Týdenní souhrn
(2. – 6. 10. 2023)

 
 

Česko-Slovenské ekonomické fórum

V pondělí 2. října 2023 se v rámci oslav 30. výročí vzniku samostatné České a Slovenské republiky v Kongresovém centru ČNB konalo Česko-Slovenské ekonomické fórum. Úvodní projev přednesla viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová, která také moderovala první panel na téma měnová odluka. Moderování druhého panelu na téma globalizace a deglobalizace se zhostil viceguvernér ČNB Jan Frait. Závěrečný třetí panel o digitálních měnách centrálních bank moderoval ředitel sekce měnové ČNB Petr Král.

 
PODROBNOSTI
 

Karina Kubelková: Vyšší úroky s námi zůstanou

„Naším hlavním cílem není dostat inflaci na cíl jen na jeden měsíc, ale opravdu ji tam udržet, a to v prostředí velmi silných nejistot,“ uvedla členka bankovní rady Karina Kubelková v rozhovoru pro MF Dnes. „Do budoucna budeme čelit celé řadě dalších rizik, ať už klimatických či například strukturálních, co se týká světových ekonomik. I to je tedy důvod pro držení sazeb výše, než tomu bylo dosud,“ dodala Karina Kubelková.

 
ROZHOVOR
 

Záznam z jednání bankovní rady

Písemný záznam z jednání bankovní rady ČNB dne 27. září 2023 a rizika prognózy inflace

 
ZÁZNAM
 

Inflační očekávání finančního trhu – září

Z výsledků zářijového šetření vyplývá, že názor na vývoj inflace a HDP v letošním roce se nezměnil. Vyhlídky ekonomického růstu v roce 2024 jsou nepatrně méně optimistické než před měsícem. Všichni dotázaní respondenti počítali s tím, že základní úrokové sazby ČNB se v září nezmění, nicméně během následujících měsíců by 2T repo sazba měla poklesnout o 2 procentní body.

 
PDF, 1MB
 

Hradec Králové na zlaté minci ČNB

Česká národní banka vydává zlatou minci s významnými architektonickými památkami městské památkové rezervace Hradec Králové. Mince v nominální hodnotě 5 000 Kč je v prodeji od úterý 3. října 2023.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Praktický a technický pohled na proces měnové odluky je něčím, čím československá zkušenost přispěla do světového ekonomického dědictví. Jak jsme to dokázali? Dle mě to byl skutečně heroický výkon, řekla viceguvernérka E. Zamrazilová na úvod Česko-slovenského ekonomického fóra.


ČNB – Guvernér Aleš Michl a členka bankovní rady Karina Kubelková dnes v Hradci Králové představili novou zlatou minci ČNB z cyklu Městské památkové rezervace. Z rukou guvernéra ji převzala primátorka města Pavlína Springerová.


J. Procházka – Profesor Jason Furman z Harvardu trefně a edukativně o bilanci Fedu a centrálních bankách obecně. Now that the central bank is losing about $100 billion a year, with similar losses on the horizon, critics say this will exacerbate banking turmoil, compromise monetary policy, or even threaten the Fed with bankruptcy. It won't do any of those things. The Federal Reserve's primary mandate is ensuring maximum employment and price stability, not turning a profit. Financial losses don't impede that mission.


ČNB – V Kongresovém centru ČNB se dnes za účasti bankovní rady konalo jednání Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu @SenatCZ. Na programu byla makroekonomická situace, zejména pak očekávaný vývoj inflace, či plánované aktivity ČNB v oblasti virtuálních měn.

 
 
 

Očekávané události

 
9. 10. 2023
 
10. 10. 2023
 
12. 10. 2023
 
13. 10. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB