Partneři

Generální mediální partner

 

Česká televize

 

 

Hlavní mediální partner

 

 

Český rozhlas

 

Mafra

 

 

Mediální partner

 

Metro

 

5+2

 

Architecture Week

 

Výstavu pořádáme ve spolupráci s

 

Kancelář prezidenta republiky

 

Správa Pražského hradu

 

 

Partner

 

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

ČNB > O ČNB > 100 let česko-slovenské koruny

100 let česko-slovenské koruny

100 let ČNBČeská národní banka oslaví v příštím roce 100. výročí zavedení československé měny, její peněžní jednotky československé koruny a uvedení jejích platidel do peněžního oběhu. K této výjimečné příležitosti připravila ČNB soubor akcí a aktivit, které připomenou nejen vznik naší měny, ale také činnosti centrální banky a její roli. Níže naleznete jejich přehled. Informace budou průběžně doplňovány.

Doprovodné aktivity

Soutěž o návrh pamětní stokorunové bankovky

Pro studenty základních a středních škol vyhlásila ČNB ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ideovou soutěž o grafický návrh na českou stokorunovou bankovku. Vyhrát lze historicky první pamětní bankovku, návštěvu Státní tiskárny cenin a České mincovny nebo účast na diskusi s autorem pamětní mince.

Vydání reprezentativní knižní publikace 100 let česko-slovenské koruny

Vydání této knihy v reprezentativní grafické a tiskové úpravě volně naváže na tři předchozí publikace k historii českých platidel.

Publikace viceguvernéra ČNB Vladimíra Tomšíka a kolektivu představí nejdůležitější milníky centrální banky v oblastech měnové politiky, institucionální historie a vývoje platidel.

Výstava 100 let česko-slovenské koruny

Česká národní banka připravila pro veřejnost výstavu 100 let česko-slovenské koruny, která bude otevřena od 1. února do 28. dubna 2019 v prostorách Císařské konírny Pražského hradu. Na výstavě si bude možné prohlédnout např. zlaté slitky, mince a medaile, originální návrhy československých bankovek od Alfonse Muchy, Maxe Švabinského, Karla Svolinského aj. nebo vzácné československé mince a papírové peníze. Pro návštěvníky bude také vystavena zlatá vysokohmotnostní mince nominální hodnoty 100 000 000 Kč, která bude vyrobena k tomuto významnému výročí.

Mezinárodní konference

Ve dnech 16.–17. května 2019 uspořádá ČNB mezinárodní odbornou konferenci.

Den otevřených dveří

Den otevřených dveří pražského ústředí ČNB se uskuteční v září 2019 a formálně uzavře oslavy 100. výročí československé měny.

Numizmatické aktivity

Česká národní banka u příležitosti výročí zařadila do svého emisního plánu několik oběžných a pamětních mincí, bankovku s přítiskem a historicky první pamětní bankovku. Jedná se o:

Těmto mincím a bankovkám k 100. výročí československé měny budou předcházet numizmatické aktivity k 100. výročí vzniku Československa. Jedná se o vydání: