Týdenní souhrn
(15. – 19. 1. 2024)

 
 

Eva Zamrazilová: Inflace se výrazně sníží

„Inflace se výrazně sníží, úrokové sazby proto budeme snižovat. Na každém zasedání ale vždy velmi pečlivě vyhodnotíme situaci,“ uvedla viceguvernérka Eva Zamrazilová v rozhovoru s Barborou Tachecí na rádiu Český rozhlas Plus.

 
ROZHOVOR
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

15. 1. 2024

 

Euro a my: Jak plníme ekonomická kritéria?

Blog ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka shrnuje, jak si Česko vedlo v posledním desetiletí s plněním ekonomických kritérií pro vstup do eurozóny v kontextu vývoje ekonomické aktivity. Zdůrazňuje, že mikroskopické vyčíslování podrobných přínosů a nákladů vstupu do eurozóny by bylo zbytečným akademickým cvičením. Jde totiž primárně o politické rozhodnutí, které má, jako každé jiné své ekonomické dopady.

 
ČNBLOG
 

CNB WP 18/2023 – Easing of Borrower-Based Measures: Evidence from Czech Loan-Level Data

Autoři článku zkoumají dopady uvolnění hypotečních limitů LTV, DTI a DSTI v České republice v roce 2020. Zjištění ukazují na zvýšené výpůjčky a koupě dražších nemovitostí zasaženými domácnostmi. Přestože došlo k nárůstu dluhu, byl vyvážen růstem příjmů. Efekty se lišily regionálně a demograficky, s výraznými rozdíly v chování omezených dlužníků.

 
PUBLIKACE VÝZKUMU
 

Petr Král: Hodnocení makroekonomického vývoje, jeho aktuální prognóza a další otázky měnové politiky ČNB

Prezentace ředitele sekce měnové Petra Krále na setkání bankovní rady s Kolegiem NKÚ dne 18. ledna 2024.

 
PDF, 847 kB
 

Šetření úvěrových podmínek bank – leden 2024

Ve čtvrtém čtvrtletí 2023 bankami vnímaná poptávka nefinančních podniků po úvěrech poklesla, avšak pouze u malé části trhu. Úroveň domácích úrokových sazeb považuje i nadále polovina bankovního trhu za faktor tlumící poptávku podniků po úvěrech. U úvěrů nefinančním podnikům banky neměnily úvěrové standardy ani podmínky. Poptávka domácností po úvěrech na bydlení i na spotřebu již třetí čtvrtletí v řadě rostla, ve čtvrtém čtvrtletí 2023 zhruba u dvou třetin bankovního trhu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Globální ekonomický výhled – leden 2024

První letošní číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání vyhodnocuje a shrnuje faktory stojící za vzedmutím inflace v minulých letech a pomocí dostupných dat o cenovém chování firem v eurozóně ukazuje, že odeznívající inflační vlna by se měla stát již opravdu minulostí.

 
PDF, 1,7 MB
 

Cena guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo se dlouhodobě věnuje podpoře a propagaci finanční a ekonomické gramotnosti, nominujte ho do druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB! O vítězi rozhoduje guvernér ČNB na základě doporučení poradního týmu. Uzávěrka přihlášek je do 28. března 2024 (včetně).

 
Nominační formulář
 

Luboš Komárek: Dvacet let ČR v EU: jak jsme si vedli a co nás čeká po porcelánové svatbě?

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové ČNB Luboše Komárka ze semináře ČSE, který se konal 17. ledna na Evropské výzkumné univerzitě v Havířově.

 
PDF, 1,4 MB
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Vývoj ekonomiky, hospodaření veřejných rozpočtů či spolupráce mezi ústavními institucemi. Nejen o tom se hovořilo na pracovním setkání bankovní rady ČNB a představitelů NKÚ.


ČNB – V období končícím 14. ledna 2024 signalizuje vysokofrekvenční index ekonomické aktivity Rushin mezičtvrtletní pokles české ekonomiky o 0,5 %.

 
 
 

Očekávané události

 
24. 1. 2024
 
25. 1. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB