Týdenní souhrn
(5. – 9. 9. 2022)

 
 

Prezident Bundesbank v ČNB

Bankovní rada ČNB se v pátek setkala s prezidentem německé centrální banky Joachimem Nagelem. Tématy společné pracovní snídaně byly hospodářská situace, měnová politika, dopady energetické krize. Prezident Deutsche Bundesbank Joachim Nagel se v Praze účastní setkání guvernérů evropských centrálních bank, které probíhá paralelně s jednáním skupiny ministrů financí zemí Evropské unie ECOFIN.

 

Zápisky z Jackson Hole – 2. díl

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Prezentace Měnová politika ČNB v časech rozbouřené inflace

Prezentace člena bankovní rady ČNB Oldřicha Dědka Měnová politika ČNB v časech rozbouřené inflace pro konferenci Rozpočet a vize měst a obcí.

 
PDF, 1 MB
 

Inflační očekávání finančního trhu – srpen

Údaje získané ze srpnového šetření naznačují, že analytici v ročním horizontu opět očekávají vyšší tempo inflace než před měsícem. V tříletém horizontu se prognóza růstu spotřebitelských cen ani tentokrát nemění. Odhad ekonomického růstu v letošním roce byl navýšen, zatímco výhled na příští rok je méně optimistický. Úrokové sazby ČNB podle odhadů na příštím zasedání měnit nebude.

 
PDF, 899 kB
 

čnBlog – Rizika cizoměnových úvěrů nelze podceňovat

Současné ekonomické prostředí spojené s vyššími úrokovými sazbami z korunových úvěrů může lákat k úvahám, zda-li by nebylo výhodnější čerpat úvěr v cizí měně vzhledem k nižším úrokovým sazbám v zahraničí. Blog autorů ze sekce dohledu nad finančním trhem - Zuzany Silberové, Jana Sobotky a Ireny Wasserbauerové - se snaží ukázat, že úvaha o cizoměnovém úvěru musí být mnohem komplexnější, než jen  vypočítat rozdíl mezi domácími a zahraničními úrokovými sazbami. 

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Devizové trhy v éře FinTechu

Narušily fintechové startupy zavedenou hierarchii na devizových trzích? Alexis Derviz ze sekce měnové ČNB mapuje změny v oblasti FinTechu, jejichž ekonomický význam pro obchodování na devizových trzích bude pravděpodobně trvalý.

 
ČNBLOG
 
 
 

Očekávané události

 
12. 9. 2022
 
13. 9. 2022
 
14. 9. 2022
 
15. 9. 2022
 
16. 9. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB