Rok s covidem - rána pro ekonomiku

Rozhovor s J. Rusnokem, guvernérem ČNB
(ČT24 15. 3. 2021, pořad 90' ČT24)

Tomáš Drahoňovský, moderátor
Teď ale více kontextu s mužem, který velmi výrazně může promlouvat do toho, jakým způsobem Česká republika z krize vyjde. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok je s námi, vítejte pane guvernére. My jsme to před malou chvílí měli možnost zhlédnout několik osudů podnikatelů, jejich komentáře co by mohlo být lépe ze státní strany. Také to, jakým způsobem se jim daří nebo nedaří přežívat. Mě by zajímalo obecně z toho pohledu na podnikatelské prostředí, co si z toho vy odnášíte, možná i nějakou předpověď do budoucnosti v jaké fázi krize se právě nacházíme?

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky
Tak já nevím, jestli se to dá z těch několika osudu takhle generalizovat. V jaké fázi se nacházíme? Doufejme, že se nacházíme v nějakém z hlediska ekonomického snad dnu, to znamená nějakém údolí toho vývoje v jakési druhé nejtěžší vlně toho dopadu do ekonomiky po té první jarní, která byla poznamenána těmi velmi rozsáhlými uzavírkami a vlastně i v tom mezinárodním kontextu. Dneska je to méně citelné z toho mezinárodního pohledu. Světový obchod dokonce podle některých údajů je dnes vyšší úrovni, než byl před pandemií. Takže ty trhy globální v zásadě fungují. Samozřejmě různě potom fungují ty trhy, které jsou závislé na těch místních podmínkách. Ty trhy z těch místních služeb, retailu a podobné. Takže pokud platí ta očekávání, která sledujeme, slyšíme, jak domácí, tak zahraniční, tak snad po několika měsících, kdy se výrazně podaří navýšit tu míru vakcinace a skončí ten nejakutnější problém zdravotnický, tak by ta ekonomika se měla poměrně rychle vracet.

Tomáš Drahoňovský, moderátor
Já možná možná vysvětlím, proč jsem se na to konkrétně ptal. Já jsem to dnes četl váš rozhovor pro seznam zprávy, který jste poskytl cirka před nějakými třemi týdny, aspoň to u toho článku stálo. Mě tam zaujala jedna věta, kterou vy jste tam vyslovil. Nevíme, v jaké fázi krize se nacházíme, jestli jsme někde uprostřed, na konci, nebo nedejbože ještě na začátku. Mě by zajímalo, na to, že guvernér centrální banky by měl z principu spíše uklidňovat svými slovy, tak to s tím začátkem mně nepřijde moc uklidňující. Jsou nějaké signály /nesrozumitelné/.

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky
Tak ono samozřejmě záře záleží zase na nějakých definicích, co máme na mysli, že jo, tou krizí. A vždycky budou nějaké fáze a na začátku bylo myšleno v tom smyslu, že pokud by se ukázalo, což snad dneska platí méně než před těmi třemi čtyřmi týdny, že například ty vakcíny nejsou tak účinné, jak se doufalo, pokud by tady byla nějaká neustála recyklace toho viru a jeho návrat v nových a nových mutacích, no tak bychom samozřejmě klidně mohli být ještě. Z pohledu nějaké budoucnosti...

Tomáš Drahoňovský, moderátor
Takže jsou to čistě medicínské parametry, které do toho vstupují?

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky
Já myslím... Ano, že do toho vstupují dneska v naprosté, drtivé většině, váha 90–x procent prostě jsou ty medicínské parametry.

Tomáš Drahoňovský, moderátor
A z těch parametrů, které sledujete, které přicházejí, zprávy o nich, může to být třeba i pomalejší vakcinace v rámci Evropské unie, než se třeba čekalo, nebo další lockdown v České republice, o kterém v únoru se ještě ani nemluvilo, když vyšla vaše poslední makro prognóza, tak máte pocit, že v té květnové, té vaší něco změní, že stále budete třeba počítat s růstem kolem dvou procent?

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky
No já myslím, že ten náš scénář byl už tehdy velmi opatrný a konzervativní, taky jsme patřili k těm méně optimistickým, takže tady bych doufal, že ten náš základní scénář, takříkajíc obstojí v té zkoušce času a že i nadále takovýto růst někde mezi dvěma třemi procenty pro tento rok pořád můžeme počítat. Je třeba ovšem, pozor, samozřejmě to je růst, který odpovídá té velmi snížené úrovni loňského roku, čili mějme to na paměti.

Tomáš Drahoňovský, moderátor
Když se roste ze záporných hodnot, je to vždycky risk.

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky
Najde roste z hodnoty, která klesla o 6 % a porosteme o 3, tak znamená, že pořád jsme níž než jsme byli v roce 2019.

Tomáš Drahoňovský, moderátor
No, na druhou stranu, jak na vás působí teď ta informace, kterou jsme dnes slyšeli od ministra zdravotnictví, ještě 3 týdny lockdownu, byť pravda, bez velkých podniků, tak se prodlouží možná na 5, třeba na 6 týdnů, nevím, nevzbuzuje to ve vás přece jenom určité obavy o to, jak ty prognózy budoucí budou vypadat? Nebo vláda udělala dobře, že třeba velké podniky nezamkla, a to nás udrží nad vodou?

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky
Tak vzbuzuje to obavy obecně, protože samozřejmě každý den v této situaci nás něco stojí a zároveň to nejhorší na tom je to, že máme neustále mnoho nakažených a máme přeplněné nemocnice a umírají nám lidé, že jo, takže to obavy musí vzbuzovat. Ekonomicky se nic asi zásadního nemění. Prostě já myslím, že platí naše konzervativní očekávání, že ten rok, doufejme, nakonec bude znamenat nějaký mírný ekonomický růst, ale pořád zůstaneme pod úrovní, kterou jsme dosáhli v roce 19.

Tomáš Drahoňovský, moderátor
Co by se, pane guvernére, muselo stát, aby centrální banka řekla, pozor, tady hrozí velké nebezpečí, a teď začneme používat nějaké nástroje, které nám přináleží, abychom té krizi předešli. Co sledujete za parametry?

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky
Podívejte se, centrální banka není instituce, která dokáže zajistit nějaké blaho všeobecné sama o sobě, jo, a už vůbec ne v situaci, kdy zdrojem té krize nějaký externí šok, vlastně zdravejotnickej...

Tomáš Drahoňovský, moderátor
Rozumím, ale je to jedna z institucí, které zveřejňují své makro prognózy, a proto se ptám, co sledujete za parametry, které vás k tomu povedou?

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky
Ano. Tak museli jsme se naučit skutečně sledovat tyto donedávna vůbec pro nás neuchopitelné parametry, jako jsou, my používáme takzvaný stringency index například, který se nějakým souhrnným způsobem snaží měřit míru omezení v ekonomice. A další a další věci z této oblasti, z kterých pak odvozujeme na různých indikátorech ten dopad do ekonomiky. No, podívejte, my máme za úkol se starat o cenovou stabilitu a finanční stabilitu, a pokud splníme tyto úkoly, tak máme svoji politikou měnovou a další podporovat jaksi hospodářský rozvoj země, takže my se staráme především o ty první věci. Tam zatím naštěstí žádné extrémní výkyvy nevidíme a nemyslíme si, že by měly nastat, jak pokud jde o ten cenový vývoj, ten je víceméně ustálený, jsme velmi blízko našeho cíle, a uvidíme samozřejmě dál. My se vždycky díváme o kousek dál, dopředu. Finanční stabilita není nijak ohrožená, české banky jsou velmi zdravé. Vybavené dneska mimořádně velkými rezervami. To všechno v podstatě monitorujeme velmi pečlivě a často, takže z tohoto pohledu ta naše politika je uvolněná samozřejmě z hlediska například úrovně úrokových sazeb, čili my podporujeme oživení té ekonomiky tím, že peníze jsou snadno dostupné, aspoň v tom standardním úvěrovém kanálu, za relativně velmi nízkou cenu, když to porovnáme s naší průměrnou inflací, tak my máme vlastně jedny z nejnižších reálných úrokových sazeb na světě, takže to je to, co centrální banka standardně dělá, pokud chce podpořit ekonomicky vývoj.

Tomáš Drahoňovský, moderátor
No, vy na druhou stranu v novém zákonu o České národní bance vlastně žádáte svého druhu další pravomoci. Jednak lepší dohled nad poskytovanými hypotečními úvěry, jednak možnost kvantitativního uvolnění, tisknutí peněz, chcete-li, možná trošku laicky řečeno, to jsou nástroje, které by teď pomohly Česku obecně možná, české ekonomice?

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky
V tuto chvíli je nepotřebujeme akutně. Ten zákon, prosím, se připravuje už mnoho let. Ten vznikl dávno před touto krizí. Ten zákon je výsledkem nějakého studia těch minulých krizí, zejména té krize 2008, 2010.

Tomáš Drahoňovský, moderátor
Takže to, že by se lidé neměli zadlužovat, to ne s tím nesouvisí, řekněme, neměli se zadlužovat nadmíru.

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky
Tak s jistou částí toho návrhu, kdy my říkáme, že abychom mohli efektivně vykonávat tu péči o finanční stabilitu, tak potřebuje mít efektivní, vynutitelné nástroje ve vztahu k bankám a k financování úvěru na bydlení. To je zase standardní paleta nástrojů, která funguje prakticky všude v zemích podobného profilu, jako jsme my, a vychází z té historické zkušenosti, že naprostá většina minulých krizí vznikla právě v oblasti nezvládnutého financování úvěru na bydlení v bankovních sektorech. Tam vznikla ta velká krize 2008, 2010, ale nejenom. I řada jiných v minulosti, proto tam je zacílená ta pozornost toho zákona, čili to je zákon, který vytváří určité pojistky, které když by to bylo nutné, tak bude možno využít pro tu stabilizační roli centrální banky, na tom není vůbec nic zvláštního, a ten zákon nepotřebuje de facto Česká národní banka, ten potřebuje tato země, ten potřebuje Česká republika, aby takové pojistky prostě byly k dispozici. Na tom fakt, myslím si, že to projednávání je strašně jako zjednodušeno a zvulgarizována poněkud, ale parlament je suverén, uvidíme.

Tomáš Drahoňovský, moderátor
Uvidíme, jak to dopadne, ve třetím čtení se ten zákon aktuálně nachází. Pane guvernére, díky moc za vaše slova. Díky moc, že jste nám věnoval svůj čas. Jiří Rusnok byl s námi, díky, na shledanou.

Jiří Rusnok, guvernér České národní banky
Já děkuji za pozvání a všem pevné zdraví.