Týdenní souhrn
28. 2. – 4. 3. 2022

 
 

T. Holub – Porosteme pomaleji a míra inflace bude vyšší

„Bude teď důležité udržet víru veřejnosti v to, že vzedmutí inflace je jen dočasné a že zpomalí,“ říká člen bankovní rady Tomáš Holub v kontextu války na Ukrajině pro Hospodářské noviny.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB intervenuje na devizovém trhu proti oslabování koruny

ČNB sděluje, že je aktivní na devizovém trhu a provádí operace, aby tlumila nadměrné výkyvy kurzu a oslabování koruny. Tato aktivita ČNB je nezbytná pro plnění jejích zákonných cílů.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNB zahájila kroky k odejmutí licence Sberbank CZ

ČNB zahájila kroky směřující k odejmutí povolení společnosti Sberbank CZ, a.s. působit jako banka. V souvislosti s tím ČNB vydala předběžné opatření, kterým ČNB bance zamezila nakládání s aktivy a pasivy, včetně poskytování nových úvěrů a přijímání vkladů.

TISKOVÁ ZPRÁVA ČASTÉ DOTAZY INFORMACE
 

Informace ke kurzům devizového trhu

Česká národní banka pozastavila od 2. 3. 2022 vyhlašování kurzu ruského rublu vůči české koruně v kurzech devizového trhu z důvodu velké nespolehlivosti cen ruského rublu na devizovém trhu. Obdobný krok oznámila dne 2. 3. 2022 také Evropská centrální banka.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Prohlášení ČNB k tuzemskému bankovnímu sektoru

ČNB v souvislosti se situací ve Sberbank ubezpečuje veřejnost, že se v tomto případě jedná o izolovaný problém způsobený externími, geopolitickými faktory a že český finanční sektor je stabilní, silný a zdravý. Tuzemské banky jsou dlouhodobě vybavené vysokou úrovní kapitálu a likvidity, které je činí velmi odolnými i v současné situaci. Tuzemské banky patří i v rámci Evropské unie stabilně k nejziskovějším, což dále přispívá k jejich dlouhodobé stabilitě.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Oznámení Garančního systému finančního trhu

Garanční systém finančního trhu obdržel Oznámení České národní banky o neschopnosti Sberbank CZ, a.s., dostát závazkům vůči oprávněným osobám. Do sedmi pracovních dní bude zahájena výplata náhrad vkladů.

 
Garanční systém
 

Výzva k důsledné implementaci omezujících opatření v souvislosti s eskalací konfliktu na Ukrajině

ČNB upozorňuje všechny finanční instituce na zvýšenou potřebu účinného a důsledného naplňování povinností vyplývajících z omezujících opatření (mezinárodních sankcí) platných a účinných v České republice.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

P. Král – Válka na Ukrajině posouvá krátkodobý výhled inflace vzhůru

Ředitel sekce měnové Petr Král v rozhovoru pro E15: "Ceny ropy, plynu a elektřiny se po napadení Ukrajiny vydaly opět strmě směrem vzhůru a i aktuální oslabení kurzu koruny vůči euru a vůči dolaru může mít krátkodobé proinflační dopady."

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Hrubý domácí produkt ve 4. čtvrtletí 2021 zhruba v souladu s prognózou ČNB

Komentář ČNB ke zveřejněným údajům o HDP za 4. čtvrtletí roku 2021

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Upozornění na zvýšenou hrozbu kybernetických útoků v souvislosti s eskalací konfliktu na Ukrajině

ČNB upozorňuje všechny finanční instituce na zvýšenou hrozbu kybernetických útoků v souvislosti s eskalací konfliktu na Ukrajině a celkově napjatou mezinárodní situaci.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Počet padělaných bankovek se zvýšil, českou měnu je ale i nadále těžké falšovat

V roce 2021 bylo na území České republiky zadrženo celkem 6 836 kusů padělaných a pozměněných bankovek a mincí různých měn a nominálních hodnot. Oproti předchozímu roku se počet padělků zvýšil o 5 447 kusů. Toto zvýšení je především důsledkem policejní akce, při níž bylo zadrženo velké množství padělaných bankovek eura.

TISKOVÁ ZPRÁVA PREZENTACE ČASTÉ DOTAZY
 

Inflační očekávání finančního trhu – únor

Výsledné údaje únorového šetření naznačují, že analytici v ročním horizontu očekávají zpomalení inflace k horní hranici tolerančního pásma. Většina dotázaných respondentů počítá, že na březnovém zasedání BR dojde ještě k jednomu zvýšením 2T repo sazby, a to o 25 bazických bodů. Rizika zůstávají zvýšená, lze mezi ně zařadit možné pokračování problémů v mezinárodním obchodě, vliv vysokých cen energií, dopad vývoje kurzu koruny či zvýšených úrokových sazeb ČNB. Největší riziko však aktuálně představuje samozřejmě geopolitický vývoj. (pdf, 956 kB)

 
PDF (956 kB)
 

Personální změna v sekci dohledu nad finančním trhem II od 1. 3. 2022

Organizační změnou v sekci dohledu nad finančním trhem II, která vstoupila v platnost dne 1. lednu 2022, vznikly rozdělením odboru dohledu nad kapitálovým trhem dva odbory – odbor dohledu a kontroly obchodníků s cennými papíry a odbor dohledu a kontroly fondového investování. Ředitelem nového odboru dohledu a kontroly obchodníků s cennými papíry se k 1. březnu 2022 stává Martin Košař. O této personální změně rozhodla bankovní rada ČNB na svém jednání 24. února 2022.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Víte, odkud se berou peníze a co je to RPSN? Ne? Tak se dívejte!

ČNB přichází vůbec poprvé s vlastním seriálem o penězích na podporu finanční gramotnosti. Cyklus krátkých zábavně-vzdělávacích videí je určený pro žáky 2. stupně ZŠ a prvních ročníků SŠ. V roli sebevědomého žáka účinkuje herec Lukáš Pavlásek a jako jeho „učitel“ vystupuje člen bankovní rady ČNB Aleš Michl. První díl „Zrození peněz“ je od dnešních 19.00 volně přístupný na webové stránce www.otanegramota.cz, kanálu Youtube a sociálních sítích Instagram, Facebook a Twitter.

 
www.otanegramota.cz
 
 
 

Očekávané události

 
7. 3. 2022
 
8. 3. 2022
 
10. 3. 2022
 
11. 3. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Studentské stáže v ČNB

Studujete vysokou školu a hledáte praxi, která bude ve vašem životopise rezonovat? Vyzkoušejte si práci po boku těch nejlepších ekonomů v ČR! ČNB nabízí placené stáže pro studenty ekonomických, právnických, ale i technických oborů.

 
PODROBNOSTI
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB