Týdenní souhrn
16. – 20. 5. 2022

 
 

Diskusní fórum ČNB v Hradci Králové

V úterý 17. května se v Hradci Králové konalo historicky první Diskusní fórum ČNB, které Česká národní banka pořádala ve spolupráci s Fakultou informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové. Řešila se inflace, o které odborníci i zástupci veřejnosti diskutovali s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem, a také téma digitální měny centrálních bank, které uvedl člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek. Do diskuse se zapojili i diváci on-line přenosu.

CELÁ ZPRÁVA VIDEOZÁZNAM
 

T. Nidetzký – Další zvýšení sazeb přijde, ale není cílem poslat ekonomiku do recese

Rozhovor viceguvernéra Tomáše Nidetzkého pro Seznam Zprávy o reakci trhu po jmenování nového guvernéra ČNB a intervencích proti oslabování koruny: „Zaznamenal jsem i komentáře, zda jsme na trh nevstoupili příliš brzy, ale stejně jako v té válečné epizodě, tak i v té guvernérské jsme si byli vědomi, že čím dříve se to udělá, tím dříve vyšleme signál, že nepřipustíme žádnou volatilitu, a tlaky na oslabení koruny přestanou.“ Komentoval také výhled pro úrokové sazby.

 
ROZHOVOR
 

T. Nidetzký – Jako země můžeme prosperovat, jen pokud budeme mít nízkou a stabilní inflaci

Rozhovor viceguvernéra Tomáše Nidetzkého pro Newstream o aktuální situaci, použití intervencí na stabilizování koruny a nutnosti vysokých úrokových sazeb pro zchlazení inflace: „V druhé polovině roku začne inflace opravdu klesat. A je jedno, kdo bude guvernérem."

 
ROZHOVOR
 

T. Holub – Nehodláme připustit turecký scénář

Člen bankovní rady Tomáš Holub v rozhovoru pro Hospodářské noviny hovořil o potřebě zachování kontinuity centrální banky v souvislosti s blížící se obměnou bankovní rady ČNB, o pokračujícím boji s inflací i o intervencích centrální banky na posílení koruny: „Jsme v situaci pacienta, který má horečku blížící se 42 stupňům. A teď se objevil faktor, který ji může dále zvýšit. Potřebujeme tedy onoho „pacienta“ rychle zchladit, i když víme, že tím léčíme symptom, a ne příčinu problému.“

 
ROZHOVOR
 

M. Mora na semináři Česko-německé obchodní a průmyslové komory

Prezentace viceguvernéra ČNB Marka Mory Ekonomický vývoj v ČR a měnová politika ČNB (Wirtschaftsentwicklung in Tschechien und die Geldpolitik der ČNB) přednesená na semináři Česko-německé obchodní a průmyslové komory dne 17. května 2022 (dokument ke stažení v němčině).

 
PDF, 972 kB
 

Záznam z mimořádného měnového jednání bankovní rady

Písemný záznam z mimořádného měnověpolitického jednání bankovní rady ČNB dne 12. května 2022.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Mezinárodní ocenění za transparentnost

Rozhovor s ředitelkou odboru komunikace ČNB Markétou Fišerovou o ocenění odborného časopisu Central Banking pro ČNB za transparentnost a o specificích komunikace centrální banky: „Ještě do nedávna platilo, že čím méně se o centrální bance mluví, tím lépe. Toto dnes neplatí. Nastavení úrokových sazeb a inflace je téma celé společnosti.“

 
VLOG
 

Platnost starších vzorů bankovek skončí 30. června, k výměně zatím stále stačí s nimi platit

Platnost starších vzorů bankovek let 1995 až 1999 skončí k 30. červnu 2022, veřejnosti k jejich výměně však prozatím stále stačí průběžně platit hotovostí v obchodech. Návštěvu banky kvůli bankovkám s úzkým bezpečnostním proužkem není třeba plánovat, na výměnu těch, které zůstanou v peněženkách a sejfech po 1. červenci 2022, bude čas následujících 24 měsíců na pokladnách bank a poté neomezeně na všech sedmi regionálních pracovištích ČNB. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Globální ekonomický výhled – květen 2022

Květnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se zaměřuje na ekonomické dopady případného zastavení dodávek energetických surovin z Ruské federace do Evropy a představuje modelovou simulaci pro eurozónu.

 
PDF, 1,7 MB
 

Covid, inflace, válka na Ukrajině: nastal čas na novou debatu o euru?

Česká národní banka ve spolupráci s Českou společností ekonomickou vás zve na debatu o euru a otázkách souvisejících s jeho přijetím v České republice, které se zúčastní světově uznávaný odborník na eurozónu Paul De Grauwe a člen Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Debatu bude moderovat viceguvernér ČNB Marek Mora. Uskuteční se 24. května od 10.00 v Kongresovém centru ČNB.

 
POZVÁNKA
 

Pozvánka: Otevření Návštěvnického centra

Již tuto sobotu 21. května zahájí provoz nové Návštěvnické centrum ČNB. Přijměte naše pozvání a zúčastněte se jeho slavnostního otevření!

CELÁ ZPRÁVA POZVÁNKA
 
 
 

Očekávané události

 
25. 5. 2022
 
26. 5. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB