Moderní Stopařův průvodce po galaxii sociálních sítí

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 12. 12. 2022 strana 7, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Rozhodl jsem se do naší knihovny v centrální bance zakoupit dílo kolegy z rady Slovenské národní banky Ludovíta Ódora. Napsal skvělou knihu Rychlokurz geniality. Má magických 42 kapitol. Pokud máte stejně jako já nebo kolega Ódor rádi knihu Stopařův průvodce po galaxii, dvaačtyřicítka je pro vás známá. Protože v té knize je číslo 42 odpovědí na základní otázku života, vesmíru a vůbec. V knize ji vypočítala Hlubina Myšlení, největší počítač všech dob. Není ale známo znění základní otázky. Protože však je tato otázka velmi důležitá, je postaven největší počítač vesmíru, ještě větší než Hlubina Myšlení, aby tuto otázku definoval. Těsně před vyřešením záhady je ale planeta Země zničena demolicí z důvodu výstavby nové expresní vesmírné dálnice…

Jelikož Ódor klade otázky – bez urážky – snazší, stíhá na ně v knize i odpovědět. A to, aniž by čtenář otázku samotnou zapomněl. Všechny ty kapitoly mají společné tři věci. Za prvé, základní premisou je poctivý vědecký přístup, který autor bere jako nejlepší cestu k porozumění světu kolem nás. Za druhé, cíleno je na čtenáře zvědavého: hlavu mít stále otevřenou, jinak se zasekneme v minulosti. A za třetí, není třeba memorovat telefonní seznamy, tohle není učebnice. K porozumění je třeba několik klíčových myšlenek, které autor pečlivě vysvětlí, a pak jen kriticky uvažovat.

Jedno poučení z knihy je, jak snadno se dnes vše překrucuje. Třeba na sociálních sítích. Kolega Ódor trefně píše, že v současnosti potřebujeme do ruky jakoby kompas, abychom se lépe orientovali ve společnosti. Sociální sítě vyplavily na povrch nejen naše lepší stránky, ale také ty méně lichotivé. Autor jde problému naproti a vytváří i vlastní konspirační teorii, moderněji hoax. Vezmeme-li těch jeho 42 kapitol knihy a přidáme k tomu, že 7 je divů světa, pak to máme dohromady 49. Číslo 49 = 8 + 12 + 9 + 12 + 8. Vezmeme-li si anglickou abecedu odzadu, tak 8. písmeno je S, 9. bude R a 12. je O. Potom 8 + 12 + 9 + 12 + 8 = SOROS, což naznačuje příjmení finančníka s křestním jménem George. Že by tahal za nitky Slovenské centrální banky?

Nepropadejte panice. Přečtěte si Ódorových 42 otázek a odpovědí, které vám pomohou pochopit dnešní svět lépe než statusy a tweety od lidí, kteří nejen že nemají na dané téma odbornost, ale třeba ani žádnou knihu nikdy nedočetli.