Týdenní souhrn
29. 3. – 1. 4. 2021

 
 

ČNBvlog – Čtyři roky se zákonem o spotřebitelském úvěru

Přijetím zákona o spotřebitelském úvěru se posílila ochrana spotřebitele a stanovením licenční povinnosti se pročistil trh, říká viceguvernér Tomáš Nidetzký a dodává, že zákon o spotřebitelském úvěru lze považovat za kvalitní normu, byť existuje prostor pro zlepšení.

 
ČNBVLOG
 

M. Mora o zelené politice centrálních bank

Viceguvernér Marek Mora v podcastu iHNed.cz vysvětlil, proč by se centrální banky neměly angažovat nákupy aktiv v ochraně klimatu: „Je to daleko za rámcem jejich mandátu. Pokud by centrální banky začaly kupovat tzv. zelená aktiva, mohl by v nějaké fázi někdo začít volat po zeleném oddlužení, což by ohrozilo jejich nestrannost a nezávislost.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

M. Mora na konferenci Francouzko-české obchodní komory

Prezentace viceguvernéra Marka Mory Zimní zpráva o měnové politice, současný ekonomický vývoj a měnová politika ČNB pro výroční konferenci Quo Vadis pořádanou Francouzko-českou obchodní komorou 30. března 2021.

 
PDF, 2 MB (anglicky)
 

Rotace ve vedení odborů sekce dohledu nad finančním trhem

V sekci dohledu nad finančním trhem dochází k horizontální mobilitě pozic dosavadních ředitelů čtyř ze šesti odborů této sekce. Rotace manažerů je prováděna s cílem obohatit a dále rozvinout činnost jednotlivých útvarů sekce, v jejichž vedení mohou příslušní ředitelé pro řešení úkolů na nových pozicích využít jak svých dosavadních rozmanitých zkušeností, tak nového pohledu na věc. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Informace o úvěrech v programech COVID

Na stránce Statistika odkladů splátek a úvěrů v programech COVID byl zveřejněn přehled o úvěrech v programech COVID k 15. 3. 2021. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

50 let od vydání bankovky 20 Kčs vzor 1970

Před padesáti lety, 1. dubna 1971, byla vydána do oběhu nová bankovka 20 Kčs vzor 1970. Po osmnácti letech nahradila nepopulární hodnotu 25 Kčs, kterou československým zástupcům vnutili sovětští poradci při přípravě peněžní reformy v roce 1953 v Moskvě. Hlavním motivem zůstalo husitství, avšak v novém výtvarném ztvárnění od akademického malíře Karla Hrušky. Novátorský byl také tisk ve Státní tiskárně cenin v Praze tzv. na spad, tedy bez nepotištěného okraje, rámečku. Zákonným platidlem byla až do 30. června 1991.

 
 
 

Očekávané události

 
6. 4. 2021
 
7. 4. 2021
 
8. 4. 2021
 
9. 4. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!