Jak nepřijít o peníze pomocí 6P

Aleš Michl (Mladá fronta DNES 21. 11. 2022 strana 8, rubrika Názory)

Jestřábi a holubice

Asi jste zaregistrovali krach velké kryptoměnové burzy FTX, při kterém přišla o peníze kupa lidí i velké investiční fondy.

Trochu více strachu, nejistoty a pochybností o kryptoměnách je vítáno. Je to lekce pro všechny, že se máte starat o to, kam dáváte své tvrdě vydělané peníze.

Neznamená to, že všichni v kryptosvětě jsou zloději. Ale že tento svět prochází stejným vývojem jako všechny předchozí etapy financí. I tradiční bankovnictví si v roce 2008 prožilo svůj Lehman Brothers moment, při kterém vyniknou poctiví a nepoctiví.

Když jsem byl nedávno ve Washingtonu na zasedání MMF, seděl jsem na večeři vedle někdejšího guvernéra Bank of England Marka Carneyho. Probírali jsme spoustu věcí včetně jeho zkušeností s regulací finančního trhu. Při tom krachu kryptoměnové burzy se mi vybavil jeho názor, který i veřejně publikoval: „Pokud vám někdo něco nabízí v investicích a vysvětluje to tak, že to nedává smysl, požádejte dotyčného, aby zopakoval zdůvodnění. A pokud tato odpověď stále nedává smysl, hlavně mu nedávejte peníze a utečte.“

Dodávám, tou nejlepší regulací jste vy, váš mozek, chytrost, snaha se informovat, pochopit, vyhodnotit rizika investice.

V České národní bance máme na webu Desatero spotřebitele a Desatero pro drobné investory do podnikových dluhopisů. Přečtěte si to. Prostě každá finanční transakce či investice by měla být uskutečněna po zralé úvaze. A to pouze tehdy, pokud investor porozuměl všem rizikům, která s sebou transakce či investice přináší, a je ochoten je akceptovat.

Nevkládejte všechna vejce do jednoho košíku. Tedy omezte riziko vytvořením diverzifikovaného portfolia. Investor by rozhodně neměl vložit všechny své prostředky či jejich převážnou většinu do jedné investice.

Investor by měl být velmi obezřetný zvláště v případech, jeví-li se nabídka na první pohled velice výhodně. Například pokud je nabízen instrument s velmi vysokým výnosem proti běžné situaci na trhu.

Ptejte se, ověřujte si i informace o možném exitu z investice. Koupit umí každý, když má peníze. Ale prodat, utéct, exitovat z investice se ziskem je už umění.

V ČNB jsme vytvořili i taková hezká hesla, jak můžete snížit riziko, že v investicích naletíte. Nazvali jsme to jako „Šest P“:

  • Přemýšlejte
  • Ptejte se
  • Porovnávejte
  • Poraďte se
  • Propočítejte
  • (až poté) Proveďte.

Proč? Protože poberty prostě přitahují plné peněženky.