Týdenní souhrn
(2. – 5. 4. 2024)

 
 

Diskusní fórum ČNB na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity v Pardubicích

Česká národní banka a Fakulta ekonomicko-správní Univerzity Pardubice vás zvou na Diskusní fórum ČNB s guvernérem Alešem Michlem, viceguvernérkou Evou Zamrazilovou, členem bankovní rady Janem Procházkou a dalšími významnými ekonomy a hosty. Akce se uskuteční 23. dubna v prostorách Auly Arnošta z Pardubic – posluchárna A1 Univerzity Pardubice.

Témata:

  • Zahájení a úvodní slovo Jana Stejskala, děkana Fakulty ekonomicko-správní Univerzity Pardubice
  • Vystoupení Aleše Michla, guvernéra ČNB
  • Panel I: Hospodářský vývoj a měnová politika – úvodní prezentace Evy Zamrazilové
  • Panel  II: Digitální měny a kryptoaktiva – úvodní prezentace Ladislava Krištoufka
 
POZVÁNKA
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 20. března 2024 a rizika prognózy inflace.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflační očekávání finančního trhu – březen

Z výsledků březnového průzkumu, kterého se zúčastnilo šestnáct domácích a dva zahraniční respondenti, vyplývá, že predikovaná inflace se v ročním i tříletém horizontu snížila a nachází se velmi blízko 2% inflačního cíle ČNB. Nižší je i odhadované tempo růstu HDP v letošním roce, zatímco vyhlídky na příští rok se nemění. Většina dotázaných analytiků správně předpokládala, že březnové zasedání bankovní rady ČNB přinese snížení 2T repo sazby o 50 bazických bodů na 5,75 %.

 
PDF, 1 MB
 

Euro a my: ERM II – malý předpokoj, či dlouhá chodba před vstupem do eurozóny?

V poslední době často zmiňovaná zkratka ERM II – o co jde? Co členství v ERM II obnáší? Čím se odlišuje od požadavku na splnění maastrichtského kurzového kritéria? Dozvíte se v novém blogu ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka.

 
ČNBLOG
 

Luboš Komárek, Zlatuše Komárková: Nemovitosti a my

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů Luboše Komárka a náměstkyně ředitele sekce finanční stability Zlatuše Komárkové na konferenci Global Money Week ze 4. dubna 2024.

 
PDF, 1,5 MB
 

CNB WP 1/2024 – Wage-Price Spirals: A Risk-Based Approach

V důsledku vlny zvýšené inflace došlo v nedávné době k oživení globální diskuse o mzdově-cenových spirálách. V tomto článku je navržen nový přístup k jejich empirickému zkoumání, který vychází z hodnocení rizika souběžného rychlého nárůstu mezd a cen. Navrhovaný rámec umožňuje identifikovat blížící se období zvýšeného rizika mzdově-cenové spirály a období jeho materializace v různých ekonomikách. Dále je ukázáno, že riziko mzdově-cenové spirály je proměnlivé v závislosti na obvyklých faktorech hospodářského cyklu a měnové politice.

 
WORKING PAPER
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

5. 4. 2024

 

Přihlaste se na stáž do ČNB

I v roce 2024 mohou studenti vysokých škol absolvovat stáž v České národní bance. A to v oblasti statistiky, ekonomie, finančního práva, komunikace a marketingu, IT a mnohé další. ČNB stáže nabízí od roku 2022 a má na ně velmi dobré ohlasy. Loni tak deset vysokoškoláků získávalo zkušenosti hned v devíti bankovních sekcích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Jednání s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem. Bankovní rada mu představila výsledky práce: inflace se v únoru 2024 snížila na dvouprocentní cíl, zisk z hospodaření ČNB za rok 2023 byl 55,1 mld. Kč, úspěšný proces likvidace Sberbank – na začátku letošního roku bylo vyplaceno již 95 procent klientů a proces pokračuje.


ČNB – Nevěřte falešným bankéřům. Volá vám někdo, že na vašem bankovním účtu došlo k podvodu. Co nejdřív hovor ukončete a nejlépe obratem kontaktuje svou banku. Ušetříte. A pamatujte, že zaměstnanci ČNB kvůli podvodům nikdy nikomu nevolají.

 
 
 

Očekávané události

 
8. 4. 2024
 
9. 4. 2024
 
10. 4. 2024
 
11. 4. 2024
 
12. 4. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB