Rozhovor viceguvernérky Evy Zamrazilové pro Události ČT

Rozhovor s Evou Zamrazilovou, viceguvernérkou ČNB
Michal Kubal (Česká televize 13. 7. 2022, pořad Události)

Viceguvernérka Eva Zamrazilová hovořila o inflaci a jejím očekávaném vývoji v pořadu Události ČT. „Meziroční inflace poroste ještě v nejbližších měsících, vrchol se ale blíží a nejpozději začátkem roku by se měl vývoj otočit. Již nyní vidíme výsledky zpřísňování měnové politiky. Oslabuje spotřebitelská poptávka, objem peněz v oběhu klesá. To jsou faktory, které budou inflaci tlumit,“ uvedla E. Zamrazilová.

Michal Kubal, moderátor ČT 
A v Událostech nová viceguvernérka České národní banky Eva Zamrazilová, dobrý den.

Eva Zamrazilová, viceguvernérka České národní banky 
Dobrý večer.

Michal Kubal, moderátor ČT 
Padl další rekord meziroční inflace, přes 17 %, zároveň ale, byť velmi mírně, polevilo zdražování meziměsíční. Přichází tedy ten dlouho vyhlížený vrchol inflace?

Eva Zamrazilová, viceguvernérka České národní banky 
Obávám se, že inflace meziroční poroste ještě v nejbližších měsících, ale ano, jak říkáte, ten vrchol by se už měl blížit a nejpozději na začátku příštího roku by se situace měla skutečně otočit. Zpřísňování měnové politiky trvá už rok a je viditelné na oslabování spotřebitelské poptávky. Viděli jsme propad prodejů v maloobchodě, vidíme pokles peněz v oběhu, takže jsou zde i signály faktorů, které inflaci mohou tlumit. Navíc v současné době aktuálně je cena ropy na světových trzích nižší, než se očekávalo. Poklesla díky očekávání oslabení světové poptávky pod 100 USD na barel, což by mělo postupně se projevit i v cenách pohonných hmot, cenách dopravy a postupně i v dalších cenových okruzích.

Michal Kubal, moderátor ČT 
Znamená to tedy, že stále platí sliby nového vedení ČNB, že tedy ta úroková sazba by měla být víceméně stabilní?

Eva Zamrazilová, viceguvernérka České národní banky 
V tuto chvíli se k tomu skutečně nebudu vyjadřovat, protože je před námi téměř ještě měsíc, po který musíme analyzovat data. Ale to, jestli dosáhneme návratu k cenové stabilitě v tom čistě domácím prostředí, bude záviset především na dvou faktorech. To je fiskální politika, kde opravdu, doufejme, nastane konsolidace, a především podzimní mzdová vyjednávání. Pokud tato mzdová vyjednávání budou uměřená, tzn. že zaměstnanci nebudou žádat plnou kompenzaci inflace, potom to bude faktor toho, že se inflace skutečně zpomalí a navrátí k cíli. Pokud ovšem by žádali indexaci mezd o plnou inflaci, potom by s námi inflace zůstala opravdu ještě delší dobu a vynutilo by si to agresivní měnovou politiku.

Michal Kubal, moderátor ČT 
Ještě jeden aspekt. Euro se poprvé v historii propadlo pod dolar. Jsou podle vás reálné obavy z recese v eurozóně, což by pochopitelně dopadlo i na Českou republiku?

Eva Zamrazilová, viceguvernérka České národní banky 
Samozřejmě recese v eurozóně, není to ten úplně hlavní scénář, ale musíme si uvědomit, že pokud nebude oslabena globální poptávka, potom cenové stability globálně nedosáhneme. A tím, že neustále říkáme: inflaci jsme prvotně dováželi a ta nasedla na ty domácí inflační tlaky, tak samozřejmě ta zpráva má dva rozměry. Jeden, že inflace v eurozóně může zpomalit. Druhá to, že může zpomalit poptávka po českém exportu. Zatím ovšem knihy českých průmyslníků nějaký výrazný propad zakázek nezaznamenávají.