Týdenní souhrn
25. – 29. 1. 2021

 
 

J. Rusnok – Až se situace stabilizuje, vrátíme se k hypotečním ukazatelům

Guvernér v rozhovoru pro deník E15: „Do nástupu krize jsme se aktivně snažili navázat hypotéky na výši příjmů. Po příchodu krize jsme se rozhodli nekomplikovat byznys bank. Nicméně platí, že je správné limity hypotečních ukazatelů v normálních dobách používat a že se k nim jednou určitě vrátíme.“ 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

J. Rusnok – Výhled na růst sazeb platí

Postupná normalizace úrokových sazeb stále platí. Načasování však bude ČNB pečlivě zvažovat, aby nepodkopala křehký ekonomický růst po kovidové krizi, řekl guvernér v rozhovoru pro Bloomberg.

 
CELÁ ZPRÁVA (ANGLICKY)
 

M. Mora – Příští pohyb sazeb vidím spíše vzhůru

Rozhovor viceguvernéra pro Reuters: „Pro své rozhodování bych potřeboval větší míru jistoty, než je dnes. Pokud takovou vyšší jistotu mít budu, za sebe nebudu otálet s tím, abychom sazby zvýšili. A jestli v tu chvíli zrovna budeme mít inflaci pod cílem, mě osobně nebude příliš brzdit.“

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Zveřejnění interních protokolů z roku 2014

Česká národní banka zveřejnila podrobné protokoly ze všech osmi měnověpolitických jednání bankovní rady konaných v roce 2014 a související podklady pro její rozhodování.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 4. února 2021

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 4. února 2021 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

čnBlog – Jaká rizika s sebou přináší období dlouhodobě nízkých úrokových sazeb?

V reakci na globální finanční krizi z let 2007 až 2009 centrální banky řady vyspělých ekonomik razantně uvolnily měnové podmínky. Zejména v Evropě však zůstala měnová politika vysoce uvolněná i po odeznění krize, a to i ve chvíli, kdy se řada ekonomik vrátila k hospodářské expanzi.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Síť národních AMC – příspěvek k řešení dědictví finanční a koronavirové krize?

V důsledku koronavirové krize se stává hypotetickou hrozbou nárůst množství nesplácených úvěrů (NPL) v bilancích finančních institucí. Pomohl by vznik sítě národních agentur spravujících problematická aktiva (AMC)?

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Oficiální statistika nových úvěrů na bydlení za rok 2020

Česká národní banka zveřejnila data o poskytování bankovních úvěrů obyvatelstvu za prosinec 2020, která zkompletovala obrázek o vývoji na hypotečním trhu za celý loňský rok. Objem skutečně nových hypoték v roce 2020 meziročně vzrostl o 34,3 %, objem refinancovaných hypoték o 68,9 %.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Oznámení pro veřejnost – platby za elektronické dálniční známky

Česká národní banka zaznamenala v posledních dnech zvyšující se počet dotazů ohledně provedených plateb za elektronické dálniční známky. ČNB, která je bankou příjemce předmětné platební transakce, nemůže veřejnosti potvrzovat žádnou provedenou platbu a nemůže být ani nápomocna při řešení případných problémů spojených s nákupem elektronické dálniční známky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

CNB RPN 2/2020 – A Prolonged Period of Low Interest Rates: Unintended Consequences

Výzkumná práce Simony Malované, Josefa Bajzíka, Dominiky Ehrenbergerové a Jana Janků zkoumá nepříznivé účinky dlouhotrvajícího období nízkých úrokových sazeb na finanční stabilitu z různých úhlů pohledu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

CNB WP 9/2020 – The Intertemporal Cost of Living and Dynamic Inflation: The Case of the Czech Republic

Když spotřebitelé optimalizují svoji spotřebu napříč časem, jejich skutečný index životních nákladů závisí nejen na změnách současných cen, ale i těch budoucích, a také na výnosech finančních aktiv. Tento článek Ivana Sutórise má za cíl zkonstruovat takový ukazatel „dynamické inflace“ pro Českou republiku na základě řešení mezičasové optimalizace spotřeby a úspor domácností.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Odborný článek našich kolegů byl publikován v časopise Journal of Regulatory Economics

Odborný článek našich kolegů Martina Hoduly, Zlaty Komárkové a Lukáše Pfeifera zabývající se vztahem mezi kapitálovými a likvidními obezřetnostními nástroji se dočkal publikace v akademickém časopise Journal of Regulatory Economics.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB uveřejnila vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 4. čtvrtletí roku 2020

ČNB uveřejnila vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za oblast poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, poskytování investičních služeb a distribuce pojištění. ČNB současně s ohledem na aktuální nepříznivou pandemickou situaci informuje, že lze využít možnosti vykonat odbornou zkoušku distančním způsobem u některých akreditovaných osob, které tuto možnost nabízí. Minimální požadavky na konání zkoušek odborné způsobilosti distančním způsobem ČNB vymezila v dohledovém benchmarku ČNB č. 2/2020.

 
CELÁ ZPRÁVA
 
 
 

Očekávané události

 
2. 2.
 
4. 2.
 
5. 2.
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB