Týdenní souhrn
18. – 22. 10. 2021

 
 

T. Holub – Riziko stagflace neznamená, že by sazby měly přestat růst

Rozhovor Tomáše Holuba pro Bloomberg: „Bohužel je evidentní, že výhled ekonomiky se posouvá stagflačním směrem –inflace bude dočasně o dost vyšší, než co avizovala letní prognóza, ale kvůli uzavírkám v autoprůmyslu bude pomalejší ekonomický růst. Za mě jednoznačně debata v listopadu nebude o tom, zda sazby zvýšit o 0,25 p. b., nebo o něco vyššího. Za mě to bude debata ve smyslu o jaké vyšší číslo.“

 
ROZHOVOR
 

T. Holub – Museli jsme jednat, abychom předešli nejhoršímu

Rozhovor pro týdeník Euro o krocení inflačních očekávání a hrozbě stagflace. „Centrální banka nemůže vyčkávat. Musí jednat, aby všichni věděli, že nedopustíme další růst a že se inflace vrátí ke 2 %. Potřebujeme, aby se lidé s tímto vědomím začali chovat jinak. Náklady na vyrovnávání inflace jsou pak mnohem nižší.“

 
ROZHOVOR
 

V. Benda – prezentace Očekávaný vývoj ekonomiky v ČR

Prezentace člena bankovní rady Vojtěcha Bendy pro jeho vystoupení na konferenci Očekávaný vývoj automobilového průmyslu v ČR a střední Evropě konané 20. října 2021 v Brně.

 
PDF (953 kB)
 

ČNB obnovuje prodej části výnosů z devizových rezerv

Česká národní banka po 9 letech obnovuje program odprodeje části výnosů z devizových rezerv. Program, jehož cílem je zpomalit nárůst objemu devizových rezerv ČNB, bude obnoven od ledna 2022.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Společné zasedání bankovních rad ČNB a NBS

V pátek 22. října 2021 se po roční pauze způsobené nepříznivou epidemickou situací uskutečnilo tradiční společné jednání bankovní rady České národní banky a bankovní rady Národní banky Slovenska. Na programu byla diskuse o makroobezřetnostní politice v kontextu rostoucích cen nemovitostí a zadlužení domácností, názorech obou centrálních bank na digitální euro a o jejich pohledu na měnovou politiku Evropské centrální banky po revizi strategie a role imputovaného nájemného v cenových indexech CPI a HICP.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Globální ekonomický výhled 10/2021

Říjnové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část tohoto vydání se věnuje referenčním úrokovým sazbám a představuje důvody pro jejich reformu, která vyústila v ukončení některých mezibankovních sazeb LIBOR v tomto roce. 

 
PDF (1,5 MB)
 

Navštivte Expozici ČNB v Brně

Od pondělí 20. září 2021 můžete opět navštívit naši brněnskou expozici „Lidé a peníze“. Představí vám ucelenou historii vývoje měny v českých zemích s důrazem na odlišná specifika tohoto fenoménu na Moravě. Otevřeno bude ve všední dny od 9.00 – nezapomeňte si zarezervovat termín!

 
VÍCE INFORMACÍ
 
 
 

Očekávané události

 
25. 10. 2021
 
27. 10. 2021
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB
 

TOP zaměstnavatel v kategorii Bankovnictví & Investice   Česká národní banka patří mezi TOP zaměstnavatele v kategorii Bankovnictví & Investice! Hlasování studentů českých vysokých škol nás vyneslo na krásné 4. místo. Budoucím absolventům tímto moc děkujeme za podporu!