Nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA) vytvoří nový sektor finančních služeb

Jan Procházka, člen bankovní rady ČNB
Konference Efektivní stát – partner kryptoprůmyslu
Senát Parlamentu České Republiky
Praha, 26. dubna 2023

Člen bankovní rady ČNB Jan Procházka se v Senátu ve středu 26. dubna zúčastnil konference Efektivní stát – partner kryptoprůmyslu. Ve svém vystoupení hovořil o regulaci kryptoaktiv v ČR i EU.

Vybrané citace z vystoupení Jana Procházky v Senátu

Aktuálně se na kryptoaktiva, nenaplňují-li definici regulovaných finančních služeb, což může být případ například elektronických peněz či derivátů, vztahují v ČR pouze pravidla pro předcházení legalizaci výnosů z trestné činnosti a dohled Finančního analytického úřadu (FAÚ), jinak kryptoaktiva nepodléhají finanční regulaci ani dohledu ČNB. Investoři by si této skutečnosti měli být vědomi a zohledňovat ve svých investičních rozhodnutích související rizika, na něž ČNB veřejnost průběžně upozorňuje.

ČNB toto pokládala za dostatečné a obecně nepovažovala za potřebné kryptoaktiva regulovat jako finanční služby, a nenavrhovala tedy v minulosti žádnou speciální národní právní úpravu pro kryptoaktiva a činnosti s nimi spojené, jaká byla zavedena v některých členských státech EU.

Na úrovni EU stále není harmonizována úprava definice tokenizovaných investičních cenných papírů, která je tak předmětem vnitrostátní úpravy v jednotlivých členských státech. To vede k situaci, že v některých zemích EU jsou investiční tokeny považovány za investiční cenné papíry a podléhají standardně regulaci finančnímu trhu (zejm. MiFID2), zatímco v jiných, včetně ČR, tomu tak není.

Proto ČNB dlouhodobě požaduje zajistit technologickou neutralitu národní úpravy cenných papírů, tedy aby kryptoaktiva obsahující práva odpovídající např. akciím či dluhopisům (investiční tokeny) byla regulována jako akcie a dluhopisy (investiční cenné papíry). Nyní se hledá legislativní řešení (pracovní diskuse byly zahájeny v březnu, dokončení snad do konce roku).

Nařízení o trzích s kryptoaktivy (MiCA) vytvoří nový sektor finančních služeb s relativně přísnými pravidly obdobnými těm v investičních službách, včetně ochrany trhu.

MiCA je poměrně komplikovaný právní předpis, jde o několik set stránek textu, které ještě bude doplňovat několik desítek prováděcích evropských předpisů.

  • Nejpřísněji jsou v MiCA regulováni vydavatelé tzv. stablecoins (kryptoaktiv udržujících stabilní hodnotu k určité měně či koši aktiv), tato část MiCA mířila primárně na mezitím již ukončený projekt společnosti Facebook (Libra/Diem) a pro podnikatele v ČR nejspíše nebude příliš relevantní. Většina stablecoins je navázána na americký dolar, menšina na euro. Ty pravděpodobně nebudou vydávány v ČR, nejsme si přitom vědomi žádného korunového stablecoinu.
  • Zásadní dopady ale zřejmě budou na poskytovatele služeb souvisejících s kryptoaktivy (tj. zejména směnárny a burzy, provoz automatů pro prodej kryptoaktiv, ale i poradenství), kteří se budou muset licencovat.
  • Určitý dopad pak bude mít i na vydávání kryptoaktiv (white papers – obdoba prospektu).

MiCA je nyní ve finální fázi schvalovacího procesu (v současnosti se očekává její uveřejnění v Úředním věstníku v červnu 2023) a jeho účinnost se očekává v roce 2025. Do té doby bude potřeba přijmout i velké množství prováděcí evropské legislativy k MiCA, která řeší detaily fungování navržených pravidel a která se v této chvíli připravuje – ČNB se v rámci ESA bude účastnit tvorby desítek prováděcích předpisů.

Prioritou ČNB je vhodné nastavení prováděcích pravidel tak, abychom zajistili dostatečnou míru ochrany pro uživatele a zároveň zbytečně nevytvářeli překážky pro fungování služeb spojených s kryptoaktivy a vydávání kryptoaktiv.

ČNB pořádá pravidelná setkání s FinTech komunitou věnovaná konkrétním tématům spojeným s finančními inovacemi. V budoucnu se budou určitě týkat i nového nařízení MiCA.

Subjekty uvažující o poskytování kryptoslužeb musí počítat s tím, že splnění požadavků MiCA nebude jednoduché a z jejich strany bude nutná intenzivní příprava na podání žádosti o licenci poskytovatele služeb spojených s kryptoaktivy.

Naopak MiCA otevírá prostor pro vstup existujících subjektů finančního trhu na trh s kryptoaktivy, neboť usnadňuje vydávání kryptoaktiv a poskytování služeb s kryptoaktivy již regulovaným finančním institucím (například úvěrovým institucím bude postačovat oznámení dohledovému orgánu).