Není třeba dále uvolňovat politiku, nová opatření proti viru budou mírnější

Robert Müller (Reuters 14. 9. 2020)

Česká národní banka (ČNB) nemusí dále uvolňovat měnovou politiku ani přes aktuální nárůst případů nákazy koronavirem v Česku, neboť opatření proti jejímu šíření už zřejmě nebudou tak tvrdá jako na jaře, řekl člen bankovní rady Vojtěch Benda.

ČNB na jaře srazila hlavní dvoutýdenní repo sazbu celkem o 200 bazických bodů na současných 0,25%, aby podpořila domácí ekonomiku zasaženou pandemií. Na dvou minulých zasedáních během léta pak již ponechala sazby beze změny.

"Pro nás je zatím situace měnověpoliticky přehledná. To uvolnění, které jsme dodali hned zkraje výskytu pandemie, je dostatečné," řekl Benda v rozhovoru pro agenturu Reuters.

"Pro nás z toho momentálně neplyne potřeba dalšího uvolňování měnové politiky," řekl dále. "(Očekávám) delší dobu sazby beze změny na současné úrovni."

Jarní uzavření ekonomiky v kombinaci s propadem zahraniční poptávky srazilo hrubý domácí produkt Česka ve druhém kvartále meziročně o 11%.

Podle Bendy se takový vývoj nebude opakovat, přestože současný nárůst potvrzených případů onemocnění covid-19 vysoce překračuje jarní statistiky.

"Zatím to podle náznaků vládních představitelů, nejen u nás ale i ve světě, vypadá, že se nebude opakovat plošné uzavírání ekonomiky, kterého jsme byli svědky v březnu, dubnu a ještě v části května. To je pro ekonomiku dobrá zpráva," řekl.

Benda se také staví rezervovaně k plánu vlády na razantní snížení daně z příjmu, které by od příštího roku zkrátilo příjmy státního rozpočtu zhruba o 70 miliard korun.

"Momentálně to ekonomice nepomůže a veřejným financím neprospěje, pokud by docházelo k nějakému výraznějšímu snižování daní," řekl Benda s tím, že taková opatření pomáhají, když je zdanění vysoké, což ale v současné době není případ Česka.

"Nechci vládě radit, to je její mandát, ale neobezřetný přístup k postupnému snižování deficitu by trh samozřejmě vyhodnotil jako něco, co by se mohlo promítnout do vyšších výnosů na státních dluhopisech. Mohl by to promítnout do vyšší rizikové prémie," dodal.