Týdenní souhrn
(22. – 26. 8. 2022)

 
 

čnBlog – Inflace v ČR: cyklický či acyklický příběh?

Guvernér ČNB Aleš Michl a jeho poradce Tomáš Adam shrnují v blogovém příspěvku svůj pohled na příčiny současné inflace: "Vysoká míra inflace v ČR odráží zejména průsak vysokých cen energií a dalších nákladů do cen a očekávání silné poptávky po lockdownech. Ohledně skutečné síly domácí poptávky máme několik otazníků.”

 
ČNBLOG
 

Jak bankéři v srpnu 1968 rozváželi po republice data

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Publikace ekonomického výzkumu – Working Paper 7/2022

Článek představuje jednoduchý redukovaný model korekce chyb pro prognózování nominálních měnových kurzů. Soustředíme se na osm významných měnových párů (AUD/USD, CAD/USD, CHF/USD, EUR/USD, GBP/USD, NZD/USD, SEK/USD a JPY/USD) a empiricky dokládáme statisticky a ekonomicky významnou predikovatelnost měnových kurzů ve střednědobém a dlouhodobém horizontu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Eva Zamrazilová v pořadu Otázky Václava Moravce

Viceguvernérka Eva Zamrazilová bude v neděli 28. 8. hostem pořadu Otázky Václava Moravce. Diskuse o současné ekonomické situaci, inflaci a měnové politice s Evou Zamrazilovou a dalšími hosty začíná ve 12.40 na ČT24.

 

Bankovky 5000 Kč s úzkým stříbřitým proužkem zůstávají v platnosti

Bankovky 5000 Kč zůstávají i po 1. červenci 2022 v oběhu jak ve variantě s úzkým, tak s širším stříbřitým proužkem. Pravidla pro nakládání s nimi se nemění a je tedy možné s nimi i nadále standardně platit za nákup zboží a služeb. Jak již dříve uvedla Česká národní banka, ukončení platnosti bankovek s úzkým stříbřitým proužkem se pětitisícikoruny netýká.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Prázdniny v Návštěvnickém centru ČNB

Seznamte se s Českou národní bankou! Pro období prázdnin jsme pro vás v expozicích ČNB připravili speciální program.

A nebo chcete raději zůstat venku a zkusit vypátrat členy finančního gangu? Potom si zahrajte naši venkovní únikovou hru a vydejte se po Praze po stopách zločinců, kteří se snaží připravit lidi o peníze.

PRÁZDNINOVÝ PROGRAM VENKOVNÍ ÚNIKOVKA
 
 
 

Očekávané události

 
30. 8. 2022
 
31. 8. 2022
 
1. 9. 2022
 
2. 9. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB