Týdenní souhrn
(22. – 26. 4. 2024)

 
 

Diskusní fórum ČNB v Pardubicích

Hospodářský vývoj, měnová politika, digitální měny a kryptoaktiva. To byla témata pro guvernéra České národní banky (ČNB) Aleše Michla, viceguvernérku Evu Zamrazilovou, člena bankovní rady Jana Procházku a další účastníky Diskusního fóra v Pardubicích. ČNB ho uspořádala 23. dubna na Univerzitě Pardubice ve spolupráci s Fakultou ekonomicko-správní (FES).

 

Byli jsme první v regionu, kdo dosáhl na inflační cíl

Viceguvernérka Eva Zamrazilová v rozhovoru pro týdeník Ekonom upozornila, že Česká republika byla první zemí v regionu, které se podařilo zkrotit inflaci na dvouprocentní cíl. „Určitě není vyhráno. Ohniska k dohašení jsou v současné době především v oblasti služeb. Tam je inflace vyšší o čtyři až pět procentních bodů než u zboží,” uvedla.

 
ROZHOVOR
 

Tomáš Holub: Dosavadní tempo snižování sazeb by mělo pokračovat

Data, která jsou dostupná od posledního měnového zasedání, nepřinesla nový argument pro rychlejší uvolňování měnové politiky, spíše hovoří ve prospěch opatrnějšího přístupu. „Za rozumný kompromis proto považuji pokračovat v dosavadním tempu snižování úrokových sazeb,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Reuters člen bankovní rady Tomáš Holub.

 
ROZHOVOR
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 2. května 2024

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 2. května 2024 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

Petr Král: Inflace ani deflace nejsou žádná legrace

Prezentace ředitele sekce měnové ČNB Petra Krále na akci Host Blatenských listů, Komunitní centrum aktivního života ze dne 22. dubna 2024.

 
PDF, 3 MB
 

Zdeněk Pikhart: Challenges for the Czech National Bank in the post-crisis era

Prezentace ředitele odboru měnové politiky a fiskálních analýz sekce měnové ČNB Zdeňka Pikharta pro konferenci Central European Conference in Finance and Economics 2.0, která se konala v Košicích 17. dubna 2024 (anglicky).

 
PDF, 1,5 MB
 

Autentická nahrávka. Takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

24. 4. 2024

  • Vládní finanční statistika – časová řada 1995–2023
    Data
 

Přihlaste se na stáž do ČNB

I v roce 2024 mohou studenti vysokých škol absolvovat stáž v České národní bance. A to v oblasti statistiky, ekonomie, finančního práva, komunikace a marketingu, IT a mnohé další. ČNB stáže nabízí od roku 2022 a má na ně velmi dobré ohlasy. Loni tak deset vysokoškoláků získávalo zkušenosti hned v devíti bankovních sekcích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Podle MMF po vysokoinflačním období čeká ekonomiky měkké přistání. Než ale budeme bezpečně v cíli, musíme mít bezpečnostní pásy utažené. Měnová politika by se tak měla uvolňovat obezřetně. Na jarním zasedaní MMF se na tom shodly členské státy včetně ČR.


ČNB – Fotogalerie – Diskusní fórum ČNB na Univerzitě Pardubice


ČNB – Co zaznělo na Diskusním fóru ČNB, které se konalo 23. dubna na Fakultě ekonomicko-správní Univerzity Pardubice. Pusťte si krátký sestřih.


ČNB – V ČNB se dnes koná finále 13. ročníku soutěže Finanční gramotnost. Na finálových úkolech se již třetím rokem podílelo Návštěvnické centrum ČNB a žáky přišel úvodním slovem přivítat člen bankovní rady Jan Procházka, který se pak zúčastnil i diskuse s těmi z nejstarších ročníků. „Podvodů na finančním trhu je mnoho. Hackeři útočí na staré i mladé lidi. Při hodnocení všemožných nabídek je přitom nezbytné použít vlastní rozum a finanční gramotnost tomu pomáhá,“ vyzdvihnul Jan Procházka přínos této a podobných soutěží.

 
 
 

Očekávané události

 
30. 4. 2024
 
2. 5. 2024
 
3. 5. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB