Týdenní souhrn
(6. – 10. 3. 2023)

 
 

ČNB ponechává sazbu proticyklické kapitálové rezervy na 2,5 %

Bankovní rada České národní banky rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy pro expozice umístěné v České republice na úrovni 2,5 %. Při svém rozhodnutí vzala v úvahu současnou pozici české ekonomiky ve finančním cyklu, rozsah naakumulovaných úvěrových rizik v bilanci bankovního sektoru a vývoj jeho zranitelnosti.

TISKOVÁ ZPRÁVA OPATŘENÍ
 

Průzkum CVVM: České národní bance důvěřují téměř dvě třetiny lidí

Česká národní banka se těší vysoké důvěře veřejnosti. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu, který zveřejnila agentura CVVM. Důvěru ČNB vyjádřilo 65 % veřejnosti, což je o čtyři procentní body více než při posledním podobném šetření CVVM v roce 2019.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Eva Zamrazilová: Silná koruna za nás odpracovala trojí zvýšení sazeb

„Tím, že jsme posílili kurz koruny, jsme de facto zvýšili úvěrovou sazbu minimálně o 75 bazických bodů, kurz za nás tak vlastně odpracoval alespoň trojí zvýšení sazeb,“ řekla viceguvernérka Eva Zamrazilová v rozhovoru pro server Info.cz.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

„Jednoznačně odmítám zpochybňování kredibility banky. ČNB plní svůj mandát a všichni členové bankovní rady pracují bez omezení výkonu funkce,“ uvedl Jan Kubíček pro Newstream. „Při současných podmínkách se mi jeví úroveň sazeb jako dostatečně přísná,“ řekl k současnému nastavení měnové politiky.

 
ROZHOVOR
 

Oldřich Dědek: Silácké výroky inflaci neporazí

„Ukazuje se, že prudké zvyšování sazeb na současnou inflaci neplatí, ČNB přece nemůže ovlivnit světové ceny surovin. Karta se ale obrací a politika ČNB se ukazuje jako správná,“ napsal v komentáři pro Seznam Zprávy bývalý člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek.

 
KOMENTÁŘ
 

Inflace v únoru 2023 lehce nad prognózou

Pravidelný komentář České národní banky k aktuálnímu cenovému vývoji. Inflace ve srovnání s lednem zpomalila, nadále se však nacházela vysoko nad horní hranicí tolerančního pásma cíle ČNB. Po očištění o primární dopady změn nepřímých daní spotřebitelské ceny v únoru meziročně vzrostly rovněž o 16,7 %.

 
KOMENTÁŘ
 

čnBlog – Budou jednou kvantové počítače řídit devizové rezervy? (třetí díl)

Ve svých předchozích textech Martin Veselý z odboru řízení rizik ČNB seznámil zájemce s tím, zda a jak by se v budoucnu mohly kvantové počítače uplatnit ve finančnictví. Nyní se zaměřuje na aplikaci kvantových algoritmů v optimalizaci portfolia a ukazuje možné využití při hledání měnové struktury devizových rezerv.

 
ČNBLOG
 

Publikace ekonomického výzkumu – Working Paper 2/2023

Tento článek ukazuje výhody kvantilové regrese s více výstupy pro makroekonomickou analýzu. Přirozeným předmětem zkoumání touto metodou je domácí finanční cyklus, který je charakterizován společným vývojem úvěrů a cen nemovitostí. Michal Franta konkrétně zkoumá okraje sdruženého rozdělení růstu cen rezidenčních nemovitostí a růstu úvěrů domácnostem v USA od konce 70. let 20. století s cílem osvětlit vývoj systémového rizika a jeho vazby na různé ekonomické a finanční faktory.

 
WORKING PAPER
 

Upozornění na aktivity subjektu vystupujícím pod názvem Partners Market

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem „Partners Market“, který na webových stránkách https://partners-market.com/cz nabízí obchodování s měnovými páry (forex), akciemi a kryptoměnami, nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb, ani nedisponuje žádným jiným povolením k činnosti na finančním trhu v České republice. Případná investice není ze zákona pojištěna ani jinak chráněna. 

 
UPOZORNĚNÍ
 

Ze sociálních sítí

ČNB – „Nepočítejte s tím, že po opadnutí současné inflační vlny se úrokové sazby automaticky zase vrátí na velmi nízké úrovně. Svět se změnil,“ upozornil viceguvernér Jan Frait účastníky dnešního semináře Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí, který se konal v ČNB.


ČNB – Návštěvnické centrum ČNB, které za dva měsíce oslaví své první narozeniny, dnes přivítalo návštěvnici s úctyhodným pořadovým číslem 50 000. Přivítat a poblahopřát jí přišel viceguvernér Jan Frait a ředitelka Návštěvnického centra Dita Vejnárková.

 
 
 

Očekávané události

 
13. 3. 2023
 
14. 3. 2023
 
15. 3. 2023
 
16. 3. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB