Týdenní souhrn
(3. – 7. 6. 2024)

 
 

Rozhodnutí bankovní rady ČNB v oblasti finanční stability

Bankovní rada ČNB rozhodla ponechat horní hranice úvěrového ukazatele LTV na 80 % (pro žadatele mladší 36 let na 90 %) a deaktivované horní hranice ukazatelů DSTI a DTI. Rozhodla o rozšíření platnosti Doporučení k řízení rizik na všechny spotřebitelské úvěry na bydlení. Bankovní rada také rozhodla snížit sazbu proticyklické kapitálové rezervy (CCyB) na úroveň 1,25 % s účinností od 1. července 2024 a stanovit sazbu kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika (SyRB) na úrovni 0,5 % s účinností od 1. ledna 2025.

 
PODROBNOSTI
 

Kapitálová rezerva ke krytí systémového rizika (SyRB)

Bankovní rada České národní banky nově stanovila na svém zasedání 6. června 2024 sazbu kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika (SyRB) na úrovni 0,5 % s účinností od 1. ledna 2025.

 
O SAZBĚ SyRB
 

Zpráva o vývoji platební bilance 2023

ČNB vydala Zprávu o vývoji platební bilance, která nabízí analýzu vývoje hlavních položek platební bilance ČR za uplynulý rok a je doplněna krátkými analytickými články zaměřenými na platební bilanci zamezinárodní obchod.

 
PODROBNOSTI
 

Inflační očekávání finančního trhu – květen

V květnu do průzkumu Inflačních očekávání finančního trhu zaslalo svůj příspěvek sedmnáct domácích a dva zahraniční analytici. Ze získaných údajů vyplývá, že názor analytiků na vývoj inflace se v ročním ani tříletém časovém horizontu nezměnil. Výhled hospodářského růstu je pro letošní i příští rok optimističtější a tempo předpokládaného poklesu základních úrokových sazeb bylo zmírněno.

 
PDF, 1,1 MB
 

Tomáš Holub: Dozvuky inflační vlny

Prezentace člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba přednesená 5. června 2024 v rámci Treasury Fórum 2024 v závěrečné panelové diskusi.

 
PDF, 732 kB
 

Luboš Komárek: Dilemata měnové politiky a jak se je pokusit vysvětlit?

Prezentace z vystoupení ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka na finále Ekonomické olympiády 2024, která se konala v Kongresovém centru ČNB 7. června 2024.

 
PDF, 841 kB
 

Guvernér ČNB Aleš Michl pokřtil knihu matematických hádanek

Guvernér České národní banky (ČNB) Aleš Michl pokřtil v sobotu 1. června svou novou knihu nazvanou Matematické hádanky guvernéra ČNB. Jak název napovídá, publikace má za cíl rozhýbat mozkové buňky zvídavých čtenářů. Obsahuje rovnou stovku úloh ze světa finanční gramotnosti, aritmetiky, prostorové představivosti, geometrie, teorie her, aplikované matematiky a teorie pravděpodobnosti. Kniha ukazuje, že ani matematika nemusí být nudná záležitost. Křest se uskutečnil v rámci veřejných oslav 2. narozenin Návštěvnického centra ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vítězem druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB je učitel z Brna

V pořadí druhým vítězem Ceny guvernéra České národní banky (ČNB) za mimořádný přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti se stal učitel odborných předmětů na Střední škole technické a ekonomické Brno Martin Svoboda. Ocenění od guvernéra ČNB Aleše Michla převzal v sobotu 1. června během oslav druhých narozenin Návštěvnického centra ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Narozeniny Návštěvnického centra oslavilo s ČNB téměř šestnáct set lidí

Téměř 1 600 gratulantů přišlo v sobotu 1. června 2024 do Návštěvnického centra České národní banky (ČNB) v Praze na oslavu jeho druhých narozenin. Zapojili se do workshopů, komentovaných prohlídek výstav a zábavného programu pro děti a také se dozvěděli jméno vítěze druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti, kterým se stal učitel Martin Svoboda. Sledovali také křest nové knihy Matematické hádanky guvernéra ČNB, ve které guvernér ČNB Aleš Michl odhaluje barvitý svět matematiky a motivuje řešitele k finančnímu vzdělávání zábavnou cestou.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Autentická nahrávka. Takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

7. 6. 2024

  • Pokladní plnění státního rozpočtu k 31. 5. 2024
    Data
  • Devizové rezervy k 31. 5. 2024
    Data
  • Dlouhodobé úrokové sazby pro konvergenční účely za květen 2024
    Data
 

Pražská muzejní noc v Návštěvnickém centru

Až do nočních hodin zůstane v sobotu 15. června 2024 otevřené Návštěvnické centrum ČNB v Praze. Zapojí se do Pražské muzejní noci, která nabízí možnost nevšedních prohlídek muzeí, galerií a dalších kulturních institucí. Speciální program v ČNB potrvá od 18 do 23 hodin.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

X_nc_narozeniny_video: Jaké byly druhé narozeniny Návštěvnického centra ČNB? Gratulantů přišlo na oslavu v sobotu 1. června téměř 1 600! Podívejte se na video.


X_nc_narozeniny_fotogalerie: Téměř 1 600 gratulantů přišlo v sobotu 1. června do Návštěvnického centra ČNB na oslavu jeho druhých narozenin. Podívejte se na fotografie z akce, během které byl mimo jiné vyhlášen vítěz druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB a pokřtěna guvernérova kniha matematických hádanek


X_platebni_bilance: ČNB vydala Zprávu o vývoji platební bilance, která nabízí analýzu vývoje hlavních položek platební bilance ČR za uplynulý rok.


X_bankovni_ucet_faq: Bankovní účet u České národní banky? To bohužel pro fyzické osoby není možné. Bankovní služby soukromým klientům poskytují komerční banky uvedené v Seznamu licencovaných bank působících v ČR.


X_inev_eko_olymp: 27 888 účastníků ve školním kole, 1 411 v krajském kole a z toho 50 celorepublikových finalistů. Právě ti se dnes ucházejí o vítězství ve finále 8. ročníku Ekonomické olympiády pro střední školy, které se již tradičně koná za podpory České národní banky v jejím Kongresovém centru.

 
 
 

Očekávané události

 
10. 6. 2024
 
11. 6. 2024
 
13. 6. 2024
 
14. 6. 2024
 
15. 6. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB