Týdenní souhrn
(1. – 5. 5. 2023)

 
 

ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni

Bankovní rada ČNB ponechala úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) tak zůstává na 7 %, diskontní sazba na 6 % a lombardní sazba na 8 %. Bankovní rada současně rozhodla, že ČNB bude i nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny.

 
PODROBNOSTI
 

Eva Zamrazilová: Většina bankovní rady vidí riziko, které přichází z fiskální politiky a trhu práce

„Otázka, nad kterou jsme diskutovali, je budoucnost konsolidace veřejných financí. Pochopitelně tady jednak jde o rozměr fiskální konsolidace, ale také o jeho podobu. Pokud by vláda skutečně přistoupila k nějakému zvýšení nepřímých daní, tak je to bohužel spíše proinflační impuls,“ řekla pro Byznys ČT24 viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová.

 
ROZHOVOR
 

Prognóza ČNB – jaro 2023

ČNB zveřejnila novou makroekonomickou prognózu. Opírá se o ni rozhodnutí o nastavení měnové politiky přijaté bankovní radou. Podrobnější popis prognózy ČNB lze nalézt ve Zprávě o měnové politice – jaro 2023 (bude zveřejněna 12. května 2023) a v prezentaci ze Setkání s analytiky (zveřejněna 4. května 2023).

 
PROGNÓZA
 

Inflace se bude letos rychle snižovat

S týdenním předstihem byla 4. května zveřejněna úvodní kapitola Zprávy o měnové politice „Rozhodnutí, aktuální výhled a jeho rizika“, jejímž autorem je ředitel sekce měnové Petr Král, boxy a tabulka klíčových makroindikátorů. Plné znění Zprávy o měnové politice – jaro 2023 bude zveřejněno 12. května 2023.

 
ÚVODNÍ KAPITOLA
 

Setkání s analytiky

Ve čtvrtek 4. května, den po měnověpolitickém jednání bankovní rady, představili novou prognózu ČNB členka bankovní rady Karina Kubelková, ředitel měnové sekce Petr Král a ředitel odboru makroekonomických prognóz Karel Musil. Členové bankovní rady a zástupci sekce měnové se setkávají s analytiky u příležitosti zveřejnění nové prognózy čtyřikrát ročně.

 
PREZENTACE A VIDEO
 

Výroční zpráva 2022

ČNB vydala Výroční zprávu za rok 2022 s pravidelnými informacemi o své činnosti a hospodaření.

 
PDF, 6 MB
 

Inflační očekávání finančního trhu – duben

Z výsledků dubnového průzkumu vyplývá, že roční prognóza inflace se snížila. Tříletý výhled se nemění. Zároveň vyhlídky ekonomického růstu jsou pro letošní i příští rok nepatrně slabší. Ani tentokrát žádný z respondentů nepředpokládal změnu nastavení základních úrokových sazeb na květnovém měnověpolitickém zasedání bankovní rady ČNB. Nadále převažuje přesvědčení, že v ročním horizontu sazby poklesnou. Názory na rozsah tohoto poklesu jsou však stále velmi pestré. Kurz koruny by měl podle analytiků oslabit, a to jak v měsíčním, tak ročním horizontu. Nominální mzdy by se mohly letos zvyšovat více, než vyplývalo z březnového průzkumu.

 
PDF, 897 kB
 

čnBlog – Inverzní výnosová křivka: ekonomická recese na obzoru

Výnosová křivka a její vývoj patří mezi nejsledovanější ukazatele na finančních trzích, neboť zachycuje jak současnost na krátkém konci, tak očekávání ohledně budoucnosti prostřednictvím delšího konce. Článek se zaměřuje na výnosovou křivku pevně úročených instrumentů americké vlády, která má již několik měsíců negativní sklon. Pohled do historie ukazuje, že tento jev v minulých 50 letech většinou spolehlivě předpověděl nástup hospodářské recese v USA.

 
ČNBLOG
 

Vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 1. čtvrtletí

ČNB uveřejnila vyhodnocení úspěšnosti odborných zkoušek za 1. čtvrtletí roku 2023 za oblast poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, poskytování investičních služeb a distribuce pojištění.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Autentická nahrávka. Pozor, takto se podvodníci vydávají za zaměstnance ČNB

Řekněte podvodníkům NE!

Česká národní banka upozorňuje na podvodné telefonáty, ve kterých se volající vydávají za zaměstnance ČNB a snaží se své vytipované oběti přesvědčit o údajném zneužití jejich peněz a vylákat z nich citlivé údaje.

Zaměstnanci ČNB nikoho v souvislosti s údajnými podvody nikdy nekontaktují!

 
VAROVÁNÍ
 

Jakub Matějů náměstkem ředitele sekce měnové

Bankovní rada ČNB rozhodla o zřízení vedoucího místa náměstka ředitele sekce měnové. Na tuto pozici bankovní rada jmenovala Jakuba Matějů. Náplní jeho práce bude podpora stávajícího vedení sekce měnové a koordinace projektů strategického a koncepčního charakteru v oblasti rozvoje měnové politiky ČNB.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Pozvánka na diskusi s guvernérem a viceguvernérkou

Česká národní banka a Vysoká škola ekonomická v Praze vás zvou na diskusi s guvernérem Alešem Michlem a viceguvernérkou Evou Zamrazilovou, která se uskuteční 15. května 2023 ve Vencovského aule při VŠE. Tématem bude Inflace: Cesta k cíli.

Registrace na akci probíhá přes webový formulář VŠE. Vstup je zdarma.

 
POZVÁNKA
 

Pozvánka: CNB Research Open Day 2023

Česká národní banka vás zve na osmnáctý ročník CNB Research Open Day, který se uskuteční fyzicky v pondělí 15. května 2023 v budově Plodinové burzy České národní banky. Tato akce vám poskytne příležitost seznámit se s tím nejlepším z aktuálního výzkumu ČNB a setkat se s výzkumníky ČNB v neformálním prostředí. U příležitosti 30. výročí ČNB bude na CNB Research Open Day prezentováno shrnutí výzkumu organizace za posledních několik let a bude diskutován vývoj role výzkumu v rámci ČNB.

 
PROGRAM A REGISTRACE
 

Vzdělávací podcast Kapesný s Lubošem Komárkem

Český rozhlas ve spolupráci s Českou národní bankou připravil desetidílný vzdělávací podcast, ve kterém se dozvíte, jak fungují peníze, jak se s nimi naučit hospodařit a co znamenají zkratky jako DPH nebo RPSN.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

A. Michl– Díky E. Zamrazilové za skvělou reprezentaci ČNB na Radě pro hospodářské a finanční věci (Ecofin). Rada odpovídá za politiku EU ve třech hlavních oblastech – hospodářská politika, daňové otázky a regulace finančních služeb.


E. Zamrazilová – Většina bankovní rady vidí riziko, které přichází z fiskální politiky, protože strukturální deficit je na řádech desítek až stovek miliard korun. Do ekonomiky přichází z fiskálu více peněz, než by tam přijít mělo. To je samozřejmě proinflační.


ČNB – Jsme blíže inflačnímu cíli. Máme silnější korunu, ceny energií jsou nižší a ekonomice se daří. Úrokové sazby zabírají a inflace klesá, komentovala dnešní rozhodnutí bankovní rady Karina Kubelková pro ČT24.

 
 
 

Očekávané události

 
9. 5. 2023
 
10. 5. 2023
 
11. 5. 2023
 
12. 5. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB