Úrokové sazby brzy zvedneme minimálně o 0,5 %, říká člen bankovní rady ČNB

Rozhovor s V. Bendou, členem bankovní rady ČNB
(Focuson.cz 7. 1. 2022, rubrika Byznys)

Člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda v rozhovoru pro server FocusOn vysvětluje příčiny očekáváné vysoké inflace a reakci měnové politiky České národní banky.

Rok 2022 zatím vypadá příznivě a očekává se i mírné zrychlení ekonomického růstu. Rok 2023 se pak může stát dobou stabilizace ekonomiky a možná i rokem, kdy se lidé přestanou bát růstu inflace, říká Vojtěch Benda, člen bankovní rady České národní banky.

Vyhlídky na rok 2022 a 2023 jsou velmi smíšené. Momentálně má Česká republika nejnižší nezaměstnanost v EU, kterou by si v příštím roce měla udržet, na druhou stranu se ale potýká s inflací, která bude dosahovat až k 8 procentům. Ta bude mít za následek markantní zvyšování cen, které bohužel nebude kompenzovat ani svižný růst mezd, na který se v příštím roce také můžeme těšit. Nejsme v tom však sami. S podobným scénářem se nyní potýkají i jiné země po celém světě.

„Ryze české specifikum je to, že naše země vstupovala do pandemie jako relativně přehřátá ekonomika – a přehřátí tady i nadále trvá. Úkolem centrální banky na letošní rok je ono přehřátí ztlumit, aby inflační tlaky, které tu nyní vidíme, s námi nezůstaly dále do následujících let,“ říká Benda.

Růst úrokových sazeb

Momentálně se úrokové sazby nachází ve výši 3,74 procenta. Podle Bendy však budou ještě nadále pokračovat v růstu. 

„ČNB byla schopná zareagovat poměrně rychle, na což jsem velmi hrdý. U ostatních centrálních bank v našem regionu jsem vnímal určitý ostych nebo opatrnost. Například polská a maďarská centrální banka se bránily zvyšování úrokových sazeb až donedávna a s velkým úsilím ho oddalovaly. V Česku se však úrokové sazby přiblíží možná až k pěti procentům – překročení 4 procent je jisté,“ komentuje člen bankovní rady České národní banky.

Přístup ostatních států k této otázce je ale důležitý i pro nás. Pokud se budou centrální banky ostatních států řešení inflace i nadále vyhýbat, inflační tlaky, přitékající ze zahraničí, ovlivní i naši ekonomiku.

Budeme si na vysokou inflaci muset zvyknout?

Momentálně zažíváme relativně krátkou periodu vyšší inflace. Vnímáme ji tak výrazně zejména proto, že přišla později, než měla, a uvolnila se tak naráz s covidem. Její vysoká míra však ihned neznamená, že tu s námi v této podobě zůstane i nadále. 

„S inflací musíme bojovat. ČNB na to má své nástroje a ze zákona také povinnost zakročit. Nemůže se vymlouvat na nepříznivost situace nebo obecnou (ne)popularitu řešení tohoto problému. Myslím, že ČNB je v tomto ohledu dostatečně razantní a většina lidí je přesvědčena o tom, že její politika je správná a směřuje k tomu, aby byla inflace potlačena,“ dodává Vojtěch Benda.