Týdenní souhrn
(17. – 21. 6. 2024)

 
 

Aleš Michl: Nad inflací zatím nemáme vyhráno

„Klíčové principy měnové politiky budou vyšší sazby, než na co jsme byli zvyklí v posledních deseti letech, a vyhýbat se uspěchaným a náhlým měnověpolitickým krokům a experimentům,“ uvedl guvernér Aleš Michl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

 
ROZHOVOR
 

Eva Zamrazilová: O rozsahu snížení sazeb se rozhoduji

„Silnější koruna by spíš byla argumentem pro výraznější pokles úrokových sazeb, na druhou stranu rizika spojená s cenami služeb jsou argumentem pro menší snížení,“ prohlásila viceguvernérka Eva Zamrazilová v rozhovoru pro agenturu Reuters.

 
ROZHOVOR
 

Jan Frait: Nulové sazby centrálních bank se nejspíš nevrátí

„Měnové podmínky musíme nastavovat tak, aby nevznikala dlouhodobá inflační očekávání,“ uvedl viceguvernér Jan Frait v rozhovoru pro E15.

 
ROZHOVOR
 

Tramvaj ČKD Tatra T3 na pamětní minci ČNB s dílčím pokovením

Česká národní banka vydává pamětní minci v nominální hodnotě 500 Kč, na které je zobrazena tramvaj ČKD Tatra T3. Stříbrná mince doplněná o dílčí pokovení žlutým a červeným zlatem je součástí pětidílné řady Slavné dopravní prostředky. K prodeji je od úterý 18. června 2024.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 27. června 2024

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 27. června 2024 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

ČNB bude s klienty komunikovat elektronicky, omezí počet poboček

Česká národní banka zahajuje proces nejvýznamnějších změn v oblasti služeb klientům za poslední tři desítky let. Cílem je kompletní přechod na digitální komunikaci, což přinese zjednodušení a zrychlení poskytování služeb pro klienty. Těmi jsou primárně státní instituce a veřejné organizace, jako jsou ministerstva, celní správa, školy a školky, policie, hasiči, nemocnice či státní podniky. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB odňala oprávnění k činnosti nebankovnímu poskytovateli spotřebitelských úvěrů společnosti Fair Credit Czech s.r.o.

Česká národní banka informuje podle § 146 odst. 3 zákona o spotřebitelském úvěru veřejnost, že pro opakované a závažné porušení povinností stanovených tímto zákonem odňala společnosti Fair Credit Czech s.r.o., IČO 044 55 835 (dále jen „Fair Credit Czech“) oprávnění k činnosti nebankovního poskytovatele spotřebitelského úvěru. Současně s tím byla společnosti Fair Credit Czech uložena pokuta ve výši 1 000 000 Kč.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ARAD – čerstvě publikovaná data

21. 6. 2024

 

Globální ekonomický výhled 6/2024

Červnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část vyhodnocuje předpovědi, které GEV přinesl v minulém roce, a popisuje, jak se které instituci dařilo. Článek ukazuje, že rok 2023 byl rokem návratu a stabilizace makroekonomického prostředí po turbulentním roce 2022.

 
PDF, 2,2 MB
 

Ekonomický bulletin ECB – červen

Na stránce ČNB v EU a mezinárodní vztahy bylo zveřejněno české shrnutí Ekonomického bulletinu, které informuje o měnověpolitických opatřeních Evropské centrální banky přijatých v červnu 2024.

 
PDF, 382 kB
 

Výměna neplatných bankovek 100–2000 Kč v bankách je možná už jen do konce června

Poslední možnost výměny neplatných bankovek s úzkým stříbřitým proužkem na pokladnách všech komerčních bank na území České republiky se blíží. Naposledy tak bude možné učinit 30. června 2024. Následně bude výměna možná pouze na pokladnách České národní banky, a to po neomezenou dobu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

Hodnota dluhopisů držených investičními fondy ke konci dubna činila 298,0 mld. Kč. Ve srovnání s předchozím měsícem celkový objem dluhopisů v portfoliu fondů vzrostl o 10,7 mld. Kč (měsíční transakce představovaly +12,5 mld. Kč). Podíl dluhových cenných papírů na vlastním kapitálu fondů oproti předešlému měsíci vzrostl, a to na 23,4 procent.


Klíčové principy měnové politiky budou vyšší sazby, než na co jsme byli zvyklí v posledních deseti letech, a vyhýbat se uspěchaným a náhlým měnověpolitickým krokům a experimentům, uvedl guvernér Aleš Michl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.


Guvernér Aleš Michl a členka bankovní rady Karina Kubelková v úterý 18. června představili novou pamětní minci v nominální hodnotě 500 Kč, na které je zobrazena tramvaj ČKD Tatra T3.


Nová stříbrná mince ČNB připomíná ikonickou tramvaj ČKD Tatra T3. Poslechněte si, čím je unikátní. Představuje ji členka bankovní rady Karina Kubelková.


V oběhu bylo ke konci května celkem 505 milionů kusů bankovek (bez pětitisícikorun). Z toho 41 milionů neplatných starých vzorů. Přes 8 procent.


Návštěvnické centrum ČNB se v sobotu 15. června zúčastnilo Pražské muzejní noci. Nahlédnout do expozic i krátkodobých výstav a užít si doprovodný program přišlo v nevšední čas po běžné otevírací době bezmála 1 000 návštěvníků.


Šek je krátkodobý cenný papír, který po vyplnění slouží jako platební nástroj. Díky němu banka, u níž má majitel šeku účet, vyplatí uvedenou částku. A ačkoliv u nás nejsou příliš využívané, i tak se s nimi můžete setkat.

 
 
 

Očekávané události

 
24. 6. 2024
 
25. 6. 2024
 
27. 6. 2024
 
28. 6. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB