Inflace se v červnu 2024 vrátila na 2% cíl ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o vývoji inflace v červnu 2024

Podle dnes zveřejněných údajů vzrostla cenová hladina v červnu 2024 meziročně o 2 %. Oproti předchozímu měsíci meziroční růst spotřebitelských cen zpomalil o 0,6 procentního bodu. Inflace se tak po dvou měsících vrátila na 2% cíl ČNB.

Červnový meziroční cenový růst byl ve srovnání s jarní prognózou ČNB nižší o čtyři desetiny procentního bodu. K tomu přispělo výraznější zpomalení růstu cen pohonných hmot a nižší jádrová inflace, v menší míře i slabší primární dopady změn nepřímých daní. V opačném směru na odchylku skutečnosti od prognózy působil o něco mírnější pokles cen potravin a lehce vyšší růst regulovaných cen.

červen 2024 meziročně v %
ZoMP jaro 2024 skutečnost
Index spotřebitelských cen 2,4 2,0
Regulované ceny 5,2 5,7
Primární dopady změn daní 0,2 0,1
Očištěno o změny nepřímých daní    
Ceny potravin, nápoje, tabák -1,2 -0,8
Jádrová inflace 2,6 2,2
Ceny pohonných hmot 14,1 5,0
Měnověpolitická inflace 2,2 1,9

V pokračujícím odeznívání jádrové inflace, které trvá již druhým rokem, se projevuje nejen nízký růst cen zahraničních vstupů, ale také předchozí déletrvající útlum domácí poptávky ovlivněný i přísnou měnovou politikou ČNB. Dochází přitom k poklesu ziskových přirážek výrobců, prodejců a poskytovatelů služeb k jejich nákladům. S přispěním toho došlo v červnu ke zpomalení jak dynamiky cen zboží, tak zejména služeb. Dynamika imputovaného nájemného také zpomalila, k čemuž přispělo jen pozvolné oživování realitního trhu.

Ceny potravin pokračovaly v mírném meziročním poklesu v důsledku zlevňování světových agrárních komodit i domácí zemědělské výroby. Ceny pohonných hmot rostou již jen umírněným tempem, v meziměsíční optice došlo k jejich zlevnění i díky červnovému posílení koruny. Meziroční růst regulovaných cen v červnu pokračoval ve zpomalování, což souviselo se zlevňováním energií spojených s bydlením.

Cenová hladina v červnu meziměsíčně poklesla o 0,3 %. Za tímto poklesem stály ceny potravin a pohonných hmot. Červnová meziroční inflace byla nižší oproti jarní prognóze ČNB, za celé druhé čtvrtletí letošního roku se ale s prognózou téměř shodovala. Podle ní se inflace bude na dohled 2% cíle pohybovat i ve druhém pololetí letošního roku.

Petr Král, ředitel sekce měnové


Videokomentář Zdeňka Pikharta, ředitele odboru měnové politiky a fiskálních analýz: