Týdenní souhrn
(15. – 19. 5. 2023)

 
 

Aleš Michl: Do tří měsíců čekáme, že bude inflace pod 10 %

Guvernér Aleš Michl v rozhovoru pro Českou televizi hovořil o snižování inflace ke dvěma procentům. „Proti inflaci budeme bojovat tak dlouho, jak to bude potřeba. Do té doby z naší přísné politiky necouvneme.“

 
ROZHOVOR
 

Projev guvernéra a prezentace viceguvernérky na půdě VŠE

„Do tří měsíců by měla být inflace v meziročním vyjádření pod 10 procenty. Není to ale vítězství. Pořád to ve druhém pololetí bude inflace, se kterou se nesmíme smířit. Se kterou se nesmíme sžít. Nesmíme se jí přizpůsobit,“ uvedl guvernér Aleš Michl při diskusi na půdě Vysoké školy ekonomické v Praze. Prezentací na téma Inflace v české ekonomice: Návrat do cíle pokračovala viceguvernérka Eva Zamrazilová.

 
DISKUSE NA VŠE
 

čnBlog – Inflace klesá – průběžné vyhodnocení dezinflačního procesu v Česku

Guvernér Aleš Michl a poradce bankovní rady Tomáš Adam ve svém blogu zmapováním hlavních bodů transmise měnové politiky ilustrují, jak se inflace v české ekonomice navrátí k dvouprocentnímu cíli ČNB. Měnové podmínky jsou historicky přísné a tlumí poptávku po úvěrech. Kladné ex ante reálné sazby také přispívají k reálnému poklesu spotřeby domácností, která je rozhodující pro další vývoj inflace. Slabá domácí poptávka tlumí růst cen, což se se již několik měsíců projevuje ve všech sledovaných ukazatelích cenového vývoje (momenta inflace). Inflace je ale nadále na nepřijatelných hodnotách a boj ČNB s ní nekončí.

 
ČNBLOG
 

Globální ekonomický výhled – květen 2023

Květnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání rekapituluje vývoj posledních dvou let na trhu se zemním plynem a konstatuje, že díky masivním úsporám a příznivému počasí zvládly země EU zimu 2022/23 bez větších problémů, ale evropský trh zůstane napjatý i v nejbližších letech. 

 
PDF, 1,8 MB
 

100 let rozhlasového vysílání připomíná ČNB novou pamětní mincí

Česká národní banka vydala pamětní stříbrnou minci v nominální hodnotě 200 Kč, která připomíná výročí 100 let od zahájení pravidelného vysílání Československého rozhlasu. Mince byla uvedena do prodeje ve středu 17. května 2023.

 
PAMĚTNÍ MINCE
 

Přijďte oslavit první narozeniny Návštěvnického centra ČNB!

Návštěvnické centrum 20. května 2023 oslaví rok od svého otevření prvním návštěvníkům. V sobotu 20. května 2023 od 9.00 do 17.00 bude v Návštěvnickém centru připraven bohatý narozeninový program plný kreativních aktivit a soutěží. Guvernér ČNB Aleš Michl předá historicky první ocenění za mimořádný přínos pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti. Zábavu a poučení najde každý – od předškolních dětí po seniory. Návštěvnické centrum bude možné navštívit po celý den, bez předchozí rezervace a zdarma.

 
POZVÁNKA
 

Ze sociálních sítí

A. Michl – Do tří měsíců by měla být inflace v meziročním vyjádření pod 10 %. Není to ale vítězství. Pořád to ve 2. pololetí bude inflace, se kterou se nesmíme smířit. Nesmíme se jí přizpůsobit, uvedl guvernér Aleš Michl při diskusi na půdě VŠE v Praze.


Členka bankovní rady ČNB Karina Kubelková se zařadila do Síně slávy projektu FinZeny za rok 2023. Síň slávy je přehled dlouhodobě nejvlivnějších českých bankéřek, ekonomek, manažerek, finančních ředitelek a dalších vlivných žen sektoru financí.


Aleš Michl – The road to the target. Speech by Mr Aleš Michl, Governor of the Czech National Bank, at the University of Economics and Business, Prague, 15 May 2023.

 
 
 

Očekávané události

 
20. 5. 2023
 
24. 5. 2023
 
25. 5. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB