Týdenní souhrn
(10. – 14. 7. 2023)

 
 

Inflace v červnu 2023 dále znatelně klesla a nacházela se mírně pod prognózou

Červnová inflace byla ve srovnání s jarní prognózou ČNB o 0,4 procentního bodu nižší. Příčinou byla zejména slabší než očekávaná jádrová inflace, menší měrou přispěl také hlubší propad cen pohonných hmot. V opačném směru na odchylku od prognózy působil o něco rychlejší růst regulovaných cen. 

 
KOMENTÁŘ
 

Tomáš Holub: Inflace bude v dalších měsících rychle odeznívat

„Inflační proces je jako zaoceánský parník, který má reakční lhůtu, a teď musíme doufat, že opatření, která byla učiněna, jsou dostatečná k tomu, aby inflace rychle odezněla. Ona bude nepochybně v dalších měsících rychle odeznívat. Nepochybně se začátkem příštího roku dostaneme na nízká jednociferná čísla.“  řekl v podcastu Business Club serveru E15 člen bankovní rady Tomáš Holub.

 
PODCAST
 

Petr Král: Jednociferná inflace potvrzuje, že nastavení měnové politiky je adekvátní

„Dosažení jednociferné inflace, byť samozřejmě je to jenom technická hranice, je potvrzením toho, že minulé nastavení a dosavadní nastavení měnové politiky bylo adekvátní tomu, že jsme bojovali skutečně s neobvykle silnou směsí proinflačních faktorů,“ řekl ředitel sekce měnové Petr Král ve čtvrtečním vysílání ČT 24.

 
ROZHOVOR
 

čnBlog – Individuální inflace českých domácností: Růst cen dopadl hlavně na ty chudší

„Náklady domácností rostly různými tempy, s rozdíly nezřídka ve vyšších jednotkách procentních bodů. V průměru dopadly vyšší ceny více na chudší domácnosti zejména kvůli potravinám a energiím,“ píše ve svém textu o rozdílné individuální inflaci českých domácností Ivan Sutóris z měnové sekce.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Odkud se bere zdražování potravin a je Česko opravdu tak výjimečné?

„Současná cenová hladina potravin v mezinárodním srovnání zhruba odpovídá relativní ekonomické výkonnosti Česka v rámci EU. Nicméně v tomto ohledu po poslední inflační epizodě již přestalo být relativně levnou zemí,“ píší ve svém blogovém příspěvku Radek Šnobl, Jan Brůha, Natálie Tomanová a Ivan Sutóris.

 
ČNBLOG
 

Publikace ekonomického výzkumu – Working Paper 7/2023

Centrální banky, které učiní své národní CBDC vzájemně interoperabilními pro účely usnadnění přeshraničních plateb, tím vytváří širší motivaci pro soukromé subjekty, aby začaly používat všechny dostupné digitální platební prostředky, a to jak oficiální, tak soukromé, pro financování dovozů. Článek Alexise Dervize přichází s DSGE-modelem postupného rozšíření mezinárodních platebních funkcí digitálních měn a zkoumá možné důsledky pro úlohu tradičních měn v mezinárodním obchodě.

 
WORKING PAPER
 

Kam v létě za zábavou a poučením? Přijďte do Návštěvnického centra ČNB!

Česká národní banka zve veřejnost do svého Návštěvnického centra během letních měsíců. Zábavné aktivity, interaktivní obrazovky a kvízy expozice Za měnou vás vtáhnou do světa peněz a ekonomiky. Prohlédnout si můžete také krátkodobou výstavu Rozděleno! Vznik české a slovenské měny v roce 1993, vytvořenou k 30. výročí oddělení československé měny. Po prohlídce je navíc pro adrenalinové nadšence připravena v okolí České národní banky také úniková hra, pomocí které se zapojíte do honby za finančními podvodníky. Nabídka pro děti a dospělé je zcela zdarma, rezervace není nutná.

 
POZVÁNKA
 

Autentická nahrávka. Pozor, takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

Ze sociálních sítí

E. Zamrazilová – Inflace v červnu klesla na 9,7 % y/y, tedy v souladu s našimi předpoklady ze srpna 2022. Tento vývoj je potvrzením, že nastavení měnové politiky je a bylo dostatečně přísné.


ČNB – Inflace se po delší době vrátila do jednociferných hodnot a výhled pro nejbližší měsíce je dál příznivý. Klesat by měla i během 2. poloviny léta a na začátku podzimu, říká k vývoji spotřebitelských cen ředitel sekce měnové Petr Král.


J. Procházka – Stále velice aktuální analýza trhu cen potravin v ČR z dílny našich ekonomů. Srovnání se zahraničím, porovnání s ekonomickou výkonností země,rozklad jednotlivých stupňů výrobkové vertikály a analýza tržní koncentrace (graf 14, 15) nejen pro Tomáše Prouzu a Z. Nekulu Marka Výborného.

 
 
 

Očekávané události

 
20. 7. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB