Záznam z jednání poroty pro vypsanou výtvarnou studentskou anonymní jednokolovou soutěž na umělecké dílo "Výtvarný artefakt do knihovny ČNB" konanou dne 15. ledna 2019 v České národní bance
Přítomni: podle prezenční listiny a podpisů v závěru záznamu
Úvodní slovo předsedy komise
Předsedkyně komise Ing. arch. Michaela Havlíčková přivítala členy komise a představila odborné poradce p. Prokopa Sirotka, majitele studia grafického designu Motor a galeristu p. Martina Kubíka.
Vyhodnocení předložených návrhů
Do soutěže bylo předloženo celkem 24 návrhů. Dva návrhy nesplnily předepsané podmínky soutěže. Návrh č. 3 byl vyřazen, protože porušil zásadu anonymity uvedením jména autora (mělo být v zalepené obálce) a u návrhu č. 13 nebyla předložena odhadovaná cena realizace artefaktu. Pro jeho výtvarné kvality však porota rozhodla, že návrh ohodnotí mimořádnou cenou.
Každý z předložených návrhů obsahoval informační panel, jehož součástí byla průvodní zpráva, zákresy do fotografií, řezy a pohledy navrhovaného díla, zobrazení prostoru knihovny se zakreslením díla do určeného měřítka a vlastní model díla.
Porota hodnotila návrhy jednokolovým systémem prostřednictvím kritérií, kterými byly:
- zvolená forma zpracování (proveditelnost, originalita),
- komplexní výtvarná kvalita návrhu (naplnění představy zadání),
- zasazení do prostoru (měřítko v prostoru),
- finanční náročnost realizace díla.
Každému kritériu byly přiřazeny body ze škály 1 až 5 (1= nejnižší ohodnocení, 5 = nejvyšší ohodnocení).
Forma zpracování modelu je velmi přesvědčivá, avšak při dalších jednáních s autorem budeme ještě hledat materiálové řešení výsledného díla (v popisu je uvedeno, že artefakt bude proveden z PVC trubek o průměru 75mm s povrchovou úpravou stříkanou barvou s odleskem). Také budeme jednat o formě zavěšení, možná by byla i varianta zakotvení do zábradlí galerie. Autor uvedl pouze přibližný odhad nákladů na materiál, chybí cena za např. povrchovou úpravu, spojování dílů, dopravu a licenci. To vše bude řešeno při uzavírání smlouvy o dílo.
První cenu a doporučení k realizaci získal návrh č. 12, u kterého porota ocenila zralý umělecký přístup k zadání soutěže i jeho celkové vyznění v prostoru knihovny.Dle popisu artefaktu vychází myšlenka z podoby české koruny jako platidla. Jde o představu velkého množství korun v několika pozlacených prutech. Jedna koruna může připomínat malou hodnotu, ale její množství, v těchto prutech zvyšuje její moc. Proto profil prutu vychází z tvaru české koruny, aby připomínal její hodnotu. Zlatá barva prutů symbolizuje bohatství a nahodilé navazování připomíná strukturu krystalu, která vyjadřuje růst české měny.- Druhou cenu získal návrh č. 1, u kterého porota ohodnotila zralý sochařský přístup a ztvárnění základní myšlenky díla „Vír ekonomiky“. Tento návrh sice nereflektoval preferované zadání soutěže (ztvárnit korunu v jakékoliv její formě), přesto porota tento návrh ocenila, neboť podmínky soutěže jinou základní myšlenku vztahující se k ekonomice nevylučovaly.
Dle popisu artefaktu záměr vychází z toho, že ekonomika vznikla v důsledku potřeby lidské společnosti směňovat vzájemně různé věci s různou hodnotou. S vývojem lidské civilizace a schopností vytvářet stále důmyslnější řešení vyžadující více spolupráce dochází ke kontinuálnímu růstu ekonomiky, která s každým dalším vynálezem roste a nabývá na síle. Touto prací chce autor vyjádřit sílu a dynamiku rozvíjející se ekonomiky, která roste a neustále se vyvíjí, osvobozenou od hmotné podstaty obchodu a s lehkostí se vznášející nad hlavami ostatních jako síla éteru prostupující vesmírem. - Třetí cenu získal návrh č. 16, u kterého porota ohodnotila výtvarný přístup a ztvárnění koruny stromu formou svítících zelených koulí s ptáčky.
- Mimořádnou cenu získal návrh č. 13, avšak tento návrh nesplnil předepsané podmínky soutěže – neuvedl cenu realizace díla, přesto porota ocenila jeho umělecké kvality. Jedná se o zavěšený kořen stromu v černé barvě s pozlacenými konci.
Autor v popisu uvádí, že šlo o záměr vytvořit v interiéru kontrast mezi geometrickou strohostí stavebních konstrukcí a přírodní formou navrženého artefaktu. Návrh symbolizuje korunu stromu s příběhem české pohádky „Honzík a vrba“, ve které vrba zaplatila Honzíkovi tolary a dukáty. Strom by měl být zároveň i funkční, v dutině by byl umístěn automat s výročními monetami.
Po otevření obálek bylo zjištěno, že autory návrhů jsou:
První cena
č. 12 „Zlaté pruty“ – Andrey Kuzmenko z Technické univerzity v Liberci
Druhá cena
č. 1 – Martin Králík z Fakulty výtvarných umění FFA VUT Brno
Třetí cena
č. 16 – Amael Basharmal z Art&Design Institutu Praha
Mimořádná cena
č. 13 – Uliana Klishina z Technické univerzity v Liberci
4. – 22. místo
č. 8 – Paulína Ružičová z Art&Design Institutu Praha
č. 17 – Markéta Musilová, Silvie Lintimerová z Art&Design Institutu Praha
č. 5 - Dao Phi Hung z Art&Design Institutu Praha
č. 6 – Sára Brejchová z Art&Design Institutu Praha
č. 20 – Lukáš Hanzely z Art&Design Institutu Praha
č. 22 – Tereza Brussmannová z Akademie výtvarných umění v Praze
č. 9 – Anežka Bernardová z Art&Design Institutu Praha
č. 18 – Anna Pašková, Denis Baaštuga z Art&Design Institutu Praha
č. 21 – Demian Kovalov z Art&Design Institutu Praha
č. 19 – Adéla Šnajdrová z Art&Design Institutu Praha
č. 14 – Tomáš Blažek z Fakulty výtvarných umění FFA VUT Brno
č. 7 – Julie Pelcová z Art&Design Institutu Praha
č. 15 – Jessica Figová z Art&Design Institutu Praha
č. 10 – Ajzanat Mugutdinova z Art&Design Institutu Praha
č. 23 – Hana Kreitlová z Art&Design Institutu Praha
č. 4 – Petr Grohman z Art&Design Institutu Praha
č. 24 – Natálie Pallová z Art&Design Institutu Praha
č. 2 – Anna Špáňová z Art&Design Institutu Praha
č. 11 – Karolína Bílková z Art&Design Institutu Praha
Vyřazený návrh
č. 3 - Dominik Lachman z Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci
V Praze dne 15. 1. 2019
Zapsala:
Bc. Tereza Lučanová
Ing. arch. Michaela Havlíčková
Odborný poradce:
Prokop Sirotek
Martin Kubík
Podpisy členů poroty:
Ing. Ladislav Zelenka
Ing. Marian Mayer Ll.M.
Ing. arch. Michaela Havlíčková
Ing. Luděk Erban
PhDr. Jakub Kunert
Mgr. Roman Blumentrit
Dita Vejnárková B.A.
Ing. Pavel Veselka
Irena Pavlišová
Mgr. Jana Čerešňová