Nidetzký: ČNB by mohla od poloviny roku začít zvedat sazby

Rozhovor s T. Nidetzkým, viceguvernérem ČNB
Robert Müller (Reuters 15. 3. 2021)

Česká národní banka nemusí spěchat s utažením měnové politiky, ale mohla by začít zvedat úrokové sazby ve druhé polovině roku, až bude mít k dispozici více informací o vývoji domácí ekonomiky a pandemické situace, řekl v pondělí viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký v rozhovoru pro agenturu Reuters.

ČNB se může stát první centrální bankou v EU, která utáhne měnové podmínky, když domácí ekonomika, tažena zejména exportně zaměřeným průmyslem, vykazuje značnou míru odolnosti vůči koronavirové krizi.

ČNB loni na jaře srazila hlavní dvoutýdenní repo sazbu celkem o 200 bazických bodů na současných 0,25%, aby podpořila ekonomiku zasaženou první vlnou pandemie.

Aktuální makroekonomická prognóza ze 4.února vykreslila do konce roku trojí zvýšení sazeb, ale bankovní rada po měnovém zasedání uvedla, že nečekaně dlouhé trvání protipandemických opatření může potřebu utažení měnové politiky snížit.

Nidetzký řekl, že za poslední měsíc se nic zásadního nezměnilo.

"Osobně to teď vidím na stabilitu sazeb v prvním pololetí, protože si myslím, že stabilita má svoji hodnotu, nevidím urgenci do toho nějak vstupovat. To souvisí s načasováním, s rizikem předčasného utažení měnových podmínek, které je pro mě větší než to, že bude nějaké riziko z prodlení," řekl Nidetzký v rozhovoru.

"Myslím si, že zhruba v polovině roku budeme vědět víc, tedy co se odehrálo v ekonomice i v epidemické oblasti, a to bude rozhodovat. Pokud by ekonomické výsledky byly v souladu s prognózou, tak si myslím, že jsme připraveni a naladěni přistoupit k nějaké úpravě sazeb," uvedl.

Domácí ekonomika si podle viceguvernéra vede překvapivě dobře a vzhledem k povaze šoku existuje solidní pravděpodobnost, že by mohlo dojít k rychlému oživení, pokud se pandemická situace nezhorší.

Meziroční inflace v únoru zpomalila na 2,1%, nejnižší úroveň od prosince 2018, zatímco hrubý domácí produkt v posledním čtvrtletí loňského roku mezikvartálně vzrostl o 0,6%.

Koruna spolu se známkami ekonomického oživení začátkem roku posilovala nad prognózu ČNB, což vedlo k otázkám, zda by silná domácí měna nemohla za centrální banku odpracovat část potřebného utažení měnových podmínek.

Nidetzký se k takovým vyhlídkám staví spíše skepticky.

"Úplně si nemyslím, že by to koruna odpracovala za nás, že by tak silně posílila, že bychom nemuseli některé kroky dělat," řekl viceguvernér.


Citace – Viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký v rozhovoru pro agenturu Reuters

Následuje doslovný přepis odpovědí viceguvernéra České národní banky Tomáše Nidetzkého v tematických okruzích z rozhovoru pro agenturu Reuters, který se uskutečnil 15. 3. 2021:

Ekonomika

"Jak HDP, tak řada jiných faktorů - já osobně se dívám na trh práce - je mnohem lepší, než jsme čekali. Pokud se nezaměstnanost udrží pod 5%, bude to velice dobrý příspěvek. Byl jsem pozitivně překvapen, že růst mezd byl velice svižný. Ekonomika nevypadá špatně, pro nás je do budoucna klíčový zahraniční vývoj. U nás situace není úplně dobrá, ale bylo by pro nás horší, kdybychom na tom byli u nás pandemicky a zdravotně lépe a Německo by na tom bylo hůř.

Situace vůbec nevypadá špatně, je spíš lepší než horší. A jsou předpoklady, že pokud se pandemická situace nějak nezhorší, mohlo by skutečně dojít k ekonomickému oživení."

Rizika

"Riziko vidím spíše ve fiskální oblasti, a to z toho pohledu, jestli fiskál skutečně ekonomice pomůže. Ekonomika si sama poradila s pandemií, průmysl ukazuje cestu testováním zaměstnanců. Myslím si, že cesta není všechno zastavit, musíme se s tou situací naučit nějak žít.

Ekonomika si s tím zatím poradila velice dobře.

Ten šok je specifický, není to jako roky 2008, 2009. Spíše to přirovnávám k charakteru šoku po 11.září, protože naše chování se změní. Z tohoto pohledu by se ekonomika mohla dostat rychle nahoru."

Riziko fiskální politiky

"Motorkářské pravidlo je 'Není umění motorku rozjet, ale zabrzdit.' Tohle bude platit, jestli se umíme ve fiskální expanzi zabrzdit, tohle je jedno riziko. Letos je rizikem i volební rok. Otázka je, jestli může vůbec někdo vyhrát s tím, že hodlá nastavit nějakou konsolidaci veřejných financí. To si myslím, že se asi ve volebních programech nebude objevovat.

Dříve či později se naše cesty - fiskální a měnové politiky - rozejdou a volební rok je dobrý důvod se rozejít, protože my se vrátíme k cílování inflace. I po takovém šoku, jaký se objevil, nechci říci, že na to úplně rezignujeme. Byli jsme si vědomi, že ekonomický vývoj dotlačí inflaci k cíli, ale dříve či později se naše kroky rozejdou. Jestli to bude v letošním roce nebo příštím, to teď nedokážu říci, ale my se vrátíme k našemu hlavnímu mandátu.

U fiskálu vidím riziko v umění se zabrzdit. Druhé rizko vidím v tom, jestli ty peníze vynakládáme efektivně. Příkladem je daňový balíček – máme pochybnosti, tedy někteří členové bankovní rady, jestli bude mít tak velký efekt. My si pořád myslíme, že bohatí budou po snížení daní šetřit a méně bohatí, pokud budou v nejistotě, tak peníze navíc do spotřeby stejně nepustí.

Nevím, jestli je úplně správné za této situace pouštět se do dobrodružství na příjmové straně rozpočtu."

Dluh

"Nemyslím si, že by budoucí obsluha dluhu byla něco zásadního... asi bych si to nějak zbytečně nezdražoval, ale to si musí politici rozhodnout sami. Nás to nějak netrápí, ani to není nic fatálního."

Sazby

"Už na konci loňského roku jsme jako jediní signalizovali, že na nějakém horizontu si dokážeme představit utahování měnových podmínek. Jsem přesvědčen, že v našich podmínkách je to dáno tím, že odpovídáme za stabilitu cenové hladiny, ne za stabilitu úrokových sazeb, které jsou nástrojem pro její dosahování. Už v minulosti jsme ukázali, že když je potřeba, tak s tím nástrojem aktivně pracujeme.

Jsme připraveni s tím nějakým způsobem pracovat, nikdy jsme nedali prohlášení třeba jako jiné centrální banky, že x let nebudeme nic měnit.

My neoperujeme tak, že bychom se dlouhodobě k něčemu zavázali, jsme v tom operativní a flexibilní podle toho, jak to vyžaduje situace.

Pro dnešní dobu považuji za důležité, že diskuse, které jsme loni vedli o nekonvenčních nástrojích, zůstaly v rovině stolního cvičení... Tahle debata už je zahraná z pohledu současných měnově politických úvah a spíše naši diskusi zaměřujeme na otázku načasování normalizace sazeb.

Jak to vidím já? Dnes stabilita, nevidím do druhého pololetí, které je stále plné rizik a nejistot. Velmi bych si přál, aby se naplnilo, co máme v prognóze, a pak si myslím, že by nastala doba, abychom nějakým způsobem normalizovali měnovou politiku. Osobně vnímám jedno riziko, a tím je timing neudělat to zbrkle brzy.

Riziko, že se to udělá brzy, je pro mě větší, než když chvilku počkáme a bude tam nějaká prodleva. Z mého pohledu se od února nic zásadního nestalo. Myslím si, že zhruba v polovině roku budeme vědět víc, tedy co se odehrálo v ekonomice i v epidemické oblasti, a to bude rozhodovat.

Pokud by ekonomické výsledky byly v souladu s prognózou, tak si myslím, že jsme připraveni a naladěni přistoupit k nějaké úpravě sazeb.

Může se stát, že se situace významně změní, úplně obráceně, a můžeme se za půl roku bavit o něčem jiném. Ale já to spíš vidím vychýlené na tu stranu, že se spíš budeme bavit o normalizaci měnových podmínek.

Osobně to teď vidím na stabilitu sazeb v prvním pololetí, protože si myslím, že stabilita má svoji hodnotu, nevidím urgenci do toho nějak vstupovat. To souvisí s načasováním, s rizikem předčasného utažení měnových podmínek, které je pro mě větší než to, že bude nějaké riziko z prodlení."

Koruna

"Mám pocit, že koruna funguje přirozeně s ohledem na vývoj situace. Myslím, že má v sobě vestavěný stabilizátor – nedochází k výrazným výkyvům a koruna je víceméně stabilní.

Posilování koruny je zapracované v nové prognóze ČNB, tam by mě nic nerušilo. Úplně si nemyslím, že by to koruna odpracovala za nás, že by tak silně posílila, že bychom nemuseli některé kroky dělat. Takhle to úplně nevnímám.

Spíš si vážím toho, že je koruna stabilní, že je svým způsobem čitelná, že reaguje na situaci. My ji musíme brát v potaz v našem rozhodování, to určitě, spíše tu trendovou složku posilování, ne ty rychlé výkyvy, které se na koruně mohou objevit. Ale úplně bych nespoléhal na to, že to za nás koruna odpracuje. Nemáme kurz koruny v ruce, to je třeba si přiznat."