Týdenní souhrn
(20. – 24. 5. 2024)

 
 

Tomáš Holub: Vstup do eurozóny je otázka na politiky

„Za sebe bych si dokázal představit, že na konci letošního roku bude základní sazba ČNB i o něco níže, než 4,5 procenta,“ řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu člen bankovní rady České národní banky Tomáš Holub. V rozhovoru také uvedl, že tempo snižování úrokových sazeb může v dalším průběhu roku zvolnit. „Dříve nebo později určitě přejdeme z tempa 50 bodů na 25. Jestli to bude už v červnu, to bych nepředjímal,“ poznamenal. V pořadu se Tomáš Holub vyjádřil rovněž k debatám o vstupu do eurozóny.

 
ROZHOVOR
 

Tomáš Holub: Prognóza ekonomického vývoje v ČR a měnová politika ČNB

Prezentace člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba přednesená na setkání ekonomických odborů krajských úřadů ve Dvoře Králové dne 23. května 2024.

 
PDF, 3 MB
 

Petr Král, Jakub Matějů: Rok 2023 pohledem měnové politiky a ohlédnutí o 400 let zpět

„Česká ekonomika za šoky spojené s obdobím pandemie a následnou energetickou krizí eskalovanou ruskou agresí na Ukrajině zaplatila svoji cenu. To vše se však bude již v letošním roce postupně napravovat,“ píší v příspěvku pro ročenku Top Finance ředitel sekce měnové Petr Král a náměstek ředitele sekce měnové Jakub Matějů. 

 
ČLÁNEK
 

Zdeněk Pikhart: Zatímco odhadujeme nejpravděpodobnější výkon, realita světa je často složitější

Vyjma hlavního scénáře existuje i celá řada alternativních možností vývoje, které mohou mít v dobách zvýšených nejistot značnou šanci uskutečnění. „Jinými slovy optimální měnovou politiku nelze mechanicky nastavovat pouze podle hlavního predikčního scénáře,“ řekl ředitel odboru měnové politiky a fiskálních analýz Zdeněk Pikhart v rozhovoru pro Bankovnictví.

 
ROZHOVOR
 

Ekonomická data takřka v reálném čase. Pro ČNB neuvěřitelně cenná věc

Karetní společnost Mastercard se v covidových dobách spojila s Českou národní bankou a dalšími veřejnými institucemi, aby poskytla aktuální informace o spotřebitelském chování. Získává je z agregovaných a anonymizovaných dat z platebních karet, což ve spolupráci s centrální bankou znamenalo významný posun v přehledu o tom, co se aktuálně na trhu děje.

 
ČLÁNEK
 

Luboš Komárek: 20 let v EU: Slavíme bez eura – eurozóna na dohled?

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů sekce měnové Luboše Komárka na konferenci Euro očima českého businessu: Oslavte s námi 20 let ČR v EU, která se uskutečnila 23. května na Vysoké škole ekonomické v Praze.

 
PDF, 1,1 MB
 

Globální ekonomický výhled 5/2024

Květnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se poohlíží za dvacetiletým členstvím České republiky, Maďarska, Polska a Slovenska v EU. Obsah článku připomíná, že nejvyšší prospěch pro celou EU přinášejí tzv. čtyři svobody, tedy volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a osob.

 
PDF, 2 MB
 

Přijďte s námi oslavit 2. narozeniny Návštěvnického centra

Bohatý celodenní program plný vzdělávacích a tvořivých aktivit, soutěží, prohlídek stálých i krátkodobých výstav, zábavy a nových informací pro celou rodinu. Tak budou vypadat 2. narozeniny Návštěvnického centra České národní banky (ČNB) v sobotu 1. června. Součástí programu bude slavnostní vyhlášení vítěze druhého ročníku Ceny guvernéra ČNB za mimořádný přínos pro rozvoj finanční a ekonomické gramotnosti. Vstup je zdarma.

 
PODROBNOSTI
 

Brněnská muzejní noc přilákala do ČNB stovky návštěvníků

Téměř 500 lidí navštívilo v sobotu 18. května brněnské expozice Návštěvnického centra ČNB. Využili nabídky komentovaných prohlídek a doprovodných aktivit připravených speciálně pro příležitost konání Brněnské muzejní noci.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Přihlaste se na stáž do ČNB

I v roce 2024 mohou studenti vysokých škol absolvovat stáž v České národní bance. A to v oblasti statistiky, ekonomie, finančního práva, komunikace a marketingu, IT a mnohé další. ČNB stáže nabízí od roku 2022 a má na ně velmi dobré ohlasy. Loni tak deset vysokoškoláků získávalo zkušenosti hned v devíti bankovních sekcích.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

Tisíc korunových mincí pro novomanžele jako danajský dar? Přečtěte si, s čím je třeba počítat, a podělte se s námi v komentářích o svatební dary, které novomanželům z vaší zkušenosti způsobí více starostí než radosti.


Máte dost síly na to, abyste uzvedli cihlu zlata. Přijďte si to vyzkoušet na den dětí v sobotu 1. června do Návštěvnického centra, které oslaví své druhé narozeniny!


Brněnská muzejní noc 2024

 
 
 

Očekávané události

 
28. 5. 2024
 
30. 5. 2024
 
31. 5. 2024
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB