ČNB se může vyhnout dalšímu snížení sazeb i užití nekonvenčních nástrojů, říká viceguvernér

Robert Müller (Reuters 22. 7. 2020)

Česká národní banka v současné době nemá zapotřebí upravovat měnovou politiku s tím, jak ustupují dezinflační obavy, které dříve vnímala, řekl viceguvernér ČNB Tomáš Nidetzký.

ČNB na jaře srazila hlavní dvoutýdenní repo sazbu ve třech krocích celkem o 200 bazických bodů až na současných 0,25 %, aby podpořila ekonomiku zasaženou pandemií koronaviru a kroky proti jejímu šíření.

Na minulém měnovém zasedání 24. června nicméně centrální banka sérii uvolňování měnové politiky přerušila a guvernér Jiří Rusnok řekl, že už si své odpracovala.

Nidetzký v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedl, že "i stabilita má svou hodnotu".

"V současné době nemáme nějakou potřebu měnověpoliticky reagovat," řekl viceguvernér v rozhovoru, který se uskutečnil v úterý.

S tím, jak se úrokové sazby přiblížily nule, sedmičlenná bankovní rada zahájila také debatu o dalších možných nástrojích měnové politiky, které má k dispozici - včetně případných intervencí na devizovém trhu, které si vyzkoušela už v letech 2013-2017.

"Myslím si, že debata o 'méně často používaných' nástrojích zůstane stolním cvičením, akademickou záležitostí," řekl Nidetzký.

Jedním z faktorů, díky němuž ČNB necítí potřebu dále uvolňovat měnovou politiku, je inflace. Ta se stále drží poblíž horní hranice tolerančního pásma či ji dokonce překračuje jako v červnu, kdy nečekaně zrychlila na 3,3 %.

"Pro nás je dobrá zpráva, že zatím nevidíme, že dezinflační obavy, které jsme měli a které jsme diskutovali, by se měly nějakým způsobem materializovat," uvedl Nidetzký.

Viceguvernér dále řekl, že za značné riziko považuje, jak se vládě podaří v budoucnu rozdělovat finanční pomoc, jejíž objem je nutně omezený.

"Co vidím jako největší výzvu, je, jakou roli sehraje vláda, jestli bude umět kalibrovat a rozlišit podporu, protože do budoucna nebude možné podpořit všechny."