Týdenní souhrn
(30. 1. – 3. 2. 2023)

 
 

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

Rozhovor Oldřicha Dědka pro Byznys ČT24

Člen bankovní rady Oldřich Dědek zhodnotil v rozhovoru pro pořad Byznys ČT24 měnověpolitické jednání bankovní rady, která ve čtvrtek 2. února rozhodla o ponechání základních úrokových sazeb beze změny. Toto jednání bylo zároveň posledním měnověpolitickým rozhodováním Oldřicha Dědka, jehož druhý mandát v ČNB skončí 12. února.

 
ROZHOVOR
 

Prognóza ČNB – zima 2023

ČNB zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Opírá se o ni rozhodnutí o nastavení měnové politiky přijaté bankovní radou.

 
PROGNÓZA
 

Inflace v průběhu letošního roku výrazně zpomalí

S týdenním předstihem zveřejňujeme úvodní kapitolu Zprávy o měnové politice „Rozhodnutí, aktuální výhled a jeho rizika“, jejímiž autory jsou Dana Hájková, ředitelka odboru měnové politiky a fiskálních analýz, Petr Král, ředitel sekce měnové, boxy a tabulku klíčových makroindikátorů. Plné znění Zprávy o měnové politice bude zveřejněno 10. února. 2023.

 
ÚVODNÍ KAPITOLA ZPRÁVY
 

Ministr financí na jednání bankovní rady

Jednání bankovní rady ČNB se dne 2. února 2023 vedle sedmi jejích členů účastnil také ministr financí Zbyněk Stanjura. Jednalo se o standardní návštěvu ministra financí, který se na základě zákona o ČNB může stejně jako jiný pověřený člen vlády účastnit zasedání bankovní rady, a to s poradním hlasem.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Setkání s analytiky

V pátek 3. února, den po měnověpolitickém jednání bankovní rady, představil novou prognózu ČNB člen bankovní rady Oldřich Dědek, ředitel měnové sekce Petr Král a ředitel odboru makroekonomických prognóz Karel Musil. Členové bankovní rady a zástupci sekce měnové se setkávají s analytiky u příležitosti zveřejnění nové prognózy čtyřikrát ročně.

PREZENTACE (PDF, 5 MB) VIDEO
 

Libor Holub: Banky pád cen bytů ustojí

Ředitel sekce finanční stability ČNB Libor Holub v rozhovoru pro HN vysvětluje nastavení hypotečních limitů a proč je pro centrální banku důležité sledovat vývoj na nemovitostním trhu. „Jsme si vědomi společenských důsledků, nemůžeme od nich odhlížet. Ale není to to zásadní, co bereme v potaz při rozhodování. Náš pohled je dlouhodobější a není tolik o tom, jestli pokles cen může být 5, nebo 7 % a zda to bude teď, nebo za několik měsíců, ale spíš jestli to bankovní sektor unese.“

 
ROZHOVOR
 

Inflační očekávání finančního trhu – leden

Získané údaje z lednového šetření naznačují jasný pokles roční prognózy inflace. I v tříletém časovém horizontu se předpokládaná cenová dynamika snížila, ovšem v menším rozsahu. V letošním roce analytici nadále počítají s hospodářskou stagnací, která by se v roce 2024 měla proměnit ve více než dvouprocentní ekonomický růst. Změna základních úrokových sazeb se na následujícím měnověpolitickém zasedání neočekává.

 
PDF, 915 kB
 

čnBlog – Ovlivňuje plošnost a razance zpřísnění měnových podmínek jejich dopad na globální ekonomiku?

V letech 2021 a 2022 došlo k jedné z historicky nejplošnějších a nejprudších epizod globálního utahování měnových podmínek. Jaké může mít dopady? Se zaměřením na kurzový kanál a rychlost transmise o tom pojednávají Soňa Benecká, Martin Kábrt, Luboš Komárek a Petr Polák ze sekce měnové ČNB.

 
ČNBLOG
 

Zveřejnění interních protokolů z roku 2016

Česká národní banka zveřejnila podrobné protokoly ze všech osmi měnověpolitických jednání bankovní rady konaných v roce 2016 a související podklady pro její tehdejší rozhodování.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 4. čtvrtletí roku 2022

ČNB uveřejnila vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 4. čtvrtletí roku 2022 za oblast poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, poskytování investičních služeb a distribuce pojištění.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Odbor správy majetku v sekci správní povede Karel Mařík

Ředitelem odboru správy majetku České národní banky se od 1. února 2023 stane Karel Mařík. O jeho jmenování rozhodla bankovní rada ČNB na jednání 19. ledna 2023. Dosavadní ředitel tohoto odboru Václav Albrecht se vzdal této funkce ke konci ledna.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB vydá výroční bankovku 1 000 Kč s přítiskem kolku

Přesně 30 let od zahájení úspěšného rozdělení česko-slovenské měny vydá Česká národní banka novou bankovku 1 000 Kč s přítiskem v podobě bankovkového kolku a výročního loga. K dostání bude od 8. února 2023 výměnou za jiné české bankovky nebo mince v hodnotě 1 000 Kč na pokladnách všech pracovišť ČNB, a to do vyčerpání zásob. V našem vlogu se můžete podívat, jak probíhala její výroba a dozvíte se tam i další informace o bankovce.

POPIS 1000 Kč ČNBvlog
 

Výstava „Rozděleno! Vznik české a slovenské měny v roce 1993“

ČNB pořádá k výročí 30 let od zahájení úspěšného rozdělení česko-slovenské měny výstavu Rozděleno! Vznik české a slovenské měny v roce 1993. Výstava vznikla ve spolupráci se Státní tiskárnou cenin a Českou mincovnou. Naváží na ni programy pro odbornou i laickou veřejnost, jako např. odborné semináře, workshopy a přednášky. Více informací o výročí 30 let ČNB a české měny najdete na webu www.cnb.cz/30let.

Kdy: od 8. února 2023, vždy od úterý do pátku 9.00 – 17.00, v sobotu 10.00 – 18.00

Kde: Návštěvnické centrum ČNB, Na Příkopě 28, Praha 1

 
WEB 30 LET ČNB
 

Ze sociálních sítí

A. Michl – Gratuluji za celou ČNB Petru Pavlovi ke zvolení prezidentem České republiky. Přeji mu hodně úspěchů v práci ve prospěch občanů.


A. Michl – Nechtěl jsem to nijak propagovat.

 
 
 

Očekávané události

 
6. 2. 2023
 
7. 2. 2022
 
8. 2. 2023
 
9. 2. 2023
 
10. 2. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB