Týdenní souhrn
(27. – 31. 3. 2023)

 
 

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

 
PODROBNOSTI
 

Rozhovor Jana Fraita pro Byznys ČT24 Speciál

Viceguvernér Jan Frait byl hostem pořadu Byznys ČT24 Speciál, kde vysvětloval měnověpolitické rozhodnutí bankovní rady a diskutoval o aktuální situaci v bankovním sektoru v ČR i ve světě.

 
ROZHOVOR
 

ČNB zveřejňuje Roční zprávu o výsledku hospodaření a Roční účetní závěrku za rok 2022

ČNB zveřejňuje Roční zprávu o výsledku hospodaření a Roční účetní závěrku na svých webových stránkách poté, co je doručí do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflační očekávání finančního trhu – březen

Z výsledků březnového průzkumu vyplývá, že očekávaná míra inflace se v ročním i tříletém časovém horizontu mírně snížila. To při očekávání většího poklesu základních úrokových sazeb ČNB v průběhu následujících dvanácti měsíců a zároveň v kombinaci s oslabením kurzu koruny nad hladinu 24 CZK za EUR. Průměrná roční prognóza kurzu koruny se ale v porovnání s minulým šetřením posunula na silnější úroveň. Odhad výkonu domácí ekonomiky v letošním roce se nemění, ovšem výhled na příští rok je optimističtější.

 
PDF, 609 kB
 

Upozornění na aktivity

Česká národní banka upozorňuje veřejnost na aktivity těchto subjektů:

  • Rise Standard
  • Global News Trade
  • Cointology Ltd.
 
UPOZORNĚNÍ
 

Ekonomický bulletin ECB – březen

Na stránce ČNB v EU a mezinárodní vztahy bylo zveřejněno české shrnutí Ekonomického bulletinu, které informuje o měnověpolitických opatřeních Evropské centrální banky přijatých v březnu 2023.

 
PDF, 397 kB
 

Výuková videa Návštěvnického centra ČNB pomohou pedagogům s ekonomickými tématy

Návštěvnické centrum ČNB rozšířilo svou nabídku na podporu finanční a ekonomické gramotnosti o nový výukový cyklus „Svět peněz a ekonomiky“. Na závěrečné konferenci Global Money Week ho vyučujícím představila ředitelka Návštěvnického centra Dita Vejnárková.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Pozvánka: Odborná konference 30 let ČNB – cesta českého bankovnictví

Česká národní banka vás zve na odbornou konferenci, která 17. dubna 2023 v Kongresovém centru ČNB nabídne příležitost k ohlédnutí za transformačním obdobím bankovního sektoru či světovou finanční krizí. Stranou nezůstanou ani stávající a budoucí výzvy, které před bankami včetně té centrální stojí. Registrace spuštěna.

 
REGISTRACE
 

Ze sociálních sítí

Deutsche Bundesbank – Der Vorstand der tschechischen Nationalbank ist zu Gast – bei dem Austausch mit dem Bundesbank-Vorstand geht es u.a. um Geld- und Fiskalpolitik, die Finanzstabilitat in CZ und DE sowie den digitalen Euro

 
 
 

Očekávané události

 
3. 4. 2023
 
4. 4. 2023
 
6. 4. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB