Týdenní souhrn
(31. 10. – 4. 11. 2022)

 
 

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním jednání ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7  %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

Karina Kubelková vysvětluje měnověpolitické rozhodnutí pro Českou televizi

Rozhovor členky bankovní rady Kariny Kubelkové pro pořad Byznys ČT24 Speciál o měnověpolitickém jednání bankovní rady. “Zatím se většina bankovní rady shodla na tom, že čísla ukazují, že budeme schopni v horizontu prognózy dosáhnout našeho inflačního cíle dvou procent. To je i důvod, proč jsme ponechali úrokové sazby na stávající úrovni,” komentuje.

 
ROZHOVOR
 

Prognóza ČNB – podzim 2022

ČNB zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Opírá se o ni rozhodnutí o nastavení měnové politiky přijaté bankovní radou.

 
PROGNÓZA
 

Aktuální makroekonomický výhled ČNB a jeho rizika

S týdenním předstihem zveřejňujeme úvodní kapitolu Zprávy o měnové politice „Rozhodnutí, aktuální výhled a jeho rizika“, jejímiž autory jsou Dana Hájková, ředitelka odboru měnové politiky a fiskálních analýz, Petr Král, ředitel sekce měnové, boxy a tabulku klíčových makroindikátorů. Plné znění Zprávy o měnové politice bude zveřejněno 11. 11. 2022.

 
ÚVODNÍ KAPITOLA ZPRÁVY
 

Setkání s analytiky

V pátek 4. 11., den po měnověpolitickém jednání bankovní rady, představila novou prognózu ČNB viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová a ředitel měnové sekce Petr Král. Členové bankovní rady a zástupci sekce měnové se setkávají s analytiky u příležitosti zveřejnění nové prognózy čtyřikrát ročně.

PREZENTACE (PDF, 5 MB) VIDEO
 

Osobnostmi země jsou i Havel, Klaus a Zeman

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Inflační očekávání finančního trhu – říjen

Z výsledků říjnového průzkumu vyplývá, že po relativně delší době došlo k poklesu očekávaného tempa inflace, a to jak v ročním, tak i tříletém horizontu. Zároveň se snížil výhled ekonomického růstu v příštím roce. Odhad na letošní růst zůstává nezměněn. Naprostá většina dotázaných respondentů odhaduje, že ČNB své základní úrokové sazby na listopadovém měnověpolitickém zasedání nezmění. Další jejich pohyb by měl směřovat dolů, ovšem později a pomaleji, než se původně očekávalo.

 
PDF, 979 kB
 

ČNBvlog – Investování do alternativních fondů

Pokud se chcete pustit do investování, měli byste vědět, že existují i oblasti mimo dosah dohledu ČNB. Jednou z nich je správa majetku, kterou provádějí společnosti podle § 15 zákona o investičních společnostech a investičních fondech, tzv. patnáctkáři. Na co si dát pozor?

 
ČNBVLOG
 

Pozvánka na seminář v ČNB

Česká národní banka ve spolupráci s Českou společností ekonomickou zve na seminář profesora Michaela Webera (University of Chicago) na téma Effective Monetary Policy Communication: The Role of the Message, Medium, and Messenger. Seminář bude moderovat viceguvernér ČNB Marek Mora. Akce se uskuteční 25. listopadu od 10.00 v Kongresovém centru ČNB. Vstup je možný pouze po předchozí registraci.

 
REGISTRACE
 
 
 

Očekávané události

 
7. 11. 2022
 
8. 11. 2022
 
10. 11. 2022
 
11. 11. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB