Týdenní souhrn
(6. – 10. 5. 2024)

 
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 2. května 2024.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Zpráva o měnové politice – jaro 2024

ČNB vydala Zprávu o měnové politice – jaro 2024. Zpráva byla schválena bankovní radou ČNB 2. května 2024 a obsahuje (až na dílčí výjimky) informace dostupné k 26. dubnu 2024.

 

Tomáš Holub: Prognóza ekonomického vývoje v ČR a měnová politika ČNB

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba pro seminář FRSA Advisory a Refinitiv/LSEG, který se konal 10. května v Praze

 
(PDF, 2,4 MB)
 

Vyhodnocení naplnění prognóz z roku 2022

Tato každoroční analýza slouží k ověření nastavení jádrového predikčního modelu g3+, základního a jednotícího prvku pro tvorbu makroekonomické prognózy ČNB. Analýza srovnává tehdejší predikce ČNB s výstupy jiných analytických pracovišť, porovnává tehdejší předpoklady a prognózovaný vývoj s následně pozorovanými daty a sestavuje tzv. simulaci s hypotetickou znalostí budoucího vývoje. Publikováno jako součást Zprávy o měnové politice – jaro 2024. Autoři: Tatiana Keseliová, Tomáš Pokorný, Tomáš Šestořád

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Několik pohledů na rozdílný vývoj cen služeb a zboží

Analýza zkoumá dynamiku cen dvou zásadních skupin položek spotřebního koše – služeb a zboží. Po období pandemie, kdy ceny služeb rostly pomaleji než ceny zboží, se rozdíl mezi jejich dynamikami vrací k dlouhodobému kladnému průměru, který nevybočuje ani v mezinárodním kontextu. Aktuálně ceny většiny služeb rostou, přičemž je celkově tlumilo váhově významné imputované nájemné. Vzhledem k oživujícímu realitnímu trhu tak ceny služeb představují mírné střednědobé riziko. Publikováno jako součást Zprávy o měnové politice – jaro 2024. Autoři: Jan Šolc, Natálie Tomanová

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Efekty investic sektoru vládních institucí na inflaci

Dopad investic sektoru vládních institucí na inflaci závisí na řadě faktorů: na časovém horizontu, pozici ekonomiky v hospodářském cyklu, způsobu financování, typu a délce trvání investic apod. Investice vládních institucí, zejména zaměřených na podporu hospodářského růstu, mají potenciál posílit nabídkovou stranu ekonomiky a přinést dlouhodobý makroekonomický prospěch a růst životní úrovně. Publikováno jako součást Zprávy o měnové politice – jaro 2024. Autoři: Jan Brůha, Karel Musil, Zdeněk Pikhart

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB

Na stránce Finanční trhy byla zveřejněna Čtvrtletní informace o devizových rezervách ČNB s údaji o jejich členění, výnosu, struktuře a měnové kompozici k 31. 3. 2024.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

6. 5. 2024

  • Pokladní plnění státního rozpočtu k 30. 4. 2024
    Data

7. 5. 2024

  • Devizové rezervy k 30. 4. 2024
    Data

9. 5. 2024

  • Dlouhodobé úrokové sazby pro konvergenční účely za duben 2024
    Data

10. 5. 2024

 

Autentická nahrávka. Takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

Pozvánka na 2. narozeniny Návštěvnického centra

Přijďte s námi oslavit 2. narozeniny Návštěvnického centra! V sobotu 1. června od 10 do 18 hodin na vás v České národní bance v Praze čeká spousta zábavy a vzdělávacích aktivit. Vstup je zdarma.

 
PODROBNOSTI
 

Přihlaste se na stáž do ČNB

I v roce 2024 mohou studenti vysokých škol absolvovat stáž v České národní bance. A to v oblasti statistiky, ekonomie, finančního práva, komunikace a marketingu, IT a mnohé další. ČNB stáže nabízí od roku 2022 a má na ně velmi dobré ohlasy. Loni tak deset vysokoškoláků získávalo zkušenosti hned v devíti bankovních sekcích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

Na pozvání chorvatského guvernéra Borise Vujčiće se v Rijece setkali zástupci bankovních rad České národní banky, Chorvatské národní banky a Bulharské národní banky. Diskutovali o aktuálních ekonomických otázkách, vývoji inflace či zkušenostech s jednotnou evropskou měnou.

 
 
 

Očekávané události

 
13. 5. 2024
 
14. 5. 2024
 
15. 5. 2024
 
16. 5. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB