Týdenní souhrn
(19. – 23. 2. 2024)

 
 

Eva Zamrazilová: Domácnostem začnou růst reálné příjmy

Viceguvernérka Eva Zamrazilová v rozhovoru pro Seznam Zprávy uvedla, že z pohledu inflace se po více než dvou letech vracíme do normálu. „Myslím, že bychom se na cíl, na tu čistou dvojku, mohli dostat třeba v březnu nebo v dubnu, ale jsem velmi spokojená i s tím číslem 2,3 %,“ uvedla v rozhovoru Eva Zamrazilová.

 
ROZHOVOR
 

Nová železná opona: Proč čelila střední a východní Evropa vyšší inflaci než země na západě?

Napříč Evropou byla spuštěna opona. Tentokrát nerozděluje kontinent na dva bloky podle ideologie, ale inflace: vyššího cenového růstu v posledních dvou letech dosahovaly země na východě, zatímco země na západě měly inflaci nižší, píší ve svém článku poradci bankovní rady Tomáš Adam a Jiří Schwarz.

 
ČLÁNEK
 

Petr Král: Máme inflaci nižší, než je její průměr v EU

„Míra snížení inflace v České republice oproti vrcholu v předchozích dvou letech dosahuje více než 16 procentních bodů a jasně tak dokumentuje úspěšnost boje České národní banky proti inflaci i v mezinárodním měřítku,“ komentuje Petr Král údaje o lednové inflaci zveřejněné Eurostatem.

 
VIDEO
 

Bez politické shody ohledně přijetí eura nedává vstup do ERM II smysl. Byl by jen nákladným a zbytečně riskantním gestem

Viceguvernérka Eva Zamrazilová a poradce bankovní rady Janis Aliapulios upozorňují, že vstupu do eurozóny předchází náročný proces příprav. „Neznamená to nutně, že je potřeba závazek přijetí eura navždy opustit, je ale nutné mít na paměti, co všechno s sebou jeho naplnění skutečně nese – včetně rizik a povinností,“ píší autoři v textu, který vyšel v časopise Bankovnictví.

 
KOMENTÁŘ
 

čnBlog – Jak číst vějířové grafy ČNB

Vojtěch Molnár z odboru měnové politiky a fiskálních analýz sekce měnové popisuje princip vějířových grafů, s jejichž pomocí ČNB zveřejňuje prognózu klíčových makroekonomických veličin. Článek vysvětluje, že tyto grafy vycházejí z pozorovaných odchylek minulých prognóz od skutečnosti, do jejich výpočtu však vstupují i expertní zásahy.

 
ČNBLOG
 

Globální ekonomický výhled 2/2024

Únorové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na 22 centrálních bank aplikujících režim inflačního cílení. Pomocí dat z dotazníkového šetření ČNB uskutečněného v druhé polovině roku 2023 srovnává jejich prognostické a analytické nástroje a procesy při tvorbě měnové politiky.

 
PDF (1,5 MB)
 

Luboš Komárek: Jedeme na EURO 2024! Jdeme do eura?

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka pro seminář České společnosti ekonomické na Jihočeské univerzitě dne 22. února 2024.

 
PDF ( 1,5 MB)
 

Upozornění na aktivity subjektu zneužívajícího identitu společnosti „FINPRO, a.s.“

ČNB upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupujícího pod názvem „FINPRO“ nabízející uzavření „Rámcových smluv o poskytování investičních služeb“, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Cena guvernéra ČNB za přínos k rozvoji finanční a ekonomické gramotnosti

Pokud máte ve svém okolí někoho, kdo se dlouhodobě věnuje podpoře a propagaci finanční a ekonomické gramotnosti, nominujte ho do druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB! O vítězi rozhoduje guvernér ČNB na základě doporučení poradního týmu. Uzávěrka přihlášek je do 28. března 2024 (včetně).

 
NOMINAČNÍ FORMULÁŘ
 

Přihlaste se na stáž do ČNB

I v roce 2024 mohou studenti vysokých škol absolvovat stáž v České národní bance. A to v oblasti statistiky, ekonomie, finančního práva, komunikace a marketingu, IT a mnohé další. ČNB stáže nabízí od roku 2022 a má na ně velmi dobré ohlasy. Loni tak deset vysokoškoláků získávalo zkušenosti hned v devíti bankovních sekcích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

A. Michl – Dnes je to 101 let. Dne 18. února 1923 v 12.45 tehdejší ministr financí zemřel. Bylo to po šesti týdnech od chvíle, kdy na něj před jeho domem zaútočil atentátník.


ČNB – Máme inflaci nižší, než je její průměr v EU. Podle údajů, které vydal Eurostat, statistický úřad Evropské unie, měla ČR v lednu inflaci poblíž německých hodnot, nižší než například na Slovensku a pod průměrem zemí Evropské unie.


ČNB – Přihlaste se na stáž do ČNB. Studenti vysokých škol se u nás mohou opět ucházet o stáže zaměřené na statistiku, ekonomii, finanční právo, komunikaci a marketing, IT a mnohé další. Poslechněte si, na čem u nás stážisté pracovali minulý rok.

 
 
 

Očekávané události

 
28. 2. 2024
 
29. 2. 2024
 
1. 3. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB