Týdenní souhrn
7. – 11. 6. 2021

 
 

Pamětní stříbrná mince s hologramem Parní lokomotiva Škoda 498 Albatros

Česká národní banka vydává pamětní stříbrnou pětisetkorunu s hologramem Parní lokomotiva Škoda 498 Albatros z nové řady „Slavné dopravní prostředky“. Mince je prvním počinem této série a zároveň jedinou mincí tohoto pětiletého emisního období, kterou ozvláštní hologram. V prodeji bude od středy 9. června 2021.

TIP NA VÍKEND:
Potkejte se s námi o víkendu v Lužné u Rakovníka! V rámci zážitkového víkendu Českých drah guvernér ČNB Jiří Rusnok představí pamětní stříbrnou minci s hologramem lokomotivy Albatros. Na místě navíc bude jak skutečná lokomotiva, tak i stan ČNB se vzdělávacím programem!

TISKOVÁ ZPRÁVA VIDEO (YOUTUBE)
 

T. Holub – Prognóza ekonomického vývoje a měnová politika ČNB

Prezentace člena bankovní rady Tomáše Holuba přednesená 9. 6. 2021 v rámci Treasury Fórum 2021 v panelové diskusi Restart ekonomiky po Covidu.

 
PDF, 633 kB
 

Inflace v květnu 2021 v souladu s prognózou ČNB

Cenová hladina v květnu vrostla meziročně o 2,9 %. Inflace se tak oproti dubnu snížila a nachází se nepatrně pod horní hranicí tolerančního pásma ČNB. "Zveřejněná data potvrzují vyznění stávající prognózy ČNB", píše Luboš Komárek ze sekce měnové. 

 
CELÁ ZPRÁVA
 

čnBlog – Nové přístupy v nowcastingu zahraničního HDP

Roky 2020 a 2021 se z pohledu ekonomických modelovacích přístupů staly skutečnou výzvou. Jak při tvorbě krátkodobých prognóz zohlednit bezprecedentní rozkolísání ekonomických proměnných, které způsobila pandemie koronaviru, píše Soňa Benecká ze sekce měnové.

 
ČNBLOG
 

CNB WP 15/2020 – How Bad Are Trade Wars? Evidence from Tariffs

Výkumná práce Petra Poláka, Nikol Polákové a Anny Tlusté se zabývá vztahem mezi mezinárodními obchodními toky a cly.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Prohlášení ČNB k výzvě hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR

Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ve svém usnesení ze dne 11. 5. 2021 „k neplatnosti pojistných smluv životního pojištění uzavřených po roce 2005“ vyzval Českou národní banku k učinění konkrétních opatření v rámci výkonu dohledu nad pojišťovnictvím. ČNB považuje za nezbytné poskytnout veřejnosti níže uvedené sdělení s cílem vysvětlit své kompetence a v mezích zákona poskytnout aktuální informace k tomuto tématu.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Známe vítěze soutěže o Cenu ČNB!

Ve společném hlasování expertů ČNB a veřejnosti se vítězem pátého ročníku soutěže o Cenu ČNB stal Adam Zimčík, student Gymnázia Uherské Hradiště. Na online finále Ekonomické olympiády jméno vítěze Ceny ČNB vyhlásil viceguvernér Tomáš Nidetzký.

CELÁ ZPRÁVA VÍTĚZNÉ VIDEO
 
 
 

Očekávané události

 
14. 6. 2021
 
15. 6. 2021
 
17. 6. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Pracují u nás

Karel Musil je ředitelem odboru makroekonomických prognóz České národní banky. Co jeho práce obnáší a jaké požadavky by měli splňovat uchazeči o volné pozice pod jeho vedením? Je přísným šéfem?

 
VIDEO
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!