Týdenní souhrn
(16. – 20. 10. 2023)

 
 

Aleš Michl: Cesta k cíli III

„Dosavadní měnová politika zabrala. Inflace klesla od září 2022 z 18 % na 6,9 % v letošním září. Podle prognózy bude příští rok dezinflace pokračovat. Je čas pomalu a rozvážně vykročit dál. Ať už do konce roku mírně, pomalu, rozvážně snížíme sazby, nebo ne, zůstaneme jestřáby, kteří udělají všechno pro to, aby ochránili naši republiku před další velkou inflací,“ řekl guvernér Aleš Michl ve svém projevu na úvod Diskusního fóra ČNB ve Zlíně.

 
PROJEV GUVERNÉRA
 

Diskusní fórum ČNB na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně

V úterý 17. října 2023 se na půdě Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně konalo Diskusní fórum ČNB za účasti guvernéra Aleše Michla, viceguvernéra Jana Fraita, člena bankovní rady Jana Kubíčka a dalších významných ekonomů a hostů.

 
PODROBNOSTI
 

Eva Zamrazilová: Je třeba držet sazby na přísných úrovních po delší dobu

„Přestože celková inflace bude s vysokou mírou pravděpodobnosti v tolerančním pásmu již v první polovině příštího roku, u jádrové inflace očekáváme zvýšené hodnoty po celý příští rok. Proto bude třeba držet sazby na přísných úrovních po delší dobu,“ uvedla viceguvenérka Eva Zamrazilová v rozhovoru pro časopis Bankovnictví.

 
ROZHOVOR
 

Eva Zamrazilová, Jakub Holas: Struktura financování firem a transmise měnové politiky ČNB

Článek viceguvernérky Evy Zamrazilové a poradce bankovní rady Jakuba Holase pro časopis Bankovnictví.

 
ČLÁNEK
 

Tomáš Holub: Nevylučuji, že opatrné snížení sazeb by mohlo přijít ve zbytku roku

„Za sebe nevylučuji, že by to snižování mohlo přijít ještě ve zbytku letošního roku, byť asi pomaleji, než naznačovala naše letní prognóza. Vidím ale určité riziko, že zejména na začátku příštího roku v rámci každoročního lednového přecenění by ceny mohly vyskočit výše, než by odpovídalo plnění dvouprocentního inflačního cíle. I toto je pro mne faktor, proč být se snižováním sazeb zatím opatrný,“ uvedl v rozhovoru pro Roklen 24 člen bankovní rady Tomáš Holub.

 
ROZHOVOR
 

Tomáš Holub: Nedávný prudký nárůst inflace: Poučení pro měnovou politiku

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba pro 19. Mezinárodní konferenci o financích a bankovnictví na Slezské univerzitě v Karviné z 18. října 2023.

 
PDF, 2,2 MB (anglicky)
 

Jan Procházka: Výhled české ekonomiky a jeho rizika

Prezentace člena bankovní rady ČNB Jana Procházky na téma Výhled české ekonomiky a jeho rizika pro ING Česká republika ze 17. října 2023.

 
PDF, 493 kB
 

čnBlog – Inflace v Evropě: vysvětlení rozdílů pomocí různé cenové hladiny a energetické náročnosti

Proč mají evropské země tak rozdílné inflace, přestože v posledních třech letech čelily podobným šokům? Inflaci měříme jako procentuální změnu cenové hladiny. Proto hraje roli nejen to, o kolik korun či eur vzroste cena spotřebního koše, ale i to, kolik koš stál před nákladovým šokem. Část rozdílů v inflacích tedy vysvětluje výchozí cenová hladina, která je nižší u zemí, které vstoupily do EU po roce 2004.

 
ČNBLOG
 

Šetření úvěrových podmínek bank – říjen 2023

Úvěrové standardy bank se u úvěrů podnikům ve třetím čtvrtletí 2023 nezměnily. Poptávka podniků po úvěrech se dle vnímání bank zvýšila. U domácností poptávka po úvěrech na bydlení po déletrvajícím útlumu hypotečního trhu již druhé čtvrtletí v řadě vzrostla. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Globální ekonomický výhled – říjen 2023

Říjnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání vyhodnocuje prudký a dočasný nárůst vládních výdajů na boj s pandemií covid-19. Autor ukazuje, že většinu nového zadlužení už umazala inflace a přecenění dluhopisů, ale konečné rozdělení břemena za covid-19 bude záležet na dalším vývoji.

 
PDF, 1,3 MB
 

Luboš Komárek: Současná inflační vlna: příčiny jejího vzniku a role centrální banky

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů Luboše Komárka na téma Současná inflační vlna: příčiny jejího vzniku a role centrální banky pro Besedu – Nýrsko žije z 20. října 2023.

 
PDF, 1,5 MB
 

Ze sociálních sítí

Zdá se, že zpřísňování měnové politiky centrálních bank přináší ovoce. Svět ale nyní vstupuje do období rozdílného provádění měnové politiky, zaznívá opakovaně na letošním zasedání MMF a Světové banky v Marrákeši, kde ČNB reprezentuje členka bankovní rady Karina Kubelková.


Ať už do konce roku mírně, pomalu, rozvážně snížíme sazby, nebo ne, zůstaneme jestřáby, kteří udělají všechno pro to, aby ochránili naši republiku před další velkou inflací.


Normální stav nejsou nulové či velmi nízké úrokové sazby. V posledních 10 letech jsme měli, s výjimkou krátkého období, úroky pod 1 %. Ukazuje se, že to má negativní vedlejší účinky, řekl člen bankovní rady Jan Kubíček v úvodu panelu na téma Měnová politika a návrat k normálu.


Pokud letos slavíme 30 let ČNB a české koruny, tak mohu jenom říci, že náš bankovní sektor je zdravý, ziskový, moderní a rozmanitý, řekl viceguvernér Jan Frait v projevu, ve kterém shrnul vývoj českého bankovnictví a zahájil tak druhý panel na téma Příběh českého bankovnictví.


Proslovem na Diskusním fóru ČNB na univerzitě ve Zlíně zahájil guvernér ČNB Aleš Michl cestu po Zlínském kraji. Více o cestě v tomto vlákně


Alois Rašín (18. října 1867 – 18. února 1923) byl jedním z Mužů 28. října, autorem prvního zákona nově vzniklého Československa a prvním československým ministrem financí. Dnes by měl narozeniny.


Fotogalerii z Diskusního fóra ČNB na UTB Zlín najdete také na Flickru ČNB

 
 
 

Očekávané události

 
24. 10. 2023
 
25.10. 2023
 
26.10. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB