Týdenní souhrn
25. – 29. 4. 2022

 
 

Růst sazeb jako výstup na osmitisícovku – jsme vysoko a vzduch řídne

Rozhovor viceguvernéra Tomáše Nidetzkého pro týdeník Ekonom o inflaci, měnové politice, kurzu koruny a komunikaci měnové politiky: Často se setkáváme s tím, že lidé nechápou, že to, co děláme, nefunguje jako vypínač. Inflační stroj má dlouhý doběh. Zvyšováním sazeb ovlivňujeme inflaci až za rok či rok a půl. Poprosil bych veřejnost, aby měla trpělivost, než se naše kroky začnou projevovat v ekonomice. Věřím, že budeme jednou z prvních zemí, kde bude inflace klesat.“

 
ROZHOVOR
 

M. Mora – Diskuse o sazbách nebude v květnu jednoduchá

ČNB nyní stojí před otázkou, zda a jak moc ještě zvyšovat úrokové sazby kvůli rostoucí inflaci, když pokles reálných příjmů bude chladit domácí poptávku. „Dovedu si představit, že teď v květnu nebudeme zvyšovat sazby vůbec. Ale dovedu si také představit, že zvýšíme třeba o procentní bod. Nezdá se mi to moc pravděpodobné, ale může se to stát,“  řekl viceguvernér Marek Mora v rozhovoru pro Reuters.

 
ROZHOVOR (anglicky)
 

T. Holub – Inflační vývoj vyžaduje další zvýšení sazeb

Rozhovor člena bankovní rady Tomáše Holuba pro agenturu Bloomberg: „Očekávám širší spektrum názorů během debaty. Ale za mě je dalších 50 bazických bodů spíše spodní mez toho, o čem se budeme v dané situaci muset bavit. Tržní ocenění, které vidí vrchol sazeb někde kolem 6 %, je za mě celkem realistické.“

 
ROZHOVOR (anglicky)
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 5. května 2022

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 5. května 2022 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

T. Nidetzký – Inflace a makroekonomický vývoj 

Prezentace viceguvernéra Tomáše Nidetzkého pro přednášku na Vysoké škole ekonomické dne 27. dubna 2022. 

 
PREZENTACE
 

Globální ekonomický výhled – duben 2022

Dubnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Tematická část tohoto vydání dává nahlédnout pod pokličku vývoje hudebního průmyslu v posledních dvou desetiletích, který byl postupně ovlivňován novými technologiemi a v posledních dvou letech i pandemií koronaviru.

 
PDF, 1,5 MB
 

Publikace ekonomického výzkumu – Working Paper 4/2022

Jaromír Baxa a Jan Žáček ve svém článku vyhodnocují, do jaké míry centrální banky uplatňující režim cílování inflace použily úrokové sazby v reakci na vývoj finančních nerovnováh, a to nad rámec odezvy skrze konvenční složky Taylorova pravidla.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na podvodné jednání

Česká národní banka a Československá obchodní banka upozorňují veřejnost na podvodný email, který zneužívá jméno viceguvernéra ČNB Tomáše Nidetzkého a obchodní značku ČSOB k vylákání citlivých osobních informací klientů ČSOB, pravděpodobně přihlašovacích údajů k internetovému bankovnictví.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Pozvánka: Slavnostní otevření Návštěvnického centra

Již 21. května zahájí provoz nové Návštěvnické centrum ČNB. Přijměte naše pozvání a zúčastněte se jeho slavnostního otevření!

 
POZVÁNKA
 
 
 

Očekávané události

 
3. 5. 2022
 
5. 5. 2022
 
6. 5. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB