Mezinárodní konference IFFM v České národní bance
Na 60 odborníků z 18 zemí se zúčastnilo mezinárodní konference pořádané Návštěvnickým centrem ČNB k příležitosti výročního setkání International Federation of Finance Museums. Cílem konference s názvem “Financial and economic literacy: Filling the gaps on the journey to economic well-being“ byla identifikace problémů a mezer v současném systému finančního a ekonomického vzdělávání a společné hledání cest k jejich řešení.
Návštěvnické centrum České národní banky ve spolupráci s International Federation of Finance Museums (IFFM), uspořádalo ve dnech 26. až 27. listopadu 2024 mezinárodní výroční konferenci IFFM pod názvem “Financial and economic literacy: Filling the gaps on the journey to economic well-being“. Jejím cílem byla identifikace problémů a mezer v současném systému finančního a ekonomického vzdělávání a společné hledání cest k jejich řešení. Tím konference navazovala i na zjištění mezinárodní studie PISA, v níž se ukazuje stále větší rozvírání pomyslných nůžek mezi běžnou populací a znevýhodněnými skupinami obyvatel, což má za následek jejich mnohem větší finanční zranitelnosti.
Konferenci zahájil člen bankovní rady Jan Procházka, který ve svém proslovu zdůraznil nejen činnosti, které Česká národní banka vykonává na poli podpory finanční a ekonomické gramotnosti, ale i důležitost vzájemné spolupráce, inspirace a kooperace k překonávání výzev, které nás v této oblasti čekají.
Jako již tradičně se konference skládala ze dvou částí. Zatímco první, dopolední blok se věnoval tématu z hlediska mezinárodní muzejní komunity, a nabídl řešení prostřednictvím vlastních muzejních programů a nástrojů, tak druhý, odpolední, nabídl prostor pro širokou diskusi o tématu ze strany všech významných skupin, které se věnují problematice finanční a ekonomické gramotnosti, počínaje státními a konče neziskovými institucemi.
V rámci dopoledního bloku představila ředitelka Návštěvnického centra Dita Vejnárková účastníkům z celého světa jeho nabídku, programy a budoucí plány, mezi které mimo jiné patří i rozvoj materiálů a programů pro znevýhodněné a ohrožené skupiny naší společnosti.
Přes šedesát účastníků si během celého úterního dne vyslechlo příspěvky od 18 vystupujících a 4 panelistů, kteří prezentovali nejen vlastní zkušenosti z muzeí a institucí, věnujících se financím a finančnímu vzdělávání, ale i výsledky studií, věnovaných právě úrovni finančního zdraví u nás i ve světě. Vzhledem k tomu, že se jednalo o doposud největší mezinárodní konferenci, kterou Návštěvnické centrum pořádalo, inspirativního materiálu a příspěvků bylo opravdu mnoho. Z těch nejzásadnějších lze upozornit na příspěvky ředitelky mexického Museo Interactivo de Economía Silvie Singer, jež poukázala na rozdíly v přístupu a užití nástrojů k rozvoji finanční gramotnosti v rámci různých věkových skupin nebo rozsáhlé statistické analýzy zranitelných skupin od profesorky Stanford University Andrey Petry Sticha či výzkumnice z Univerzity Tartu Leonore Riitsalu. Součástí jednání byla i panelová diskuse naznačující český přístup k problematice a nabízející zahraničním účastníkům mimořádný vhled na tuto problematiku a možnost srovnání si vlastních národních přístupů k ní.
Den plný příspěvků přinesl nejen inspirativní přístupy kolegyň a kolegů muzejníků, členů neziskových organizací a iniciativ, ale i možnost diskutovat, sdílet tzv. best practice a vzájemně se obohatit novými nápady a přístupy.
Konference byla následující den zakončena prohlídkou samotného Návštěvnického centra ČNB, kde návštěvníci ocenili především jeho koncept, interaktivitu, mnohovrstevnatost a bohatou programovou nabídku. Řada z nich se vyjádřila, že právě Návštěvnické centrum nabízí inspiraci k inovování stávajících expozic a budování nových v Evropě i ve světě, což je pro nás významným oceněním.
Tým NC