Týdenní souhrn
(15. – 19. 8. 2022)

 
 

E. Zamrazilová – Inflaci dochází vlastní hnací síly

Rozhovor viceguvernérky Evy Zamrazilové pro Seznam Zprávy o měnověpolitickém rozhodnutí bankovní rady a výhledu inflace. „Koncem příštího roku by se inflace měla dostat ke třem procentům. Ale bude to záležet na průběhu válečného konfliktu,“ předpovídá.

 
ROZHOVOR
 

Marek Mora k předsednictví v Radě EU

Viceguvernér Marek Mora v rozhovoru pro magazín Reportér komentuje pozici ČR v EU a vzpomíná na první předsednictví z roku 2009, kterého se účastnil jakožto náměstek ministra pro evropské záležitosti a lídr diplomatického týmu zodpovědný za obsahovou náplň. "V některých věcech jsme určitě dospěli. Teď jsme střídmější, umírněnější a možná i skromnější. Máme ale pořád velké rezervy, chybí nám dobří lidé na správných místech v evropských institucích."

 
ROZHOVOR
 

Globální recese: měkké přistání, nebo tvrdý náraz?

Blog člena bankovní rady Jana Fraita a poradce rady Jakuba Matějů o signálech globální recese a rozhodování měnové politiky: „Pokud finanční krizi předcházel velký nárůst zadlužení, doprovází ji deficit běžného účtu, korekce cen nemovitostí, zvýšení rizikových prémií podnikových dluhopisů či právě inverze výnosové křivky, je značně pravděpodobné, že krize bude mít citelné náklady v podobě výraznějšího poklesu HDP, nárůstu nezaměstnanosti a vyšších rozpočtových deficitů. Kombinaci řady z výše uvedených přitěžujících okolností vidíme i v dnešním případě.“

 
ČNBLOG
 

Zápisky z návštěvy letecké základny

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Důležité je vydržet, říkají Zuzana Silberová, Eva Poláchová a Marta Gellová

Zuzana Silberová, ředitelka sekce dohledu nad finančním trhem v podcastu Women in finance.

 
PODCAST
 

Globální ekonomický výhled – srpen 2022

Srpnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na to, jak vývoj na poli fintechu ovlivňuje finanční trhy a zejména specifický devizový trh. 

 
PDF, 1,3 MB
 

Bankovky 5000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem zůstávají v platnosti

Bankovky 5000 Kč zůstávají i po 1. červenci 2022 v oběhu jak ve variantě s úzkým, tak s širším stříbřitým proužkem. Pravidla pro nakládání s nimi se nemění a je tedy možné s nimi i nadále standardně platit za nákup zboží a služeb. Jak již dříve uvedla Česká národní banka, ukončení platnosti bankovek s úzkým stříbřitým proužkem se pětitisícikoruny netýká.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Prázdniny v Návštěvnickém centru ČNB

Seznamte se s Českou národní bankou! Pro období prázdnin jsme pro vás v expozicích ČNB připravili speciální program.

A nebo chcete raději zůstat venku a zkusit vypátrat členy finančního gangu? Potom si zahrajte naši venkovní únikovou hru a vydejte se po Praze po stopách zločinců, kteří se snaží připravit lidi o peníze.

PRÁZDNINOVÝ PROGRAM VENKOVNÍ ÚNIKOVKA
 
 
 

Očekávané události

 
24. 8. 2022
 
25. 8. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB