Týdenní souhrn
27. 9. – 1. 10. 2021

 
 

ČNB zvyšuje úrokové sazby

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu (2T repo sazbu) o 75 bazických bodů na 1,50 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 2,50 % a diskontní sazby na 0,50 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 1. října 2021.

TISKOVÁ ZPRÁVA PROHLÁŠENÍ
PREZENTACE AUDIO, VIDEO
 

Guvernér Rusnok v Událostech ČT po zvýšení sazeb o 0,75 p.b.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok byl 30. 9. 2021 krátce po zvýšení základní úrokové sazby ČNB o 0,75 procentního bodu hostem pořadu České televize Události, kde vysvětlil okolnosti, které vedly bankovní radu ČNB k tomuto rozhodnutí. 

„Ekonomický výkon se rychle vrací na předpandemickou úroveň, tudíž není normální, aby naše politika byla i nadále v expanzivním módu, čili řekněme v módu podporujícím rychlé oživení. Oživení je tady a bude pokračovat a je třeba vrátit úrokové sazby někam k normální úrovni. A samozřejmě to inflační rychlé vzedmutí, které jde významněji ze zahraničí, to naše rozhodnutí jenom urychlilo,“ dodal.

 
ROZHOVOR
 

T. Holub ke zvýšení sazeb

Člen bankovní rady Tomáš Holub vysvětlil v pořadu České televize Události, komentáře zářijový měnověpolitický krok – zvýšení základní úrokové sazby ČNB o 0,75 procentního bodu: „Neříkám, že do budoucna nebudeme pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, ale prakticky se velká část té diskuze vedla mezi tím, jestli zvýšit o půl procentního bodu, nebo o tři čtvrtě, a nakonec se většina z nás přiklonila k tomu, že je potřeba vyslat jasný, důrazný signál, že centrální banka tu zvýšenou inflaci nebude dlouhodobě tolerovat a bude dělat to, co je potřeba, abysme se vrátili zhruba za rok a půl na 2 %.“

 
ROZHOVOR
 

Krátce z ČNB: Guvernér ke zvýšení úrokových sazeb

ČNB zvýšila úrokové sazby o 0,75 procentního bodu, nejvíce od roku 1997. Co k tomuto kroku vedlo, jaké bude mít dopady do ekonomiky nebo co by se stalo, kdyby ČNB nekonala, vysvětluje guvernér Jiří Rusnok.

 
VIDEO
 

čnBlog – Třikrát ke kurzu

Jaká je role plovoucího kurzu v malé otevřené ekonomice? Jaké jsou dlouhodobé trendy české koruny? A je v současnosti používaný režim plovoucího kurzu pro korunu optimálním řešením? Těmito a řadou dalších otázek se zabývají v sérii tří blogů experti sekce měnové. 

První článek Fixní, plovoucí nebo něco mezi? Volba kurzového režimu v malé otevřené ekonomice je zaměřen na režimy fixního, smíšeného a plovoucího kurzu a na volbu nejvhodnějšího kurzového režimu pro českou ekonomiku.

 
ČNBLOG – 1. DÍL
 

čnBlog – Třikrát ke kurzu, druhý díl

Druhý článek Reálný kurz a jeho odchylky vůči rovnováze vysvětlí koncept reálného kurzu včetně odhadu jeho rovnovážné úrovně pro českou korunu a popíše jeho minulý i pravděpodobný budoucí vývoj. 

 
ČNBLOG – 2. DÍL
 

čnBlog – Třikrát ke kurzu, třetí díl

Třetí, závěrečný článek ERM II – čekárna na euro se zaměřuje na mechanismus měnových kurzů ERM II a popisuje, proč není pro ČR vhodné do mechanismu vstupovat dříve než s plánem na následné brzké přijetí eura.

 
ČNBLOG – 3. DÍL
 

CNB RPN 1/2021 – Designing Macro-Financial Scenarios: The New CNB Framework and Satellite Models for Property Prices and Credit

V článku Miroslava Plašila je představen nový přístup ČNB k výstavbě satelitních modelů, které jsou využívány pro tvorbu konzistentních makrofinančních scénářů v zátěžovém testování. Detailněji jsou popsány satelitní modely cen nemovitostí a vývoje úvěrů v třech hlavních úvěrových segmentech (úvěry na bydlení, spotřební úvěry, úvěry nefinančním podnikům).

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Inflační očekávání finančního trhu – září

Jak naznačují údaje získané v rámci průzkumu ČNB, kterého se v září zúčastnilo deset domácích a tři zahraniční analytici, očekávaná inflace se v ročním horizontu posunula nahoru, zatímco v tříletém časovém horizontu zůstávají inflační očekávání nadále ukotvena těsně nad úrovní 2% cíle ČNB.

 
PDF, 943 kB
 

Nový ředitel samostatného odboru interního auditu ČNB

Novým ředitelem samostatného odboru interního auditu ČNB se od 1. října 2021 stává Vladislav Jetenský.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Navštivte Expozici ČNB v Brně

Od pondělí 20. září 2021 můžete opět navštívit naši brněnskou expozici „Lidé a peníze“. Představí vám ucelenou historii vývoje měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě. Otevřeno bude ve všední dny od 9.00 – nezapomeňte si zarezervovat termín!

 
VÍCE INFORMACÍ
 
 
 

Očekávané události

 
4. 10. 2021
 
5. 10. 2021
 
6. 10. 2021
 
7. 10. 2021
 
8. 10. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!