Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí 2022 v souladu s prognózou ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 2. čtvrtletí roku 2022

Podle dnes zveřejněného odhadu ČSÚ vzrostl hrubý domácí produkt očištěný o cenové, sezónní a kalendářní vlivy v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 3,7 %. Mezičtvrtletně se ekonomická aktivita zvýšila o 0,5 %. Meziroční růst české ekonomiky tak ve druhém čtvrtletí v podstatě odpovídal očekávání ČNB z její letní prognózy.

Zveřejněná data ve značné míře potvrzují ekonomický příběh aktuální predikce ČNB, ačkoliv došlo k dílčím odchylkám ve vývoji jednotlivých výdajových složek. Meziroční růst spotřeby domácností se prakticky zastavil. Spotřebitelé však prokázali oproti prognóze větší odolnost vůči zvyšujícím se životním nákladům, když jejich výdaje oproti očekáváním nepoklesly. Pokračující problémy v dodavatelských i výrobních řetězcích nadále nutily firmy k vysoké tvorbě zásob, a to v míře, která  dokonce překonala aktuální prognózu. Příspěvek čistého vývozu oproti očekáváním ČNB ekonomický růst tlumil zejména kvůli vyššímu dovozu zboží a služeb. Vládní spotřeba ve druhém čtvrtletí nadále rostla, avšak oproti predikci o něco pomaleji. Fixní investice v souladu s prognózou nadále solidně rostly.

2. čtvrtletí 2022 meziročně v %
ZoMP léto 2022 skutečnost
Hrubý domácí produkt 3,6 3,7
Spotřeba domácností -2 0,2
Spotřeba vlády 3,2 1,8
Tvorba hrubého kapitálu 10,3 12,8
Vývoz zboží a služeb 0,9 1,8
Dovoz zboží a služeb -0,1 2,7

stálé ceny, sezonně očištěno v %

Letní prognóza očekává, že v celoročním úhrnu letos růst HDP zpomalí ke 2 %. Na přelomu roku dokonce dojde k meziročnímu poklesu domácí ekonomické aktivity, která se v mezičtvrtletním vyjádření sníží již během léta. Významně k tomu přispěje propad spotřeby domácností v návaznosti na pokles jejich reálných příjmů, který bude vyvolán rychlým růstem životních nákladů. Podniky budou v podmínkách vysoké nejistoty omezovat investice, a to vlivem zhoršené finanční situace odrážející dále rostoucí náklady na energie, suroviny a materiály, stejně jako z důvodu utlumení domácí poptávky. Ta jim již neumožní promítat rostoucí náklady do cen tak silně jako doposud. Tuzemský vývoz zůstane v důsledku citelného zpomalení poptávky v eurozóně a přetrvávajících problémů ve výrobních a dodavatelských řetězcích dočasně utlumený a podniky budou nadále nuceny ke zvýšené tvorbě zásob. Příspěvek čistého vývozu k hospodářskému růstu bude letos nicméně mírně kladný vlivem citelného zchlazení domácí poptávky. Dosavadní přehřívání české ekonomiky v letošním roce rychle odezní. Příští rok růst HDP dále zpomalí až do blízkosti 1 %.

Karel Musil, ředitel odboru makroekonomických prognóz