Týdenní souhrn
(5. – 9. 2. 2024)

 
 

ČNB snižuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním jednání snížila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 0,5 procentního bodu na 6,25 %. Současně rozhodla o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 5,25 % a lombardní sazby na 7,25 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 9. února 2024.

TISKOVÁ KONFERENCE PODROBNOSTI
 

Jan Kubíček vysvětluje měnověpolitické rozhodnutí pro Českou televizi

Člen bankovní rady Jan Kubíček byl hostem pořadů Události a Byznys ČT24.

 
ROZHOVOR
 

Bankovní rada pokračuje v obezřetném snižování úrokových sazeb

S týdenním předstihem zveřejňujeme úvodní kapitolu Zprávy o měnové politice „Rozhodnutí, aktuální výhled a jeho rizika“, jejímž autorem je ředitel odboru měnové politiky a fiskálních analýz Zdeněk Pikhart, boxy a tabulku klíčových makroindikátorů. Plné znění Zprávy o měnové politice bude zveřejněno 16. února 2024.

 
ÚVODNÍ KAPITOLA ZPRÁVY
 

Prognóza ČNB – zima 2024

ČNB zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Opírá se o ni rozhodnutí o nastavení měnové politiky přijaté bankovní radou.

Až na dílčí výjimky je založena na datech dostupných k 26. lednu 2024. Podrobnější popis prognózy ČNB, kterou připravili ekonomové sekce měnové, lze nalézt ve Zprávě o měnové politice – zima 2024 (bude zveřejněna 16. února 2024) a v prezentaci ze Setkání s analytiky.

 
PROGNÓZA
 

Setkání s analytiky

V pátek 9. února, den po měnověpolitickém jednání bankovní rady, představili novou prognózu ČNB člen bankovní rady Jan Kubíček, náměstek ředitele měnové sekce Jakub Matějů a ředitel odboru makroekonomických prognóz Karel Musil. Členové bankovní rady a zástupci sekce měnové se setkávají s analytiky u příležitosti zveřejnění nové prognózy čtyřikrát ročně.

PREZENTACE (PDF, 5 MB) VIDEO
 

Zpráva mise Mezinárodního měnového fondu (MMF)

Zveřejnili jsme závěrečnou zprávu z výsledků konzultací Mezinárodního měnového fondu (MMF) podle článku IV dohody o MMF, které každoročně posuzují stav české ekonomiky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

6. 2. 2024

7. 2. 2024

  • Dlouhodobé úrokové sazby pro konvergenční účely za leden 2024
    Data
  • Devizové rezervy ČNB k 31. 1. 2024
    Data
 

Inflační očekávání finančního trhu – leden 2024

Z výsledků lednového průzkumu, kterého se zúčastnilo patnáct domácích a tři zahraniční analytici, vyplývá, že očekávaná inflace se v ročním časovém horizontu zřetelně snížila, zatímco v tříletém horizontu zůstává na původní úrovni. Nemění se ani názor na tempo hospodářského růstu v roce 2024. Vyhlídky na rok 2025 pak nabízí akceleraci ekonomické výkonnosti. K tomu by měla přispět i méně restriktivní měnová politika prostřednictvím nižších základních úrokových sazeb.

 
PDF, 983 kB
 

Výběrové řízení na pozici člena externí poradní skupiny ESMA

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (European Securities and Markets Authority, ESMA) vyhlásil dne 7. února 2024 výběrové řízení na pozici člena (celkem 30 osob) externí poradní skupiny ESMA Securities and Markets Stakeholder Group (SMSG). Termín předložení přihlášky byl stanoven na 18. března 2024. Informace pro podávání přihlášek jsou zveřejněny na webu ESMA. SMSG v novém složení zahájí činnost dne 1. července 2024.

 
ESMA
 

Cena guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo se dlouhodobě věnuje podpoře a propagaci finanční a ekonomické gramotnosti, nominujte ho do druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB! O vítězi rozhoduje guvernér ČNB na základě doporučení poradního týmu. Uzávěrka přihlášek je do 28. března 2024 (včetně).

 
NOMINAČNÍ FORMULÁŘ
 

Ze sociálních sítí

ČNB – ČNB snížila úrokové sazby o 0,5 procentního bodu (Záznam tiskové konference z 8. 2. 2024)


ČNB – Proč ČNB přistoupila k dalšímu snížení úrokových sazeb. A proč bankovní rada zůstává opatrná. Poslechněte si odpověď guvernéra Aleše Michla z tiskové konference po čtvrtečním měnověpolitickém jednání.


ČNB 0 Přihlaste se na stáž do ČNB! Studenti vysokých škol se u nás mohou opět ucházet o stáže zaměřené na statistiku, ekonomii, finanční právo, komunikaci a marketing, IT a mnohé další.

 
 
 

Očekávané události

 
13. 2. 2024
 
14. 2. 2024
 
15. 2. 2024
 
16. 2. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB