Týdenní souhrn
(21. – 25. 11. 2022)

 
 

Diskusní fórum ČNB v Brně

„Prioritou vlády i České národní banky by se měla stát silná koruna,“ uvedl guvernér Aleš Michl při zahájení Diskusního fóra ČNB v Brně na Ekonomicko-správní fakultě Masarykovy univerzity.

Hlavními tématy Diskusního fóra ČNB byly ve středu 23. listopadu příběh inflace, zodpovědné investování a role dohledu centrální banky nad finančním trhem. Setkání přiblížilo veřejnosti roli centrální banky.

PROJEV GUVERNÉRA PREZENTACE
AUDIO, VIDEO FOTOGALERIE
 

Jak nepřijít o peníze pomocí 6P

Pravidelný sloupek guvernéra Aleše Michla uveřejněný v deníku Mladá fronta DNES.

 
ČLÁNEK
 

Marek Mora – Po lednu začne inflace dramaticky klesat

Rozhovor viceguvernéra Marka Mory pro Seznam Zprávy o inflaci a měnové politice: „Myslím si, že jsme někde kolem vrcholu. Možná můžeme čekat nějaké překvapení v číslech o inflaci za leden, protože na začátku nového roku bude snaha ještě nějak ceníky přizpůsobit, ...ale pak začne inflace poměrně dramaticky klesat.“ 

 
PODCAST
 

čnBlog – Co říká pokles cen komodit o vyhlídkách globálního růstu?

V posledních měsících pozorujeme pokles, či korekci cen komodit napříč mnoha kategoriemi. Snížení cen bylo pozorováno u energetických, průmyslových i potravinových komodit. Ceny komodit vedle nabídkových faktorů zpravidla odrážejí očekávání globální poptávky, a tedy světového růstu HDP. Blogový příspěvek člena bankovní rady Jana Fraita a poradce rady Jakuba Matějů upozorňuje na to, že poklesy komoditních cen jsou dalším indikátorem, který naznačuje znatelné zpomalení růstu světové ekonomiky v nejbližších čtvrtletích.

 
ČNBLOG
 

Prezentace člena bankovní rady ČNB Tomáše Holuba

 

Zpráva mise MMF

MMF vydal Závěrečné prohlášení z konzultací dle čl. IV Dohody o MMF s Českou republikou pro rok 2022 (anglicky)

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Ze sociálních sítí

Politika silné koruny/Problém je, že jsme přepnuli z exportu, z přílivu investic, z píle a produktivity, na spotřebu, dluhy a nárokovou ekonomiku, ve které žádáme po státu vše vyřešit a zaplatit. To je potřeba změnit, ať máme silnou korunu.


Stojí za to na @veda_econmuni studovat. Děkan @jirispalek a proděkanka Talpová tlačí studenty do výzkumu a publikací a to je dobře. Všem studentům, kteří dnes na @veda_econmuni @muni_cz přišli děkuji. Tour @CNB_cz po vysokých školách zaměřená na odbornou diskusi bude pokračovat.


17. listopad v centrální bance: Zajímalo mě, co se dělo ve Státní bance československé během sametové revoluce. Z archivu @CNB_cz jsem vytáhl článek tehdejšího předsedy SBČS Svatopluka Potáče, který vyšel v interním časopisu. A zápis z kroniky slovenských zaměstnanců…

Guvernér Aleš Michl (z Twitteru):

17. listopad v centrální bance: Zajímalo mě, co se dělo ve Státní bance československé během sametové revoluce. Z archivu @CNB_cz jsem vytáhl článek tehdejšího předsedy SBČS Svatopluka Potáče, který vyšel v interním časopisu. A zápis z kroniky slovenských zaměstnanců...

V zaměstnaneckém časopisu Hlas banky, ve vydání z 8. prosince 1989, Potáč připouští chyby ze strany předešlého vedení KSČ. Ale v podstatě nečeká nějaký velký politický převrat. Předpokládá jen kosmetickou změnu režimu, možná ve stylu pražského jara ’68. „Jsem přesvědčen, že s novým vedením a za široké aktivní účasti jejích členů a sympatizantů bude mít (KSČ) i nadále významné místo v politické struktuře této země.“ Novým vedením myslel generálního tajemníka KSČ Karla Urbánka, který 24. listopadu nahradil Jakeše. Urbánek začal vyzývat k dialogu, ale chtěl udržet socialismus. Podobně uvažoval i Potáč, v článku psal o nutnosti „zajistit rozvoj socialismu s novým obsahem“. Václav Havel Urbánka označil za nastrčeného blouznivce. Koncem prosince byl Havel zvolen prezidentem, Potáče ve funkci předsedy SBČS nahradil Josef Tošovský a začala reforma systému... Potáč se pak podílel jako poradce na privatizaci.

To zaměstnanci SBČS byli odvážnější. V zaměstnanecké kronice je kapitola Něžná revoluce a záznam o široké podpoře studentských demonstrací. V listopadu 1989 se podle kroniky drtivá většina pracovníků banky přihlásila k hodnotám revoluce. Co Potáčovi nelze upřít, je, že byl profík. Na závěr svého článku napsal jednu důležitou věc: „(Zaměstnanci banky) připravili v krátké době bez větších problémů a emocí novou bankovní soustavu, která je jedním z nosných sloupů hospodářské reformy a má se stát akcelerátorem pohybu v ekonomice.“ A to umí @CNB_cz dodnes, dělat servis naší zemi, bez větších emocí a komentářů k politické situaci. Hledět si svých úkolů definovaných v zákoně – v dnešní době je to péče o cenovou stabilitu a bezpečné fungování finančního systému.

 
 
 

Očekávané události

 
30. 11. 2022
 
1. 12. 2022
 
2. 12. 2022
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování 11 856 studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 5. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB