Týdenní souhrn
20. – 24. 9. 2021

 
 

Guvernér ČNB J. Rusnok k výrokům vicepremiérky a ministryně financí A. Schillerové

Vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka k výrokům vicepremiérky a ministryně financí Aleny Schillerové v Otázkách Václava Moravce ze dne 19. září 2021.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

T. Nidetzký – Inflaci živí „dokonalá bouře“

Viceguvernér Tomáš Nidetzký v rozhovoru pro Seznam Zprávy popsal faktory živící současnou inflaci a odhodlání ČNB proti ní bojovat razantním zvýšením úrokových sazeb: „Dokážu si představit, že tábor, který bude pro razantnější zvýšení sazeb, abychom vyslali jasný signál a ukotvili inflační očekávání, bude tentokrát větší než minule.“ Dalším tématem rozhovoru byly hypotéky.

 
ROZHOVOR
 

V. Benda – Nepřijímáme žádné pokyny ani doporučení od politiků, máme jasný mandát

„Vzhledem k tomu, že je před volbami, stalo se z inflace politické téma. V centrální bance k tomu ale politicky nepřistupujeme, chováme se stejně jako kdykoli jindy,“ zdůraznil v rozhovoru pro Lidové noviny člen bankovní rady ČNB Vojtěch Benda.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

T. Holub – Je namístě růst sazeb o 50 b. b.

Člen bankovní rady T. Holub poskytl rozhovory pro Reuters a pro Aktuálně.cz. Naznačil, že v současné situaci vysoké inflace je namístě i nestandardní nárůst úrokových sazeb o půl procentního bodu, aby ČNB ukotvila inflační očekávání: „Považuji za podstatné vyslat jasný signál, že pro ČNB je klíčovým úkolem hlídání cenové stability.“

AKUTÁLNĚ.CZ REUTERS
 

T. Nidetzký – Mezigenerační hypotéky povedou k dalšímu růstu cen bytů

Podle viceguvernéra T. Nidetzkého povede současná snaha bank začít poskytovat více hypoték nad 30 let jen k růstu cen. V rozhovoru pro Deník N také označil současný zrychlený růst cen za „perfektní inflační bouři“ a připustil, že úrokové sazby mohou do konce roku vzrůst o 1 procentní bod.  

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Účast členů bankovní rady ČNB na měnověpolitickém zasedání 30. září 2021

Měnověpolitického zasedání bankovní rady České národní banky ve čtvrtek 30. září 2021 se zúčastní všech sedm jejích členů.

 

Představení indexu Rushin

Začíná pravidelná aktualizace indexu Rushin, který rychle zachycuje vývoj ekonomické aktivity ČR. Nové hodnoty budou publikovány jednou za měsíc tak, aby vedle vysokofrekvenčních ukazatelů odrážely také nová data z průmyslu a maloobchodních tržeb. Publikace bude obvykle naplánována na pondělí následující po publikaci těchto dat. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

ČNBvlog – ČNB je na inflaci připravena reagovat

„V posledních deseti letech byla ČNB se svou měnovou politikou v dosahování inflačního cíle 2 % úspěšná. Z tohoto pohledu se současný stav dá hodnotit jako výjimečné netrefení cíle, které centrální banka bere vážně a je připravena na něj reagovat,“ komentuje současný vývoj inflace Petr Král, ředitel sekce měnové.

 
ČNBVLOG
 

čnBlog – Deset let od eskalace dluhové krize eurozóny

Blog ředitele sekce finanční stability ČNB Jana Fraita a ředitelky odboru makroekonomických analýz této sekce Zlatuše Komárkové rekapituluje průběh dluhové krize států eurozóny jako Irsko, Portugalsko, Španělsko, Kypr, ale i Itálie a Belgie, jejíž důsledky jsou patrné dodnes. Vysvětluje, proč nakonec přebrala zodpovědnost za udržitelnost veřejných financí v zemích eurozóny Evropská centrální banka a proč není na obzoru žádné jiné řešení.

 
ČNBLOG
 

čnBlog – Třikrát ke kurzu

Jaká je role plovoucího kurzu v malé otevřené ekonomice? Jaké jsou dlouhodobé trendy české koruny? A je v současnosti používaný režim plovoucího kurzu pro korunu optimálním řešením? Těmito a řadou dalších otázek se zabývají v sérii tří blogů experti sekce měnové. První článek popisuje režimy fixního, smíšeného a plovoucího kurzu a zabývá se otázkou, který kurzový režim je nejvhodnější pro českou ekonomiku. 

 
ČNBLOG
 

Globální ekonomický výhled – září 2021

Zářijové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se věnuje modelování dopadů klimatické změny na světovou ekonomiku a autoři v něm pomocí modelových simulací docházejí k závěru, že klimatická změna přinese v souhrnu stagflační tendence, na které bude třeba reagovat přísnější měnovou politikou.

 
PDF (1,5 MB)
 

Ekonomický bulletin ECB – září 2021

Na stránce ČNB v EU a mezinárodní vztahy bylo zveřejněno české shrnutí Ekonomického bulletinu, které informuje o měnověpolitických opatřeních Evropské centrální banky přijatých 9. září 2021.

 
PDF (378 kB)
 

Nemovitostní trh – pohled ČNB

Prezentace člena bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendy na téma Nemovitostní trh – pohled ČNB přednesená na investičním semináři České spořitelny 21. září 2021.

 
PDF (992 kB)
 

Prezentace P. Krále k prognóze ČNB

Prezentace ředitele měnové sekce ČNB Petra Krále CNB’s Forecast (Monetary Policy Report Summer 2021) přednesená během Erste CEE Investor Roadshow dne 21. září 2021.

 
PDF (4 MB, anglicky)
 

František Kupka na pamětní minci ČNB

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 150 let od narození malíře Františka Kupky. Mince je v prodeji od středy 22. září 2021.

 
TISKOVÁ ZPRÁVA
 

Navštivte Expozici ČNB v Brně

Od pondělí 20. září 2021 můžete opět navštívit naši brněnskou expozici „Lidé a peníze“. Představí vám ucelenou historii vývoje měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě. Otevřeno bude ve všední dny od 9.00 – nezapomeňte si zarezervovat termín!

 
VÍCE INFORMACÍ
 
 
 

Očekávané události

 
30. 9. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!