Rozhovor Jana Fraita pro Byznys ČT24

Rozhovor s Janem Fraitem, viceguvernérem ČNB
Vanda Kofroňová (ČT24 29. 2. 2023, pořad Byznys ČT24 Speciál)

Viceguvernér Jan Frait byl hostem pořadu Byznys ČT24 Speciál, kde vysvětloval měnověpolitické rozhodnutí bankovní rady a diskutoval o aktuální situaci v bankovním sektoru v ČR i ve světě.

Vybrané citace

„Většina bankovní rady se domnívá, že stávající měnová politika je dostatečně přísná. To znamená, že i bez dalšího zvyšování úrokových sazeb dojde postupně k útlumu ekonomiky a taktéž poklesu inflace. A někdy v první polovině příštího roku bychom se mohli vrátit do normálního prostředí s nízkou jednocifernou inflací. Nicméně slyšíme i argumenty, které by nás mohly vést ke zvýšení úrokových sazeb, potřebě zpřísnit měnovou politiku právě z toho důvodu, že mzdy rostou poměrně rychle.“

„Na bankovní radě diskutujeme skutečně o tom, zda úrokové sazby máme zvýšit, nebo ponechat. O snižování zatím nejenom, že není žádná řeč, ani na to nemáme myšlenky, protože dokud neuvidíme skutečně jasné důkazy, že inflace směřuje tam, kam má, tak jakákoliv debata o snižování sazeb nemá v podstatě žádný smysl a působila by podivně.“

„My předpokládáme, že ceny starších bytů a domů budou v letošním roce klesat. Samozřejmě bude velký rozdíl mezi regiony a městy. Nicméně počítáme s tím, že po nějakou dobu příjmy domácností, které si chtějí koupit bydlení, porostou rychleji než ceny bydlení. A to nakonec trh dovede do určité rovnováhy. Jak to rychle bude, to neumím odhadnout.“

„Mladší lidé do 36 let si mohou vzít úvěr, který bude znamenat, že polovinu čistých příjmů vynaloží jenom na splátku hypotéky. To není nějak přísné nastavení, ve světě u centrálních bank, které používají takový ukazatel. To je spíše nastavení volné.“

„Relativně silná koruna i při té situaci, kdy na globálních trzích je značná nervozita, je jasným důkazem toho, že česká ekonomika je vnímaná jako dlouhodobě stabilní. Zejména, že náš finanční sektor je stabilní. Na rozdíl od některých sektorů, které jsou vystaveny velkým rizikům, u nás ta rizika jsou nejenom relativně malá, ale finanční sektor je skutečně schopen odolat a ustát i poměrně velké šoky.“

„Já bych osobně problémy amerických bank do českého bankovnictví nezatahoval. Model fungování našich bank i ve většině Evropy je odlišný. Ale ani bych to americké bankovnictví nezatracoval. Ono je prostě více dynamické, resp. tamní finanční systém je možná více inovativní. Ale když to začne trochu zlobit, tak ten vývoj bývá divočejší. U nás a ve většině zemí Evropy je systém regulovanější. Máme přísnější požadavky. Možná máme ten systém méně dynamický, a tím pádem méně dynamická je naše ekonomika.“

„Švýcarská banka Credit Suisse se snažila stát globální a takovou napůl ‚americkou‘. A evidentně se to nepodařilo. Nicméně pro nás ta situace není nějak překvapivá. Na takové šoky, které jsme viděli globálně, jsme zvyklí řadu let. Zhruba posledních 15 let. Pravidelně na ně testujeme naše banky v různých ohledech a máme velmi dobrý přehled, jaká je situace. Nedávný vývoj nás nijak moc nezaskočil, ani nepřekvapil. Ani jsme neměli potřebu dělat nějaké mimořádné obecné kroky vůči všem bankám, protože velmi dobře víme, jaká situace je, a ta je přehledná a stabilní.“