Týdenní souhrn
(20. – 24. 11. 2023)

 
 

Eva Zamrazilová: Chceme vidět, že inflace směřuje k cíli bezpečně a dlouhodobě

„Zvažujeme dva rizikové scénáře. Ten první je, že lednové přecenění bude silné, ceny energií budou vyšší, než očekáváme, a my bychom započali snižovat úrokové sazby. To by nebyl dobrý nápad. Druhý je, že budeme-li držet sazby vysoko příliš dlouho, zbytečně škrtíme ekonomiku. Dopady na HDP by ale dle naší analýzy byly minimální. Zatím jsme se tedy rozhodli vyčkat, až skutečně inflace bude směřovat k cíli bezpečně a louhodobě,“ uvedla v podcastu Spotlight viceguvernérka Eva Zamrazilová.

 
ROZHOVOR
 

Karina Kubelková: Příští rok začnou růst reálné mzdy

„S tím, jak bude inflace v příštím roce velmi rychle klesat, dojde i k růstu reálných mezd. Předpokládáme, že s tím se bude postupně i oživovat spotřeba domácností,“ řekla členka bankovní rady Karina Kubelková v rozhovoru pro pořad Agenda SZ Byznys.

 
ROZHOVOR
 

Projev Jana Procházky na konferenci ČAP

Člen bankovní rady Jan Procházka v úterý 21. listopadu úvodním slovem zahájil konferenci České asociace pojišťoven k 30 letům její existence. „Pojistný trh v České republice je z pohledu ČNB stabilní, plně konkurenceschopný, dobře kapitálově vybavený, ziskový a dostatečně odolný vůči případným nepříznivým vlivům,“ uvedl. Dále ocenil aktivity ČAP zejména v oblasti kultivace pojistného trhu prostřednictvím tzv. samoregulačních standardů.

 
PROJEV
 

čnBlog – Data z karetních plateb jako kompas při plavbě rozbouřenou ekonomikou: zpětný pohled na pandemii covid-19

V nové studii na příkladu období pandemie covidu-19 ukazujeme, jak data z karetních transakcí umožňují s minimálním zpožděním sledovat změny ve spotřebitelském chování. To z nich dělá ideální pomocníky zejména v obdobích rychlých a výrazných změn v ekonomice, kdy se nelze spolehnout na léty prověřené makroekonomické vztahy.

 
ČNBLOG
 

CNB WP 14/2023 – Ace in Hand: The Value of Card Data in the Game of Nowcasting

Tento článek zkoumá využití transakčních dat z karet Mastercard pro krátkodobou predikci tržeb v maloobchodě a službách. Ukazuje, že index sestavený z těchto dat překvapivě přesně odpovídá datům, která vydává Český statistický úřad o více než měsíc později.

 
WORKING PAPER
 

Luboš Komárek: Měnový kurz: zrcadlo vývoje ekonomiky

Prezentace ředitele odboru vnějších ekonomických vztahů Luboše Komárka na téma Měnový kurz: zrcadlo vývoje ekonomiky pro studenty a pedagogy Vysoké školy ekonomické v Praze z 22. listopadu 2023.

 
PDF, 2 MB
 

Výzva zájemcům o získání povolení dle nařízení MiCA

Česká národní banka se obrací na fyzické a právnické osoby, které poskytují nebo plánují poskytovat služby v oblasti kryptoaktiv, s žádostí o vyjádření zájmu o získání povolení dle nařízení MiCA. Ze shromážděných informací bude ČNB vycházet při organizaci a koordinaci svých aktivit směřujících k bezproblémovému uvedení nařízení MiCA do praxe.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Změny kurzovních lístků

S platností od 2. ledna 2024 dojde v sadě kurzů devizového trhu ke změně množství turecké liry z 1 na 100. Upravené kurzy devizového trhu platné a vyhlášené 2. ledna 2024 již budou obsahovat nové množství turecké liry. V sadě ostatních kurzů dochází s platností od ledna 2024 (tedy vyhlášených 29. prosince 2023) také ke změně množství některých měn.

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Zpráva mise MMF

MMF vydal Závěrečné prohlášení z konzultací dle čl. IV Dohody o MMF s Českou republikou pro rok 2023 (anglicky)

 
CELÁ ZPRÁVA
 

Globální ekonomický výhled 11/2023

Listopadové číslo měsíčníku Globální ekonomický výhled přináší pravidelný přehled aktuálního i očekávaného vývoje ve vybraných teritoriích. Analytická část zkoumá, jak se pro země EU vyvíjela koncentrace mezinárodního obchodu se zbožím za poslední čtvrtstoletí, a to z pohledu jeho teritoriálního členění. Článek ukazuje, že země EU soustřeďují svůj obchod do zemí s podobnými geopolitickými postoji, což může svědčit o plíživé fragmentaci mezinárodního obchodu.

 
PDF, 1,9 MB
 

Upozornění na zneužití identity společnosti Caspar Asset Management S.A.

Česká národní banka varuje před podvodnými e-maily (např. z adresy gajosdavid10@gmail.com) obsahujícími odkaz na falešnou investiční platformu s logem a adresou společnosti Caspar Asset Management S.A.

 
UPOZORNĚNÍ
 

Ze sociálních sítí

ČNB – Člen bankovní rady Jan Procházka dnes úvodním slovem zahájil konferenci ČAP k 30 letům její existence. Ocenil mimo jiné aktivity ČAP v oblasti kultivace pojistného trhu prostřednictvím tzv. samoregulačních standardů. se dnes v prostorách Kongresového centra ČNB setkala s představiteli zaměstnavatelské a podnikatelské sféry. Diskutovali o makroekonomickém vývoji a aktuálních výzvách firem.


ČNB – Ke konci září 2023 působilo na území České republiky 807 rezidentských investičních fondů. Z toho bylo 86 akciových fondů, 72 dluhopisových fondů, 78 smíšených fondů, 129 nemovitostních fondů, 423 ostatních fondů a 19 fondů bez investiční politiky.

 
 
 

Očekávané události

 
29. 11. 2023
 
30. 11. 2023
 
1. 12. 2023
 
 
ZOBRAZIT KALENDÁŘ AKCÍ
 
 

Navštivte nás také na sociálních sítích. Těšíme se na Vás!

Zůstat v kontaktu je pro nás důležité. Proto budeme rádi, pokud se s námi spojíte také na sociálních sítích. Dozvíte se tak vždy nejčerstvější informace a témata, která hýbou naší ekonomikou.

 
FACEBOOK ČNB