Týdenní souhrn
(23. – 27. 10. 2023)

 
 

Jan Procházka: Určitě nebudeme se sazbami tak rychle tak nízko

„Trh je přesvědčen, že chceme dvakrát snížit sazby už letos a že na 3,5 % budeme už na konci příštího roku. Určitě necítíme, že bychom měli být se sazbami tak nízko tak rychle,“ řekl člen bankovní rady Jan Procházka v podcastu MakroMixér. 

 
ROZHOVOR
 

Jan Kubíček: Rizika jsou protichůdná. Počkám na novou prognózu

Člen bankovní rady Jan Kubíček v rozhovoru pro agenturu Bloomberg hovořil o načasování případného snížení úrokových sazeb. „Ta rizika jsou tak protichůdná, že ještě teď nevím, jak příští týden budu hlasovat,“ řekl s tím, že jeho rozhodnutí bude záviset na nové prognóze a diskusi s ostatními členy bankovní rady.

 
ROZHOVOR
 

Tomáš Holub: Vyčkávat, nebo snižovat? Umím si představit oba scénáře

„Dovedu si představit obě strategie: Buď ‚wait-and-see‘, a až ‚uvidíme‘, tak za mě sazby můžou poměrně rychle dolů, pokud lednové přecenění dobře dopadne. Anebo začít pozvolna teď. A pak pokračovat stejným tempem a případně přidat nebo ubrat,“ řekl člen bankovní rady Tomáš Holub v rozhovoru pro agenturu Reuters k debatám o budoucím vývoji úrokových sazeb. „Já za sebe půjdu do debaty (na příštím měnověpolitickém jednání) celkem otevřeně, pro mě jsou oba meetingy ve zbytku roku ‚živé‘.“

 
ROZHOVOR
 

čnBlog – Chystaná novela zákona ztíží život investičním šmejdům, ale nic nenahradí obezřetnost

Člen bankovní rady Jan Procházka a jeho poradce Jiří Schwarz o tom, že ani připravované úpravy zákona o investičních společnostech, které se dotknou i tzv. „patnáctkářů“, nenahradí obezřetnost investora. Ta je obzvlášť důležitá v oblastech, které jsou mimo dohled ČNB, což se týká například i investic do korporátních dluhopisů.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Inflační očekávání domácností pod drobnohledem – jak české domácnosti vnímají inflaci a jak o ní přemýšlí do budoucna?

Radek Šnobl ze sekce měnové se ve svém blogovém příspěvku věnuje inflačním očekáváním domácností a tomu, jak se měnila v posledních letech i jak se liší u různých skupin obyvatelstva.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Co hýbe trhem práce

„Česko vykazuje velmi nízkou míru nezaměstnanosti a současně také vysoký růst mezd. Trh práce je dlouhodobě napjatý a ani covidová pandemie nepřinesla jeho výraznější zchlazení. Jde o české specifikum, nebo evropský fenomén?,“ ptá se ve svém článku Kamil Galuščák ze sekce měnové. V něm popisuje vývoj poptávky a nabídky na českém trhu práce ve srovnání se zahraničním.

 
ČNBLOG
 

ČNB vydává nový vzor bankovky 5 000 Kč

Česká národní banka vydává do oběhu nový vzor bankovky 5 000 Kč s letopočtem 2023. Pětitisícikoruna doplní v oběhu dva stávající vzory z let 1999 a 2009. Ty zůstávají i nadále v platnosti. Důvodem pro vydání nové bankovky je provedení nezbytných změn v technologii tisku ve Státní tiskárně cenin. O chystané emisi ČNB informovala už v květnu letošního roku.

 
TISKOVÁ ZPRÁVA
 

Doplnění emisního plánu na rok 2025

Česká národní banka doplnila do emisního plánu pro rok 2025 dvě pamětní stříbrné mince věnované institucím ČR. Naopak plánovaná emise obchodních mincí – dukátů – se v roce 2025 neuskuteční. Rozhodla o tom bankovní rada ČNB.

 
TISKOVÁ ZPRÁVA
 

Publikace ekonomického výzkumu – Working Paper 9/2023

Vypuknutí pandemie COVID-19 a následné zavedení protipandemických opatření vedlo k podstatnému poklesu mobility, včetně cestování do práce a nakupování, a nárůstu virtuálních aktivit, zejména práce z domova a online nakupování. Tento článek řeší otázku, zda a do jaké míry je tato změna trvalá. Využíváme panelová data o dospělé městské populaci ČR posbíraná v pěti vlnách během pandemie COVID-19 a krátce po ní.

 
WORKING PAPER
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 2. listopadu 2023

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 2. listopadu 2023 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

Ze sociálních sítí

ČNB - Zdravíme Bluesky - ČNB nově testuje sociální síť Bluesky. Ta je zatím dostupná v beta verzi a registrovat se na ní lze pouze přes pozvání.


J. Procházka - Za hodinu se toho probere hodně - nejen inflace, sazby, koruna a stav ekonomiky, ale taky KPI´s ve státní správě, prorůstová opatření, Dánsko, zlato a samozřejmě i fotbal. Díky Robertovi Břeštanovi a Honzovi Burešovi za sousedské radlické povídání.


ČNB - Na 20. října připadá Světový den statistiky. Navštívili jste už naši statistickou databázi ARAD, která má od letoška novou podobu? V ARADu najdete agregované údaje za jednotlivé statistiky a oblasti finančního trhu - jednotně v časových řadách.

 
 
 

Očekávané události

 
31.10. 2023
 
2.11. 2023
 
3.11. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB