2024 vzrostla do horní poloviny tolerančního pásma 2% cíle ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v dubnu 2024

 
KOMENTÁŘ
 

Petr Král: Inflace se udrží pod třemi procenty

„Není důvod propadat panice, že se inflace přesunula z přesné dvojky do horní hranice inflačního pásma. Pod třemi procenty se bude nacházet i ve zbytku letošního roku a příští rok by se měla opět postupně vrátit do těsné blízkosti dvouprocentního cíle ČNB,“ řekl ředitel sekce měnové Petr Král v rozhovoru pro ČT po zveřejnění údajů o dubnové inflaci.

 
ROZHOVOR
 

Tomáš Holub: Inflační vlna – stylizovaná fakta, příčiny a lekce z pohledu centrálního bankéře

Prezentace člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba pro seminář České společnosti ekonomické konaný na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity v Brně dne 13. května 2024.

 
PDF, 4, 2 MB
 

Vojtěch Belling místopředsedou ESMA

Ředitel sekce regulace a mezinárodní spolupráce České národní banky (ČNB) Vojtěch Belling byl opětovně zvolen místopředsedou Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy (ESMA).

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Dopady klimatické změny na měnovou politiku

S důsledky zavádění klimatických zelených politik roste také důležitost tohoto faktoru z pohledu budoucí optimální reakce měnové politiky centrálních bank. V souhrnu bude mít klimatická změna zřetelné globální stagflační dopady, píše v analýze Martin Motl ze sekce měnové ČNB.

 
ČNBLOG
 

Luboš Komárek: ERM II – malý předpokoj či dlouhá chodba před vstupem do eurozóny?

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka pro seminář České společnosti ekonomické konaný na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské – Technické univerzity v Ostravě dne 13. května 2024.

 
PDF, 2,1 MB
 

Šestnáctý ročník soutěže o nejlepší esej v oblasti finanční gramotnosti vyhrál student Daniel Semotan

„Možnosti a hrozby využití umělé inteligence ve financích“, to bylo téma pro studenty středních škol v soutěži o nejlepší esej v oblasti finanční gramotnosti. Autoři tří nejlepších prací si v pondělí 13. května přišli pro ocenění do Návštěvnického centra České národní banky (ČNB). Soutěž už pošestnácté uspořádala katedra financí a účetnictví Obchodně podnikatelské fakulty Slezské univerzity za podpory ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

14. 5. 2024

15. 5. 2024

 

Upozornění na investiční platformu https://my.tradinglife.io/

ČNB upozorňuje veřejnost, že skupina osob provozujících investiční platformu https://my.tradinglife.io/ (osoby vystupují pod obchodními firmami různých společností např. Finansoft, Synergy Capital či Power Capital Limited) nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna. 

 
UPOZORNĚNÍ
 

Autentická nahrávka. Takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

Brněnská muzejní noc 2024

Už jste navštívili naše brněnské expozice? Pokud ještě ne, v sobotu 18. května máte skvělou příležitost. Budete je moct zažít v nevšední noční atmosféře. Naše dveře vám budou otevřeny v rámci Brněnské muzejní noci od 18.00 až do 23.00, kdy vám bude umožněn poslední vstup. Těšit se můžete na komentované prohlídky expozice Lidé a peníze i výstavy Krása ve skle a kovu a dozvíte se také zajímavé informace ze světa našich platidel. Čekat na vás bude i doprovodný program.

 
PODROBNOSTI
 

Přijďte s námi oslavit 2. narozeniny Návštěvnického centra

Bohatý celodenní program plný vzdělávacích a tvořivých aktivit, soutěží, prohlídek stálých i krátkodobých výstav, zábavy a nových informací pro celou rodinu. Tak budou vypadat 2. narozeniny Návštěvnického centra České národní banky (ČNB) v sobotu 1. června. Součástí programu bude slavnostní vyhlášení vítěze druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB za mimořádný přínos pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti. Vstup je zdarma.

 
PODROBNOSTI
 

Přihlaste se na stáž do ČNB

I v roce 2024 mohou studenti vysokých škol absolvovat stáž v České národní bance. A to v oblasti statistiky, ekonomie, finančního práva, komunikace a marketingu, IT a mnohé další. ČNB stáže nabízí od roku 2022 a má na ně velmi dobré ohlasy. Loni tak deset vysokoškoláků získávalo zkušenosti hned v devíti bankovních sekcích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

Možnosti a hrozby využití umělé inteligence ve financíc“ – to bylo téma pro studenty středních škol v soutěži o nejlepší esej v oblasti finanční gramotnosti. Autory tří nejlepších prací ocenila v pondělí 13. května v Návštěvnickém centru ČNB viceguvernérka Eva Zamrazilová.


Inflace v dubnu zrychlila na 2,9 procent. Dobrou zprávou však podle Zdeňka Pikharta ze sekce měnové ČNB je, že v rámci jádrové inflace, která je očištěna o nejkolísavější položky spotřebitelského koše, pokračuje trend postupného poklesu.


Guvernér Aleš Michl se dnes v BIS účastní dalšího pracovního setkání guvernérů centrálních bank z celého světa. V rámci diskuse o aktuálních ekonomických otázkách se guvernér odkázal na svůj poslední projev. Závěry jednání nejsou veřejná.


Jak se do ČNB dostala taška plná peněz. Podívejte se na moneyheistnaruby. Hlavní účinkující – @epos_257. V pražské expozici Návštěvnického centra ČNB můžete exponát vidět už jen do 26. května.

 
 
 

Očekávané události

 
18. 5. 2024
 
23. 5. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB