Týdenní souhrn
(4. – 8. 3. 2024)

 
 

Aleš Michl: Zůstaneme jestřábi

Došlo k obnovení cenové stability v České republice. To je nejdůležitější zpráva pro občany, firmy, pro všechny subjekty v české ekonomice. Od momentu, kdy jsem nastoupil jako nově jmenovaný guvernér, což bylo v červenci 2022, inflace klesla ze 17,5 procenta na 2,3 procenta. Ale stále je dlouhá cesta k tomu, aby cenová stabilita byla dlouhodobá, nebyla jen jeden měsíc, ale co nejdelší dobu. Proto budeme opatrní, budeme jestřábi.

 
ROZHOVOR
 

Česká národní banka snižuje sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 1,75 %

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes rozhodla o snížení sazby proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v České republice na 1,75 %. Vedl ji k tomu zejména pokračující pokles cyklických systémových rizik v bilanci bankovního sektoru. Sazbu budou banky povinny dodržovat od 1. dubna 2024.

 
TISKOVÁ ZPRÁVA
 

Doporučení k řízení rizik spojených s poskytováním spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnou nemovitostí

ČNB aktualizovala doporučení pro poskytovatele hypotečních úvěrů. V souvislosti s iniciativou státu ve spolupráci s bankami a stavebními spořitelnami poskytovat zvýhodněné úvěry z Programu Nová zelená úsporám se rozšířila výjimka z omezení splatnosti na 8 let o nezajištěné úvěry na bydlení poskytnuté fyzickým osobám čerpajícím dotace z daného programu.

 
PDF, 356 KB
 

Jan Procházka: Snažíme se dohasit poslední ohniska inflace

„Snažíme se ještě dohasit poslední ohniska inflace. Ten proces je postupný. Po lednových číslech můžu říct, že 2,3 % je velice milé překvapení. Čekali jsme, že to bude trošku více. Nechci říkat, že je vyhráno, ale ten směr je určitě správný,“ uvedl člen bankovní rady Jan Procházka v podcastu NA BURZE.

 
PODCAST
 

Jan Frait: Loňská prognóza České národní banky ohledně cen nemovitostí byla správná

Ceny bydlení se loni mírně snížily, ale pokles se už zastavil a v letošním roce už nejspíše lehce porostou. Prognóza České národní banky z počátku loňského roku se tak prozatím naplňuje. Podrobnosti přináší kapitola Makroekonomický vývoj 2023 od viceguvernéra ČNB Jana Fraita a ředitele odboru makroobezřetních analýz ČNB Miroslava Plašila.

 
ČLÁNEK
 

Rozhovory Tomáše Holuba

Rozhovory člena bankovní rady Tomáše Holuba pro Roklen 24:

 

Věnujte pozornost penězům, abyste poznali padělky

3 539 českých bankovek a mincí v celkové hodnotě 5,648 milionů Kč označila loni za padělek Česká národní banka (ČNB). Nejvíc jich, stejně jako v minulosti, bylo v Praze, a to 1 019. Následovaly Klatovy s 298 padělky a Karlovy Vary s 273 falešnými penězi. Víc než mince se padělaly bankovky, zvýšil se i počet nepravých dvacetikorun. Meziročně ČNB zadržela o 2 419 padělků víc.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Makroekonomické prognózy centrálních bank: když dva dělají totéž, není to totéž

Podle čeho se rozhodují centrální bankéři, když nastavují úrokové sazby? Soňa Benecká, Martin Kábrt a Luboš Komárek ze sekce měnové srovnávají prognostické a analytické nástroje a procesy při tvorbě měnové politiky v centrálních bankách aplikujících režim inflačního cílení.

 
ČNBLOG
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

7. 3. 2024

 

Cena guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo se dlouhodobě věnuje podpoře a propagaci finanční a ekonomické gramotnosti, nominujte ho do druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB! O vítězi rozhoduje guvernér ČNB na základě doporučení poradního týmu. Uzávěrka přihlášek je do 28. března 2024 (včetně).

 
NOMINAČNÍ FORMULÁŘ
 

Přihlaste se na stáž do ČNB

I v roce 2024 mohou studenti vysokých škol absolvovat stáž v České národní bance. A to v oblasti statistiky, ekonomie, finančního práva, komunikace a marketingu, IT a mnohé další. ČNB stáže nabízí od roku 2022 a má na ně velmi dobré ohlasy. Loni tak deset vysokoškoláků získávalo zkušenosti hned v devíti bankovních sekcích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

A. Michl – skvělý příspěvek kolegů E. Zamrazilové a Janise Aliapuliose z ČNB k debatě o euru.


ČNB – Ekonomika a jak se žije v Česku. Témata pracovního setkání guvernéra Aleše Michla s velvyslanci Německa, Polska, Rakouska, Slovenska a Velké Británie. Zazněl mimo jiné náhled nejbližších sousedů a Britů na ČR a tuzemskou inflaci, kterou se podařilo snížit na 2,3 %.


J. Procházka – Trochu se červenám! Každopádně díky @JiriKovarik1 za pozvání, rád jsem zavzpomínal nejen na své roky NA BURZE


ČNB – Jak poznat padělané bankovky a co dělat při podezření, že vám je někdo dal. Poslechněte si členku bankovní rady ČNB Karinu Kubelkovou.

 
 
 

Očekávané události

 
11. 3. 2024
 
13. 3. 2024
 
14. 3. 2024
 
15. 3. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB